>

DİĞER HABERLER

Uluslararası Volvo Adventure proje yarışmasının Türkiye birincisi belli oldu!..

Volvo Adventure proje yarışmasında Türkiye’yi İstanbul Özel Amerikan Robert Lisesi “Atıkları istemiyoruz” adlı projesi ile temsil edecek...
 
   
 
 
     
Uluslararası Volvo Adventure proje yarışmasının Türkiye birincisi belli oldu!..

4-5 Mayıs tarihlerinde İsveç’te, 15 ülkeden 15 projenin katıldığı Volvo Adventure proje yarışmasında Türkiye’yi İstanbul Özel Amerikan Robert Lisesi “Atıkları istemiyoruz” adlı projesi ile temsil edecek...

Gençler arasında çevrecilik bilincini artırmak ve gençleri pratik projeler gerçekleştirerek yaşadıkları doğa ve çevrede değişiklik yapmaları için düşündürmeyi amaçlayan Volvo Adventure proje yarışması, 10-16 yaş grubundaki gençler için 2001 yılından beri internet üzerinden düzenleniyor.

Volvo Car Türkiye’nin bu yıl ilk defa 7 okulun 8 projesini değerlendirerek katıldığı yarışmada, birinciliğe layık görülen İstanbul Özel Amerikan Robert Lisesi’nden, Necla Sönmezay’ın grup liderliğinde Burçak Kılıçoğlu, Şehnaz Çağlı, İrem Erin, Kübra Komek ve Burcu Gürçay “Atıkları İstemiyoruz” projesiyle, Türkiye’yi İsveç’te temsil edecek.

Başlarında yetişkin bir liderin bulunduğu ve en fazla 5 öğrencinin oluşturduğu okul ve gençlik grupları; enerji, ulaşım, su, biyolojik çeşitlilik ve çevre temalı yerel bir konuyu çevre projesi olarak ele alıyorlar.

Bu yıl 64 ülkeden toplam 152 projenin katıldığı Volvo Adventure’ın son elemelerinde 15 ülke 15 proje ile finale kalmaya hak kazandı.


Türkiye’nin ilk kez katıldığı Volvo Adventure’da Özel Enka İlköğretim Okulu “İnsan + Yiyecek = Organik Artık” projesi ile, Özel Bahçeşehir Koleji “Su hayatın hediyesi” projesi ile, Özel Atacan Koleji “Ulaşım” projesi ile, Özel Dragos Okulları “Türk boğazlarında kazalar” projesi ile, İstanbul Özel Amerikan Robert Lisesi “Atıkları istemiyoruz” projesi ile, İstek Semiha Şakir Okulları “Alternatif enerjiler kullanılarak su temizlenmesi - hidrojen üretimi” ve “Su kirliliği / Kirliliğin sudaki oksijene etkileri” projeleri ile, Eyüboğlu Çamlıca İlköğretim Okulu “Atık ürünlerden alkol elde etme” projesi ile yarıştılar.

Geçen yıl Hindistan’ın birinci olduğu Uluslararası Volvo Adventure yarışmasının sonuçları 24 Mayıs 2004 tarihinde Gothenburg’da açıklanacak. Uluslararası yarışmaya hak kazanmış Türkiye, Avusturya, Kanada, Hindistan, Rusya, Guetemala, Romanya, İspanya, İsveç, Tanzanya, İngiltere, ABD, Yeni Zelanda, Hırvatistan ve Mauritius Adaları’nı temsil eden öğrencilerin hepsi Gothenburg’da en az 3 gün kalacaklar. Birincilik ödülü alan okul/proje 10 bin USD ödülün yanı sıra ABD’da düzenlenen Birleşmiş Milletler Çevre Programı çerçevesindeki “Çocuklar İçin Uluslararası Çevre Konferansı”na da katılmaya hak kazanacaklar. Yarışmanın ikincisi 6 bin USD, üçüncüsü ise 4 bin USD ödül alacak. Ödüllerin okul yararına kullanılmasını amaçlayan Volvo Adventure ile ilgili bilgiyi ve okullarımızın projelerini www.volvoadventure.org adresinden izleyebilirsiniz.


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>