>

DİĞER HABERLER

Yaz mevsimiyle artan estetik kaygılar!

Vücut hatlarını ortaya çıkartan kıyafetlerin giyildiği yaz mevsiminde, dış görünüşle ilgili kaygıları artan kadınlar bıçak altına yatıyor.
 
   
 
 
     
Özellikle deniz sezonunun açılmasıyla birlikte plaj kıyafetlerini rahatlıkla giymek isteyen kadınlar, en fazla göbek ve kalça yağlarını aldırıyor. Kış aylarına oranda yüzde 200 artış gösteren göğüs, burun, kulak kepçesi, göbek, kalça gibi estetik ameliyatlarının her birinin maliyeti 2 bin dolardan başlayıp 5 bin dolara kadar çıkıyor.

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nedim Savacı, özellikle manken, şarkıcı, oyuncu gibi medyatik kişilerle ilgili basında çıkan estetik ameliyat haberlerinin, halk arasında bu konuya gösterilen ilgiyi de artırdığını bildirdi. Her geçen yıl daha güzel vücuda sahip olmak için bıçak altına yatanların sayısında artış olduğunu belirten Savacı, hatta son zamanlarda kırsal kesimden bile göbek yağlarını aldırmak için gelen kadınların bulunduğunu kaydetti.
       
PLAJDA GÜZEL GÖRÜNMEK İÇİN
       
Kış aylarında estetik ameliyatların düştüğünü, ancak baharla birlikte talebin canlandığını ifade eden Savacı, şunları söyledi:
       
“Havaların ısınmasıyla vücut hatlarını ortaya çıkaran dar ve dekolte kıyafetler giyilmesi dış görünüşle ilgili kaygıları artırıyor. Özellikle deniz sezonunun açılmasıyla, tatilini sahilde geçirmek isteyen kadınlar daha rahat plaj kıyafetleri giyebilmek için estetik operasyonlar için geliyor. Çok sayıda kadın sahilde, göbek ve kalçasındaki fazla yağların neden olduğu görümünden rahatsız oluyor. Bu nedenle, yaz öncesinde en fazla göbek ve kalça yağı alıyoruz. Bölümümüzde bu konuda ciddi oranda talep artışı var. Estetik ameliyatlar kış aylarına oranla yüzde 200’ün üzerinde artış gösterdi.”
       
Prof. Dr. Savacı, cerrahi müdahale geçirerek yağlarını aldıran kişilerin tekrar kilo almasının çok kolay olduğunu, bu nedenle beslenmeleri başta olmak üzere yaşam standartlarına dikkat etmeleri gerektiğini söyledi. Bu kapsamda, estetik ameliyat geçirenlere düzenli diyet ve egzersiz yapmayı öneren Savacı, “Çok sayıda kişi, (egzersiz yapacaksam neden ameliyat oluyorum?) gibi bir düşünce içinde bulunuyor. Ameliyat çok abartılacak bir durum değildir. Önemli olan ameliyattan sonra verilen yağların tekrar alınmamasıdır” dedi.
       
GÖRÜNME KORKUSU
       
Savacı, Konya başta olmak Anadolu’nun çok sayıda ilinde tanınmak istemeyen kişilerin estetik ameliyat yaptırmak için şehir dışına gittiğini anlattı. Büyükşehirlerdeki özel hastanelerde göğüs, burun, kulak kepçesi, göbek, kalça gibi estetik ameliyatının her birinin 2 bin dolardan başladığını ve 5 bin dolara kadar çıktığını ifade eden Savacı, “Üniversitelerde bu ameliyatların biri 1 milyar 123 milyona mal oluyor. Bu nedenle çok sayıda kişi üniversiteyi tercih ediyor. Konya’dakiler (biri görür) düşüncesiyle diğer illere giderken, Ağrı, Antalya, Kayseri, Erzurum, Ankara’dan da gelerek bize estetik yaptıranlar oluyor” diye konuştu.
       
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>