>

DİĞER HABERLER

Porselen laminat venerler

“Laminat kaplamalarla kendinizden emin bir şekilde gülümsemek ister misiniz?” Diş Hekimi Dr. Kambiz Mohseni'nin yeni yazısı...
 
   
 
 
     
Dr. Kambiz Mohseni
www.dentapex.com


LAMİNAT VENER NEDİR?

Son zamanların estetikte devrim yaratan bir buluşudur. Görüntüsü problemli diş ya da dişlerin ön yüzlerinin üzerine yaprak kalınlığında porselenden diş şeklinde ince yarı geçirgen tabakaların bazı ara maddelerle yapıştırılması işlemidir. Milimetrik oynamalarla mükemmel sonuçlar elde edilebilir. Yüz oranlarını daha güzelleştirmek, bu sayede estetik operasyonsuz bile makul bir fark yakalamak mümkündür.

Hepsinden iyisi de yakalanan doğal uyum sayesinde hiç kimse nasıl bir operasyon sonunda bu değişimin meydana geldiğini anlayamayacaktır.

Görünüşü olumsuz etkileyen diş kusurlarının ideal çözümüdür. Çoğu durumda sağlam yapıları ve bozulmayan renkleriyle dişlere doğal bir güzellikle birlikte, doğal bir işlev kazandırmak için yeterlidirler. Laminat kaplamalarla kendinizden emin bir şekilde gülümseyebilirsiniz!


LAMİNATLARIN KULLANIM ALANLARI:

Laminat kaplamalar genelde renkleşmeler ve belli sınırlamalar çerçevesinde şekil bozukluklarının giderilmesinde uygulanırlar.

Başlıca uygulama alanları:

A) Travmaya maruz kalmış kırık veya aşınmış dişlerin restorasyonunda,

B) Antibiyotik, flour vb. sebebi ile oluşmuş inatçı lekelenmeler ve kalıtsal yapı-renk bozukluklarında eğer diş beyazlatmadan istenen performans alınamamış ise,

C) Ayrık-seyrek dişleri bitiştirmede (diastema kapama) (adeziv sistemler yetersiz kaldığında)

D) Konumları çapraşık-eğri dişlerin düzeltilmesinde (bazı sınırlar içinde ortodontik-tel tedavisine alternatif olarak)

E) Eski dolguların düzeltilmesinde.


A) Dişlere yapılan müdahale minimaldir. Hatta çoğu zaman buna da gerek kalmayabilir. Sadece ön yüzde tırnak kalınlığında bir yuva açılır (diş üzerinden kaldırılan miktar 0,3-0,7 mm yi geçmez) dil ve damak tarafları tamamen doğal bırakılır bu da hastanın alışma süreci için bir artıdır.

B) Küçücük bir müdahale ile mucizeler yaratılır.

C) Diğer kaplama alternatiflerinde dişler ufaltıldığından doğala en yakın restorasyon budur.

D) Sağlam, dayanıklı, aşınmaya dirençli ve renkleri bozulmayan malzemelerden üretilirler. .

E) Materyal olarak oldukça kırılgandır ama işlem tamamlandığında germe ve çekme kuvvetlerine karşı direnci çok yükselir.

F) Porselen yüzeyleri son derece pürüzsüz olacağından kahve, sigara, çay, kırmızı şarap gibi dış etkenlerle renklenmeleri ve diş taşı tutuculuğu minimumdur.

G) Eğer işlemi yaptırmadan nasıl bir sonuç elde edileceğini görmek isterseniz sadece alınacak bir ölçü ile size hiçbir müdahalede bulunmadan, ölçüden elde edilecek model üzerinde dişlerinizde oluşturulacak değişiklikler size gösterilebilir.

H) Laboratuvar aşaması da 3-4 günlük kısa bir süreçtir. Dudakların yeni oluşuma alışması ise 3-4 haftayı bulabilir. Dudak egzersizleri ve okuma alıştırmaları ile bu süreç çok hafif atlatılır.

Dr. Kambiz Mohseni
www.dentapex.com


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>