>

GÜZELLİK

30'lu yaşlar ve kırışıklıklar

Yüzdeki çizgilerle mücadeleye 30'lu yaşlarda başlamak gerekiyor. Yoksa çok geç kalmış olacaksınız? İşte mücadele yöntemleri…
 
   
 
 
     
Genç yaşta alınan önlemler, kırışıklık`ların ortaya çıkmasını geciktiriyor. Zamana karşı yarışmak için yüzün gergin görünmesini sağlayan, cilt altındaki kolajen adlı dolgu maddesi uyarılıyor. Böylece cilt daha genç bir görünüm kazanıyor. Ancak yaşlanmayı durdurmak için bu yöntemleri uygulamak yetmiyor.

GÜNDE EN AZ ALTI SAAT DÜZENLİ UYKU, CİLT BAKIMI VE SİGARADAN UZAK DURMAK ŞART...

Kadınlar yüzdeki kırışık`lıklar açsından erkeklere oranla daha şanssızlar. Vücutlarında yağ oranı daha yüksek olduğu için kadınlarda ilerleyen yaşlarda kırışık`lık riski artıyor. Çünkü zamanla bu yağ oranı azaldığı için yüz daha çabuk çöküyor. Bu nedenle kadınlar, gençleşme yöntemlerine erkeklerden daha fazla ilgi duyuyor. Oymak Plastik Cerrahi Merkezi'nden Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Gün Ersu, kırışıklıklar`ı gidermek için günümüzde koruyucu hekimliği hedeflediklerini belirterek 'Amacımız kırışıklıklar`ın ortaya çıkma sürecini geciktirmek' diyor.

Gün Ersu, yüzdeki çizgilerin belirginleşmesinde mimiklerin önemli rol oynadığını belirtiyor: 'Gözler ve alın kısmının yaşlanmasının temel nedeni ne güneş ne de sigaradır. Tek nedeni tamamen mimiklerdir. İnsanlar şaşırırken, kızarken bu kısmı kullanarak mimik yaparlar. Bu nedenle, 35 yaşından sonra kalıcı çizgiler oluşuyor. Bunlar için koruyucu yöntemler uyguluyoruz.' Kırışıklıklar`ın oluşumu engellemek için 'Yüz LPG'si uyguladıklarını belirten Gürsu, bu yöntem hakkında şöyle bilgi veriyor: 'Yüz LPG'si, Lift 6 adlı cihaz kullanılarak yapılıyor. Temel amacı, cilde kalınlığı veren dokuları uyararak derinin incelmesini önlemek.

Cildin incelmesini önleyemezseniz alt yapısının yarısından çoğu kaybolur. Yaşla birlikte çizgiler oluşmaya başlar. 'Lift 6' bunu mekanik yolla sağlayan bir alet. Yüz LPG'si selülit için kullanılan LPG'nin bir başka formudur.' Ersu, bu yöntemin ne kadar sıklıkla uygulanması gerektiğini açıklıyor: 'Haftada üç kere yarımşar saat uygulanmasıyla 6 haftalık kür sonucunda temel bir cilt kalınlaşması sağlamak mümkün. Kalınlaşmayı korumak için 15 seans sonucunda haftada bir yarım saat uygulanmalı. Bunun manikür, pedikür yaptırır gibi yaşam boyu devam etmesi gerekiyor. Bu aletlerin evde kullanılan formları çok yakında çıkacak.'

CİLDİ ISITARAK GENÇLEŞTİRMEK

Cilde gerginliği veren kolajen adlı cilt altı dolgu maddesinin ısıya karşı duyarlı olduğunu belirten Op. Dr. Gün Ersu, şunları söylüyor: 'Kolajen üreten hücreler, ısıyla uyarıldıklarında çok daha fazla hareket ediyorlar. Bu nedenle daha sıcak yerlerde yaşayan insanların cildi çok daha kalındır. Kolajeni üreten bu hücreleri uyararak cilt kalınlığını sağlamak mümkün. IPL yönteminde Plasmalipe adlı cihazla bu tabaka uyarılıyor.Bu alet post lazer teknolojisi.' Ersu, IPL'n nasıl uyglandığını anlatıyor: 'Seanslar kişiye göre değişebiliyor. Bir senans 20-25 dakika sürüyor. Biraz acı hissediliyor. 2-3 gün sonra değişmeler görülüyor. Cildi gençleştirmek için üç haftada bir kere yapılıyor. Bir kürde bu üç kez uygulanıyor. Ondan sonra her üç ayda bir hastayı çağırıyoruz. Ciltte oldukça kalıcı gençlik görüntüsü meydana geliyor. Lazerle yüz gençleştirmek gibi. Ama cildi soymuyor, lazerde karşılaştığınız kızarılıkla karşılaşmıyoruz. Sadece akşama kadar süren ertesi gün kalmayan hafif bir pembelik oluşuyor.' Op. Dr. Gün Ersu, Yüz LPG'si ve IPL'in bir arada kullanıldığını kaydederek 'IPL için 30, lift 6 için 35 yaşı öneriyoruz. Lift 6 ile dokular çekildiği için çok genç yaşta gergin bir ciltle uygularsanız çekme ödem yapar. Cildin yumuşamaya başladığı yaşları seçiyoruz' diyor.

CİLDİNİZİ TEMİZ TUTUN

Kırışıklıklar`la mücadelede cilt bakımının önemine dikkat çeken Plastik Cerrahi Uzmanı Dr. Gün Ersu, neler yapılması gerektiğini şöyle anlatıyor:

20 yaşından sonra üç haftada bir cilt bakımı yaptırılmalı. Bakımsız bir cilde ne yaparsanız yapın pütür pütür olacaktır.

Sigara içilmemeli. Sigaranın cildi yaşlandırdığı laboratuvar ortamında kanıtlandı.

Güneşten kaçınılmalı.

CİLT TİPİNE UYGUN ÜRÜN SEÇİLMELİ.

Sabunlarda asit oranına dikkat edilmeli. Çünkü yanlış ürünler cildi yaşlandırıyor.

Günde en az altı saat uyumalı. Düzensiz uyku, büyüme hormonunun yeterince salgılanmasına engel olarak yaşlanmayı hızlandırıyor.

Makyaj temizliğine dikkat edilmeli. Yağlı ve asitli olan makyaj ürünleri uzun süre ciltte kalınca kırışıklığa neden oluyor.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>