>

DİĞER HABERLER

Şu An Saat kaç?

İşte Türkiye için saat kaç sorusunun doğru cevabı...
 
   
 
 
     

Türkiye’de yeni bir devir başladı ve sabit saat uygulamasına geçildi! Yılın yaz saatinden kış saatine geçiş zamanında saatler geri alınmayınca 30 Ekim’de saat kaç sorusu da günün sorusu oldu. Bazı kişiler akılı telefonlarının otomatik saat ayarını kapatmış olsalar da saatleri yanlış bir şekilde değişti ki bu da karışıklığa yol açtı. Peki Türkiye’de şuan saat kaç? İşte Türkiye Türkiye’nin doğru saati:

TÜRKİYE ARTIK GMT+3 / UTC+3 ZAMAN DİLİMİNDE

GMT yani Greenwich Mean Time, başlangıç meridyeni olarak Londra’nın güney doğusundaki Greenwich banliyösünden alır. UTC ise eş güdümlü evrensel zaman olarak tanımlanır ve atomik olarak hesaplanır ve güneş zamanına göre hesaplananan GMT’den daha hassastır. Ancak GT ile arasındaki fark oldukça küçüktür ve günlük kullanımı etkilemez.

GMT+3 / UTC+3 ZAMAN DİLİMİNDE YER ALAN ÜLKELER

Türkiye yeni zaman dilimi ile artık aşağıdaki listede yer alan ülkelerle aynı zaman dilimine girmiştir.

Doğu Afrika: Belarus, Russia – Moskovo Zamanı, Cibuti, Eritre, Etiyopya, Güney Sudan, Kenya, Komorlar, Madagaskar, Mayotte, Somali, Sudan, Tanzanya, Uganda

Arabistan: Bahreyn, Irak, Katar, Kuveyt, Suudi Arabistan, Yemen
Doğu Avrupa: Bulgaristan, Estonya, Finlandiya (Åland dahil), Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kıbrıs Cumhuriyeti Kıbrıs (Ağrotur ve Dikelya dahil), Letonya, Litvanya, Moldova, Romanya, Ukrayna, Yunanistan

Orta Doğu: Filistin, İsrail, Lübnan, Suriye, Ürdün

GOOGLE SAAT KAÇ SORUSUNA YANLIŞ CEVAP VERİYOR!

Google’a saat kaç yazarak Türkiye’nin şu an ki doğru saatini öğrenebilmek için arama yapanlara yanlış bir saat gösteriyor. Sanki Türkiye kış saatine geçmiş gibi saati 1 saat geri gösteriyor.

AKILLI CEP TELEFONLARI ŞAŞIRTTI!

Telefonun saati otomatik olarak değiştirmesini istemeyen Android ve iPhone kullanıcıları telefonlarında otomatik saat ayarını kapatsa da telefonlar yine de saati 1 saat geri alarak kullanıcıları şaşırttı. İronik olarak otomatik saat ayarlamayı kapatmayan kullanıcıların saati değişmedi ve bir hata oluşmadı.

NAMAZ SAATLERİNE DİKKAT

Türkiye'nin Avrupa ülkeleri gibi 30 Ekim'den itibaren kış saati uygulamasına geçeceği değerlendirilerek geçen yılın sonunda hazırlanan 2016 yılı takvimlerindeki namaz saatlerine yarından itibaren 1 saat eklenmesi istendi. Diyanet İşleri Başkanlığı, 81 il müftülüklerine geçen ay gönderdiği genelgede, ‘Diyanet Takvimi'nin ön yüzünde bulunan namaz vakitlerinin Bakanlar Kurulu'nun yeni kararı uyarınca yaz saati uygulamasının yıl boyu sürdürülmesinin kararlaştırıldığı hatırlatıldı. Genelgede, imamların 30 Ekim-31 Aralık arasındaki takvimlerde yer alan namaz vakitlerine bir saat eklenerek ezanların okutulması gerektiği bildirildi. Avrupa ülkelerinde bu gece yarısından sonra saatlerin 1 saat geri alınacağını göz önüne alan Avcılar Müftüsü Ömer Erden de, Merkez Camii'ndeki vaazında kış saati uygulamasına geçilmeyeceğini hatırlatarak, takvimlerdeki ezan saatlerine 1'er saat eklenmesini istedi.

ŞAMPİYONLAR LİGİ’NDE MAÇLAR ERTESİ GÜN BİTECEK!

Saat uygulamasındaki değişiklik, yıllardır bir neredeyse bir markaya dönüşen 21.45 Şampiyonlar Ligi maç başlangıç saatlerini de değiştirecek.

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) kurallarına göre, Şampiyonlar Ligi maçları kışın Rusya ve bazı Orta Asya ülkelerindeki oynanan maçlardaki istisnalar dışında, aynı anda başlıyor. Yaz saatinin kalıcı hale gelmesiyle birlikte Türk takımlarının Şampiyonlar Ligi’nde deplasmanda oynadığı maçların başlangıç saatleri de 22.45’e kayacak. Uzatma ve penaltı atışları olmazsa maçların bitişi devre arasıyla birlikte 00.30’u bulacak. Böylelikle maçlar başladıkları tarihten bir gün sonra bitecek. Avrupa Ligi’nde, 20:00 ve 22.05’te başlayan maçların başlangıç saatiyse 21:00 ve 23.05’e kayacak.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>