>

DİĞER HABERLER

Salonlarda korku salgını...

"Türk sinemasının ağır bombardımanının ardından, durum normale döndü." Talip Ertürk'ün haftalık sinema yorumlarını okumak için tıklayın!
 
   
 
 
     
SALONLARDA KORKU SALGINI

Türk sinemasının ağır bombardımanının ardından, durum normale döndü. Bu hafta gösterime giren 4 filmden 3’ü Hollywood diyarından: Halle Berry’nin “Gothika”sı, Denzel Washington’un “Zaman Tükeniyor”u ve Kate Beckinsale’in “Karanlıklar Ülkesi”, Hollywood’un güzide neferleri olarak karşımızda. Haftanın tartışmasız en ilginç filmi ise, belgesel tadındaki tuhaf komedi “Lars von Trier’den Beş Engel”.

Gothika

Ünlü yapımcılar Joel Silver ve Robert Zemeckis önderliğinde, korku sineması aşkı ile kurulan Dark Castle Entertainment’ın son filmi Gothika, stüdyonun genel çizgisinin aksine bir yeniden çevrim değil, özgün bir proje. Yönetmenliğini Fransız oyuncu-yönetmen Mathieu Kassovitz’in üstlendiği yapımın başrollerinde Halle Berry, Robert Downey Jr., Penelope Cruz, Charles Dutton ve Bernard Hill var. Geçen sezon yurt dışında adından çokça söz ettiren Gothika, kocasını öldürmekle suçlanıp, kendini temize çıkarma mücadelesine girişen psikolog Miranda Grey’in öyküsünü anlatıyor. Kağıt üzerinde çok parlak görünen Gothika, perdede aynı ışıltıyı gösteremiyor. Sıradan bir çizgide ilerleyen filmin en güzel yanı ise, uzun süredir perdede göremediğimiz Robert Downey Jr.’a özlemimizi gidermiş olması.

Zaman Tükeniyor / Out of Time

1995 yılında çektikleri “Devil in a Blue Dress-Mavi Giysili Şeytan”dan sonra bir kez daha bir araya gelen yönetmen Carl Franklin ve aktör Denzel Washington, yine benzer bir hikaye ile karşımızda. Miami’nin banliyölerinden birinde görev yapan polis şefi olan Matt Lee Whitlock’un öyküsünü anlatan filmde Denzel Washington’a, son dönemde sıkça perdede görmeye başladığımız Eva Mendez eşlik ediyor (Washington ve Mendez geçen yıl İlk Gün’de de birlikte oynamışlardı). Zaman Tükeniyor, sıradan bir aşk filmi gibi açıldıktan sonra, çok başka yollara sapıyor ve zaman zaman beklenmedik biçimde sürükleyici olan bir kara filme dönüşüveriyor. Denzel Washington ise, oscarlık performansından çok uzaklarda.

Karanlıklar Ülkesi / Underworld

Haftanın diğer korku-gerilim filmi Karanlıklar Ülkesi’nde, Gothika’nın azaptaki ruhlarına karşılık, vampirler ve kurt adamlar var. Pearl Harbor ile üne kavuşan genç aktris Kate Beckinsale’in başrolünü oynadığı, özel efektlerle bezeli korku filmi Karanlık Ülkesi, Romeo ve Juliet hikayesinin kurtadamlar ve vampirlere uyarlanmış hali. Karanlıklar Ülkesi, Blade ile popüler olan, tekno müzik destekli cilalı vampir hikayelerinin bir uzantısı. Ancak filmin sırtını Shakespeare dayamaktan kaynaklanan bir derinliği olduğunu da kabul etmek gerek. Bu ilk ciddi başrolünde Kate Beckinsale, rolünde bir parça iğreti duruyor. Yine de Karanlıklar Ülkesi, türün hayranlarını hayal kırıklığına uğratmayacak nitelikte.

Lars von Trier’den Beş Engel / The Five Obstructions

Son olarak Dogville ile sinema dünyasında çetin tartışmalara neden olan Danimarkalı özgün yönetmen Lars von Trier’nin yeni hediyesi Lars von Trier’den Beş Engel, belgesel ve kurmaca arasında gidip gelen ilginç bir film. Lars von Trier ve en sevdiği yönetmenlerinden birisi olan ve şimdilerde Haiti’de yaşayan 60’ını devirmiş ünlü yönetmen Jorgen Leth arasındaki bir Faust anlaşması üzerine kurulu film, özellikle Lars von Trier hayranları ile bulunmaz bir fırsat.

Talip ERTÜRK


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>