>

DİYET

Egzersiz ve Diyet Hakkında 22 Yalan!

Bu güne kadar doğru bildikleriniz çöp olabilir. İşte size egzersiz ve diyet hakkında, çok şaşıracağınız tam 22 yalan!
 
   
 
 
     

1. EGZERSİZ YAPTIKTAN SONRA SPOR İÇECEĞİ İÇMEK ÇOK GEREKLİDİR.

Vücudumuzun en önemli sıvı ihtiyacını "su" ile karşıladığımızı hepimiz biliyoruz. Eğer spor yaptıktan sonra vücut çok fazla ter attıysa, sıvı dengesini korumak için mutlaka su içmeli. Hatta tuz ve şeker de gerekli, bu yüzden spor içecekleri faydalı olabilir. Ancak sadece bol bol su içmek de yeterli değildir.

2. KİLO VERMENİN EN İYİ YOLU AEROBİK YAPMAKTIR.

Sadece aerobik yapmak ne yazık ki yeterli değil. Fit olmak ve yağ yakmak için aerobik yapmaya, kaslarınız için ise bocly-building çalışmaya ihtiyacınız var. Unutmayın, ne kadar çok kasınız olursa, o kadar kalori yakıyorsunuz demektir.

3. YAĞLARI YOK ETMEK İÇİN SADECE 20 DAKİKALIK EGZERSİZ YETERLİ.

En az 45 dakika egzersiz yapmalı, sürenin sonuna doğru temponuzu yavaşlatmayı unutmamalısınız.

4. FITNESS YAPARKEN HER GÜN AYNI HAREKETLERİ, AYNI SAATTE VE BELLİ SÜREDE YAPMAK GEREKLİDİR.


Her gün aynı şeyleri yapmaya hiç şaşmadan aynı zamanda başlıyor, aynı şekilde yapıyor ve aynı sürede tamamlıyorsunuz. Bu durum hem çok sıkıcı hem de gereksiz! Monoton olmak yerine yeni hareketler yapmayı denemeli veya bazen başka bir şey yapmalısınız.

5. FİLM İZLERKEN İSTENİLDİĞİ KADAR PATLAMIŞ MISIR YENİLEBİLİR, ANCAK ŞEKERDEN UZAK DURULMALIDIR.

Patlamış mısır sağlıklı bir atıştırma olabilir, ancak yağsız ve az tuzlu ise. Üstelik ölçüsünü de fazla abartmamak gerekli. Eğer sinemalarda satılan ve en az 1000 kalori içeren büyük boy mısır kadar yemeyi düşünüyorsanız şeker yemeniz daha doğru bir tercih olabilir! Minik şekerciklerin bir avuç kadarı 75 kalori civarında. Tercih size kalmış!

6. EGZERSİZ YAPMAK İÇİN KARNININ AÇ OLMASI GEREKLİ.

Aç karnına hareket yapmayı başaramazsınız. Karnınız zil çalarken enerji sarf etmeye çalışacağınıza, egzersizden en az bir saat önce hafif bir şeyler yemelisiniz.

7. ABUR CUBURLARDAN BİR KEREDE VAZGEÇMEK GEREKİR.

Diyet yapmak güçlü bir irade ister. İradenizi kullanmakta zorlanıyorsanız bir şeyden vazgeçmek için kendinize şans tanımalısınız. Bir defada alışkanlıklarınızdan vazgeçmek yerine, onları azaltmayı deneyin. Çünkü bir anda hepsinden mahrum kalırsanız, tekrar yeme isteğiniz artar.

8. YİYECEKLERİ HIZLA ÇİĞNEMEK GEREKİR.

Beyne doyma sinyalleri en az 20 dakika sonra ulaşacağı için zaman önemli. Hızlı çiğnemenin tam aksine, yiyecekleri yavaş yavaş öğüterek bolca çiğnemek gerekir. Ayrıca kendinizi "doymuş" olarak hissetmeden masadan kalkmanız da çok işe yarayacak!

9. DİYET YAPARKEN NE KADAR KİLO VERİLDİĞİNİ ANLAMAK İÇİN HER GÜN TARTILMAK GEREKİR.

Her gün tartılmak yerine, haftada bir gün kilo ölçümü yapmak daha sağlıklı. Kendinize belli bir süre koyun ve bu sürenin sonunda hedeflediğiniz ölçüde olup olmadığınızı anlamak için tartıya çıkın.

10. ZAYIFLAMANIN EN İYİ YOLU GÜNDE 3 KERE YEMEK YEMEKTİR.


Saatlerce aç kalmış bir mideden gelen gurultuları hayal edin ve bunun ne kadar yanlış olduğunu düşünün! Diyetlerde uzmanlar tarafından en çok önerilen kuralların başında çok fazla öğünde az ve hafif beslenmek geliyor. Çünkü boş bir midede sadece varolan özsu, sizi sinirli ve huysuz biri yapar. Üstelik açken kafanızın çalışmaması da çok doğal. Bunun yerine öğün aralarında bir elma, bir kase yoğurt ve bir dilim ekmek gibi hafif bir şeyler atıştırmalısınız.

