>

DİYET

Baharı Hafif Karşılamak İçin...

İşte, beslenme düzeninde yapılabilecek küçük değişikliklerle bedeni daha hafif tutacak uzman tavsiyeleri…
 
   
 
 
     

Küçük değişiklikler yapın

“Değiştirmek istediğiniz bir yeme alışkanlığınızı yavaş bir biçimde farklı bir hale dönüştürmeye çalışın. Örneğin gazoz seviyorsanız içeceğinizi limon ilaveli su veya maden suyuna çevirin. Eğer uzun süre aç kalıyorsanız bir porsiyon meyve, bir kutu süt veya bir avuç kuruyemişten oluşan ufak atıştırmalıkla kan şekerinizi dengelemeye yardımcı olabilirsiniz.

Eliniz ölçeğiniz olsun

Kilo kontrolünün en iyi yollarından biri porsiyonların miktarına dikkat etmektir. Yemeğinizi ölçmek zor ve pratik olamayan bir yöntem olduğundan bu ölçüm için elinizi kullanmak işe yarayabilir. Neyi ne kadar tüketmemiz gerektiği; kişiye göre değişmekle birlikte el boyutlarımızın farklı olması sayesinde tüketeceğiniz gıdalarda el ölçünüzü kullanmanız porsiyon denetimi açısından doğru bir adım olacaktır.

Daha çok Omega – 3

Omega-3 yağ asitleri, zihin sağlığından göze, kalp krizi riskini azaltmaktan kansere karşı vücudu korumaya kadar birçok faydası olduğu yapılan birçok bilimsel araştırma sayesinde kanıtlanmıştır. Sağlıklı bir beden için daha çok Omega-3’ten zengin gıdalar tüketin.

Sevdiğiniz yiyeceklerdeki gizli şekeri bulun

Dietary Guidelines’ (Beslenme Rehberi) ilave şekerin günlük aldığımız toplam kalorimizin yüzde 10’ununu aşmayacak miktarda olmasını tavsiye etmektedir. Bizler gazoz ve şekerlemelerin şeker içerdiğini biliyorken sevdiğimiz salata sosunda veya tahıl gevreğinde gizlenen şekeri fark etmeyebiliriz. Maalesef raflarda yer alan birçok ürün şeker içerdiği halde bu durum başka bir kelimeyle ifade edilmektedir. Alışveriş yaparken ‘şeker, sakaroz, mısır şurubu, fruktoz,’ kelimelerine dikkat edin.”


 

Etiketler: Bahar, Diyet, kadın, Sağlık
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>