>

DİĞER HABERLER

Sanal mimarlık müzesi açıldı

Yapı-Endüstri Merkezi tarafından sanal ortamda kurulan Mimarlık Müzesi sanatseverlerin ziyaretine açıldı...

 
   
 
 
     
Sanal Mimarlık Müzesi, www.mimarlikmuzesi.org adresinde sanatseverlerin ziyaretine açıldı.

Yapı-Endüstri Merkezi tarafından sanal ortamda kurulan Mimarlık Müzesi, Türkiye'de yıllardır gündemde olan ancak yaşama geçirilemeyen gerçek 'Mimarlık Müzesi'nin ilk adımını oluşturuyor.

Türk ve dünya mimarlık mirasını oluşturan eserlerin sergileneceği sanal müzede, çeşitli kişi ve kurumların arşivlerinde saklanan belgeler de gün ışığına çıkarılacak. Ayrıca Türk mimarlığının yurtdışında tanınması için www.archmuseum.org adresinde İngilizce yayına da başlayacak olan müze, mimarlarla yapılan röportajlar, anılar ve yapı öyküleriyle yalnızca "gezilen" değil, aynı zamanda "okunan" bir sanal mekan olmayı hedefliyor. Müzede yer alan bütün bilgi ve belgeler dijital kayıt biçiminde saklanarak, mimarlık tarihi açısından çok değerli bir dijital arşiv oluşturulacak.

Müzenin 'Galeri' bölümünde 45 günde bir yenilenen tematik sergiler sona erdikten sonra 'Koleksiyon' bölümüne alınarak müzenin giderek büyümesi sağlanacak. 'Koleksiyon' bölümünde o güne kadar müzede sergilenmiş bütün obje, belge ve bilgiler, 'Yapılar', 'Portreler' gibi ana başlıklar altında kullanıcının araştırmasına açık tutulurken, dileyen ziyaretçiler 'Galeri' arşivindeki geçmiş sergilere ulaşıp gezebilecekler.

Sanat Tarihçisi Derya Nüket Özer tarafından hazırlanan Sanal Mimarlık Müzesi'nde ilk aşamada Mimar Sedat Çetintaş'ın, Prof. Kemal Ahmet Arû'nun, mimar Tan Oral'ın sergileri yer alacak. Araştırmacılara yönelik olarak hazırlanan 'Sahaf' sergisi ise, her sergi döneminde yenilenecek.

Sanal Mimarlık Müzesi ayrıca, mimarları, kurumları ve arşivlerinde mimarlıkla ilgili belge ve bilgi bulunan herkesi müzeye katkıda bulunmaya çağırıyor.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>