>

DİYET

Diyet Yaparken En Çok Ne Yiyoruz Ne İçiyoruz?

Diyet yapanların tercihi kahvaltıda beyaz peynir, ara öğünde sade Türk kahvesi…
 
   
 
 
     

Diyetkolik.com, diyet yapan üyelerinin alışkanlıklarını inceleyerek en çok hangi gıdaları tükettiklerini belirledi. Kahvaltıda ekmek ve beyaz peynir başı çekerken, akşam yemeğinde salatanın yağsızı, yoğurdun ise tam yağlısı tercih ediliyor. Ara öğünlerin vazgeçilmezleri arasında da Türk kahvesi yer alıyor, tabii şekersiz olanından… Bunların yanı sıra, tüketilenler arasında “diyetbozan” gıdalar da var.

Yaz ayları yaklaştıkça, diyet ile ilgili konular gündemdeki yoğunluğunu giderek daha çok hissettiriyor. Yaza fit bir şekilde başlamak isteyenler diyete başladı veya başlamak üzere gereken araştırmaları yapıyorlar. Peki diyet yapanların beslenme programlarında en çok hangi besinler yer alıyor? Türkiye’nin ilk online diyet ve egzersiz platformu Diyetkolik.com, üyeleri arasında bir inceleme yaparak, diyet yapanların neler yediklerini ayrıntılı olarak belirledi. Yapılan incelemede kahvaltı ve akşam yemeğinde hangi gıdaların daha fazla tüketildiği, ara öğünlerde ağırlıklı olarak ne gibi yiyeceklerin tercih edildiği ve pişmanlığa en çok sebebiyet veren “diyetbozan” yiyeceklerin hangileri olduğu tespit edildi.

Diyetkolik.com’un elde ettiği bulgulara göre, diyet yapanlar kahvaltıda en çok ekmek ile beyaz peynir çeşitlerini tüketiyorlar. Diyet kahvaltının diğer gözdeleri ise domates, salatalık ve kahvaltı sofrasının vazgeçilmezi sayılabilecek siyah zeytinden oluşuyor. Bu öğünde sık tercih edilenler arasında elbette besleyici ve tok tutucu özelliği olan yumurta da var.

Ara öğünün gözdesi, sade Türk kahvesi…


Etkili bir diyetin püf noktalarından biri olan ara öğünlerde en çok tüketilen gıda ise meyve. Özellikle muz daha çok tercih edilirken, galeta, grissini ve kuru meyveler de ara öğünlerin vazgeçilmezi olmuş gibi görünüyor. Çikolataya gelince... Eğer ara öğünde çikolata tüketilecekse bu tabii ki bitter çikolata oluyor. Diyetkolik.com, yaptığı incelemeyle ara öğünlerde bol bol içecek tüketildiğini de ortaya koyuyor. Yoğun olarak tüketilenler arasında özellikle ayran, yeşil çay ve bitki çayları yer alıyor. Ancak ara öğünün en çok öne çıkan tercihleri arasında sade Türk kahvesi var.

Dikkatli bir şekilde diyet yapanlar için akşam yemeğinin olmazsa olmazlarıysa salata ve yoğurt. Ama salata yağsız, yoğurt ise genellikle tam yağlı tercih ediliyor. Akşam yemeğinde tüketilen sebze yemekleri de yağsız olarak hazırlanıyor. Ayrıca bulgur pilavı, köfte ve yağsız yoğurt da diyet yapanların menülerine en çok giren yiyecekler arasında bulunuyor.

“Tüh be!” dedirten diyetbozan yiyecekler…


Diyetkolik.com diyette en çok hangi gıdaların tüketildiğini araştırırken, “diyetbozan”ları da unutmamış. Üyeler, diyetleri süresince yememeleri gereken bir besini tükettiklerinde “Tüh be!” sistemini kullanabiliyorlar. Bu sisteme göre kişiler yemekten pişman oldukları yiyecekleri veri olarak ilgili alana tanımlıyorlar ve karşılığında bunu telafi edebilmek için yapabilecekleri egzersizleri görebiliyorlar.

Diyetkolik.com üyelerinin dayanamayıp yedikleri ve sonra da “Tüh be!” dedikleri yiyeceklerin en başında çikolata geliyor. Bunu patates kızartması ve gofret takip ederken, cips, pasta, kurabiye ve bisküviler de bu listede sıkça yer alıyorlar. Ancak zaman zaman diyette tüketilmesi gerekli olan şeylere karşı da pişmanlık duyulduğu olabiliyor. Örneğin, üyelerin yiyince pişman oldukları yiyecekler arasında, aslında diyet yaparken günlük ihtiyaçlarına uygun olarak zaten tüketiyor olmaları gereken ekmek de var.


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>