11. EGZERSİZ YAPMAK DAHA ÇOK ACIKTIRIR.

Belli günlerde ve zamanlarda düzenli egzersiz yaparsanız daha fazla acıktığınızı hissedebilirsinız, fakat bu geçici bir durum. Başlangıcından birkaç gün sonra metabolizmanız duruma alışır ve açlık hissetmekten vazgeçersiniz.

12. BİR DAVETTE YEMEK YERİNE, YEMEĞİ EVDE YEMEK DAHA SAĞLIKLIDIR.


Eğer kendinizi çok aç hissediyorsanız, çıkmadan önce bir şeyler atıştırmalısınız. Ancak aç değilseniz, "orada az yiyeceğim" diye önceden zorla tıkınmamalısın!

13. ZAYIFLAMANIN EN İYİ YOLLARINDAN BİRİ, BİR HAFTA BOYUNCA TEK TİP YİYECEK YEMEKTİR.

Kilo vermek istiyorsanız diyet programınızı önceden düzenlemelisiniz. Listenin içeriğinin dengeli ve sağlıklı beslenmeye uygun olması gerekiyor. Tek tip besin alırsanız (zayıflıyor gibi görünmenize rağmen) vücudunuz tüm ihtiyacını karşılamayacağı için bünyeniz zayıflar ve hastalıklar ortaya çıkar.

14. AÇ DEĞİLKEN BİR ŞEYLER YENİLEBİLİR.

Aç değilken yemek yemek, kendinize yapabileceğiniz en kötü işkencelerden biri, tabii eğer kilo alma derdiniz yoksa.... Size bir öneri: Kendinizi aç hissettiğiniz zaman 15 dakika bekleyin.

15. BİR RESTORANDA YEMEKTEN ÖNCE EKMEK YENMELİ.

Eğer açsanız veya canınız istiyorsa, yağ sürmeden bir iki dilim ekmek yiyebilirsiniz. Ancak yemek için mönüden hafif ve yağsız bir şeyler seçmelisiniz.

16. KALORİ ALMAMAK İÇİN SÜT YERİNE SODA İÇİLMELİ.


Evet, fakat dişlerinizin, kemiklerininizin kalsiyumdan mahrum kalmasını istiyorsanız... Ayrıca karbonatlı içeceklerin, kemiklerin absorbe ettiği kalsiyumu kestiğini unutmayın.

17. BÜTÜN BİR HAFTA DİYET YAPILINCA, HAFTA SONU İSTENİLDİĞİ GİBİ YEMEK YENİLEBİLİR.

Zor geçen bir haftadan sonra verdiğiniz kiloları, hatta gramları geri almak istiyorsanız, dilediğiniz kadar yiyebilirsiniz! Hafta sonunda dilediğiniz yemek yerine, kalori hesabıyla listenizde değiş tokuş yaparak diyetinize istediğiniz yiyecekleri ekleyebilirsiniz.

18. YAĞLI YİYECEKLER VÜCUDUNUN EN BÜYÜK DÜŞMANIDIR.

Evet, fazlası kesinlikle zarar, ama vücudunuzun her gün belli miktarda yağ almaya ihtiyacı var. Bunun için size birkaç öneri: Az yağlı et ile yapılmış bir sandviç, elma ve ince bir dilim peynir, fistık ezmeli ekmek ve yanında bir bardak az yağlı süt...

19. ŞEKER, ŞİŞMANLATIR.

Neyi ne kadar tüketmeniz gerektiğini bilirseniz şişmanlamanız mümkün değil. Bir çay kaşığı şeker yaklaşık 16 kalori içeriyor; dolayısıyla şekeri az ve bilinçli tüketirseniz şişmanlamazsınız.

20. LIGHT ÇİKOLATA, ŞEKER VE İÇECEKLER KİLO ALDIRMAZ.

Şekerlemeler, çikolatalar, şekerli içecekler şeker yerine tatlandırıcılarla yapılmışlarda kaloriler azaltılmıştır. Eğer şekerden daha geç emilen sorbitol, fruktoz gibi doğal tatlandırıcılar kullanılmış ise kalorisi normal ürünlerle aynıdır. Yanılmamak için üzerlerindeki bilgilere dikkat etmelisiniz.

21. AİLEDE KİLO ALMA PROBLEMİ VARSA BU DURUM SOY BOYUNCA GÖRÜLÜR.

Elbette genetik yapı önemli, ancak illa ailenizdekilerle aynı ölçüde kilo almanız gerekmiyor. Bunun için düzenli beslenir ve spor yaparsanız şişmanlık problemi yaşamazsınız.

22. KİLO VERMEK İÇİN VEJETERYAN BESLENME GEREKLİDİR.

Hayvan ürünleri yerine sadece sebze ile beslenmek, pek de sağlıklı değil. Çünkü diyetinizde et bulunmaması, vücudunuzun ihtiyacı olan önemli minerallerden çinko ve demiri vücudunuzun alamaması anlamına geliyor.

Cosmoturk

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>