>

DİĞER HABERLER

şimdi OKUL'lu olduk salonları doldurduk

"Çıtır oyuncuları, hikayesi, yaratıkları ve müzikleri ile “Okul”, sinemamız için tepeden tırnağa yeni bir soluk..." Talip Ertürk haftanın filmlerini yorumluyor.
 
   
 
 
     
Türk sinemasının son yıllardaki en ilginç projelerinden, Taylan Biraderler imzalı “Okul”, nihayet bu hafta gösterime giriyor. Çıtır oyuncuları, hikayesi, yaratıkları ve müzikleri ile “Okul”, sinemamız için tepeden tırnağa yeni bir soluk, farklı bir deneme. Elimizdeki diğer filmler; zaman yolculuğu ile Ortaçağ’a giden bir grup gencin öyküsünü anlatan Zaman Ötesi ve son yılların en başarılı Alman filmlerinden Elveda Lenin.

Okul

Sır Dosyası dizisi ile kazandıkları hayran kitlesini, daha sonra çektikleri sıra dışı dizilerle pekiştiren Yağmur ve Durul Taylan Kardeşler, ilk uzun metraj sinema filmleri ile karşımızda. Doğu Yücel’in “Hayalet Kitap” adlı romanından uyarlanan filmin senaryosu da bizzat yazar tarafından kaleme alındı. Müzikleri de dünyaca üne sahip Dream Theater grubunun eski üyesi Kevin Moore tarafından yapılan filmin başrollerinde genç oyuncular Nehir Erdoğan, Sinem Kobal ve Burak Altay’ın yanı sıra; Deniz Akkaya, Ali Sunal, Ragga Oktay, Emre Kınay ve Ahmet Mümtaz Taylan gibi isimler de var. Aşkına karşılık alamayan lise öğrencisi Gökalp’ın intihar ettikten bir süre sonra hayalet olarak geri dönüp, hayattaki düşmanlarından intikam almaya başlaması hikayesi üzerine kurulu Okul, senaryosu itibariyle çekici olmaktan oldukça uzak. Ancak kanımca yönetmenler farklı olma çabası takdire şayan, zira Okul’un her ayrıntısı sevgi ile yapılmış bir film olduğunu belli ediyor. Sonuç olarak filmin tümüyle başarılı olduğunu söylemek zor, Taylan Biraderler başarılı bazı bölümlere imza atmakla beraber genelde vasat sularda yüzüyor.

Zaman Ötesi-Timeline

“Zaman Ötesi”, “Jurassic Park”, “Taciz” ve “13. Savaşçı,” gibi romanların yazarı Michael Crichton'ın, yakın tarihli çok satan romanlarından biri. Paul Walker, Frances O'Connor, Gerard Butler ve Billy Connolly’nin başrolünü oynadığı film, bir zaman yolculuğu sonucunda 14. yüzyıl Fransa’sısında kanlı bir savaşın ortasında kalan bir grubun hikayesi çevresinde gelişiyor. Zaman Ötesi’nin kamera arkasında ise özellikle Cehennem Silahı serisi ile tanınan, Hollywood’un deneyimli yönetmeni Richard Donner var. Donner, aksiyon türüne olan hakimiyeti ile filme belli bir lezzet katsa da, Zaman Ötesi kısır haftanın en kötüsü.

Goodbye Lenin-Elveda Lenin

Geçtiğimiz yüzyılın en önemli olaylarından biri olan Berlin Duvarı’nın yıkılışının, sinema perdesine yansımaları henüz pek dişe dokunur değil. Bu konudaki büyük açığı Alman yönetmen Wolfgang Becker, Elveda Lenin ile kapattı. Parlak bir fikirden yola çıkan film, Almanya tarihinin bu çarpıcı kesitine ilgi çekici ve bir miktar sevimli bir bakış atıyor. 2003 En İyi Avrupa Filmi ödülü’nü kazanan Elveda Lenin, bu sezon izlediğimiz en başarılı Avrupa filmlerinden biri. Zaman zaman Amelie’ye öykünen Wolfgang Becker, ağır bir mevzuyu daha da ağırlaştırmadan başarıyla anlatıyor. Bize göre haftanın en iyisi, Elveda Lenin, Avrupa filmlerine alerjisi olanları bile kendine hayran bırakacak.

Talip ERTÜRK

taliperturk@hotmail.com


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>