>

KÖŞE YAZILARI | Diş Hekimi Çağdaş Kışlaoğlu

Görünmez Diş Telleri

Görünmez diş telleriyle çapraşık dişler artık sorun değil… (Diş Hekimi Çağdaş Kışlaoğlu)
 
   
 
 
     

Ağız ve diş sağlığı konusunda her gün gelişen teknikler sayesinde diş yapınızdaki çapraşık dişlerin tedavisi mümkün oluyor. Özellikle çocukluk döneminden başlayan ve geç kalınmış diş bozukluklarında uygulanan ortodonti tedavileri ile diş kusurları sorun olmaktan çıkıyor.

Diş Hekimi Çağdaş Kışlaoğlu özellikle estetik açıdan yetişkin ve genç hastalarda uygulanan “Incognito” ortodonti tedavisi hakkında bilgiler verdi.

INCOGNİTO LİNGUAL TEDAVİ

Yetişkinlerde ve gençlerde çapraşık dişlerin ortodonti tedavi sürecinde kullanılır. Incognito günümüzde dünyada en yaygın şekilde kullanılan lingual tedavi sistemidir. Yüksek teknolojiye sahip bir apareydir.

Dişlerimizin arka yüzeylerinin fizyolojik yapısından kaynaklanan bir takım girinti çıkıntılardan dolayı hem klinikte indirekt uygulamayı hem de laboratuar aşamalarını gerektirir. Özellikle estetik görünüm açısından kaygı taşıyan tüm hastalarda kullanılabilir. Bu sistem braketlerin dişlerin ön yüzeyi yerine, arka yüzeyine yapıştırılması suretiyle onların tamamen görünmez olmasını sağlayan bir tekniktir.

Diş yüzeyinde görünmez olması sebebi ile temizlenmesi kolaydır. Hastanın daha rahat kullanması açısından tasarlanmıştır. Estetik olarak kaygı oluşturmadığı için hastalar için uygundur. Kullanılan hem teller hem de braketler her hastaya ayrı olarak hazırlandığı için bilgisayarlı dizayn teknikleri ile üretilirler.

KULLANIMDA İLK ZAMANLARDA NE GİBİ SIKINTILAR YAŞANIR…


İlk zamanlarda dile yakın bir bölgede yerleştirilmesi sebebiyle dil apreye alışıncaya kadar bazı sıkıntılar yaşanabilir. Konuşma zorlukları çekilebilir.
Dilde ilk zamanlar kızarıklar, ara ara ağrılar olabilir. Dillin apreye alışmasından sonra bu sorunlar ortadan kalkar.

BU DÖNEMDE NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Öncelikle sert gıdalar tüketilmeli ön dişlerle ısırma ve baskı oluşturabilecek çiğneme işlemleri uygulanmalıdır. Yumuşak gıdalar tüketilmelidir. Besinler küçük parçalara ayrılmalıdır. Ağız hijyeni iyi sağlanmalı diş fırçalama işleme sıkı sık tekrarlanmalıdır.

Çağdaş Kışlaoğlu
Diş Hekimi


Diş Hekimi Çağdaş Kışlaoğlu
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>