>

DİĞER HABERLER

Uyumanın yolu cazdan geçiyor

Güzel bir uyku çekmek için sadece 45 dakika rahatlatıcı bir müzik dinlemek gerekiyor.
 
   
 
 
     
Tayvanlı araştırmacılar, uyku problemi olan 60 yaşlı insanın uyku düzenini incelemişler. Journal of Advanced Nursing adlı derginin verdiği habere göre, bu tekniği öğrenmek çok kolay, üstelik diğer tedavilerin yan etkileri de görülmüyor.
       
Araştırmaya katılan gönüllülere ister kendi seçecekleri bir müzikle ister müziksiz uyumaları seçeneği sunulmuş. Müzik dinlemek isteyen grubun caz, halk ya da klasik müzik türlerinde - dakikada 60- 80 vuruş içeren - altı albümden birini seçme şansı olmuş.
       
SONUÇ ŞAŞIRTICI
       
Müzik dinleyerek uyuyanların vücudunda uykuya hazırlı süreci oluşmuş, buna kalp atışları ve nefes hızı da dahil.
       
TATLI RÜYALAR

Uzmanlar, müzik grubunda olanların yüzde 35’inin uyku düzeninde ilerleme kaydedildiğini belirtiyor. Budist Tzu- Chi Hastanesi’nden Prof. Hui-Ling Lai, müzik dinleyen grupta ilk bir haftada genel olarak yüzde 26’lık bir gelişme görüldüğünü, bu rakamın teknik geliştikçe arttığını söylüyor. Prof Jim Horne ise “Yatağa yatmadan önce gergin birinin sakinleşip rahatlamasını sağlayan her şey iyidir,” diyor ve ekliyor:

“Bazılarına göre yaşlı insanların öğleden sonra daha az uyuyup gün ışığından faydalanması da iyi uyku çekmelerini sağlıyor.”
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>