>

DİYET

Aşure Tarifi

Paylaştıkça artan bereketiyle aşure, eşsiz lezzetlerle dolu Türk mutfağının en özel ve en beğenilen tatlılarından biridir.
 
   
 
 
     

Aşure, lezzetli olduğu kadar içerisindeki kuru baklagil, meyve ve kuru yemiş ile hem protein ve lif yönünden zengin hem de bolca demir, çinko, A, B ve C vitaminleri içerdiği için oldukça da besleyici bir tatlı.

Malzemeler:

Buğday 500 g
Su 3 lt
Nohut 100 g
Kuru fasulye 100 g
Kuru incir 100 g
Kuru kayısı 100 g
Şeker 800 g
Karanfil 3 adet
Süslemek için;
Fındık 150 g
Ceviz 150 g
Kuş üzümü 100 g
Nar tanesi 100 g
Tarçın toz 10 g

Hazırlanışı:

Buğday, nohut ve kuru fasulye bir gece önceden ayrı ayrı suda bekletilir. Buğday 3 litre suya eklenerek boza kıvamı alacak şekilde ve iyice yumuşayıp dağılana kadar haşlanır. Gerekirse su eklenerek kıvamı tutturulur. Nohut ve kuru fasulye ayrı ayrı haşlanır ve iyice pişirilir. Kabukları çıkarsa ayrılır ve atılır. Kuru kayısı ve kuru incir kare şeklinde kesilir. Ayrı ayrı 5’er dakika haşlanıp süzülür. Bu kısma kadar olan malzemeler birleştirilip pişirilir. Karanfil eklenir.  Koyuluğu boza kıvamına gelene kadar su eklenir. Son olarak, şeker eklenir ve karıştırılarak pişirilir. Bu aşamada uzun süre pişirilmemesi gerekir. Kaselere konulur, soğuduğunda üzeri süslenir.

Not: Şeker eklendikten sonra uzun süre pişirmek nohut ve kuru fasulye gibi malzemelerin sertleşmesine neden olur.

Afiyet Olsun.
 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>