>

SAĞLIKLI YAŞAM

Balayı çiftlerinin kabusu sistit

Daha çok, cinsel yaşama yeni başlayan kadınlarda görülen Sistit, kişinin hayatındaki en özel anları kötü bir anıya dönüştürebiliyor.
 
   
 
 
     
Alman Hastanesi Üroloji Servisi'nden Opr. Dr. Uğur Özalp, Balayı Sistiti'ni önlemenin kişilerin kendi elinde olduğunun altını çizerek, 'Balayı Sistiti'ni önlemek için cinsel temas sonrasında hemen idrara çıkılması gerekmektedir. İdrarın dışarı atılması sırasında mesane içine ulaşan mikroorganizmalar da büyük ölçüde dışarı atılacaktır. Mesane kendi doğal mekanizmasıyla geride kalan mikropları ortadan kaldıracaktır' dedi.

İdrar tahlili

Opr. Dr. Uğur Özalp Sistit'in basit idrar tahlili ile saptanabildiğini söyledi. Enfeksiyona neden olan mikroplara yönelik olarak antibiotik tedavisinin uygulandığını ifade eden Opr. Dr. Uğur Özalp, 'Hamilelerde fetusa zarar vermeyecek ilaçlar seçilmelidir. Sıvı tüketiminin arttırılması, kişisel hijyen ve genital bölgenin temizliğine dikkat edilmesi, taş ve benzeri idrar yolları problemlerinin çözümlenmesi, vajinal akıntı, enfeksiyon gibi durumlarda tedavi uygulanması, alınacak önlemler arasındadır' diye konuştu.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>