>

DİYET

En Zayıf Anlarda Yemek İsteğine Son

Neden olumsuz duygular fazla yemeye yol açar?
 
   
 
 
     

Duygusal olarak en zayıf olunan anlarda çoğu insan bilinçli ya da bilinçsiz bir biçimde rahatlamak için yiyeceklere yönelir. Ama duygusal yeme; yani stres, öfke, kaygı, sıkıntı, üzüntü ve yalnızlık gibi olumsuz duyguları yumuşatmak ya da bastırmak için yemek yemek, kilo verme çabanızı sabote edecektir...

Majör yaşam olayları örneğin; işsiz kalma, sağlık problemleri, boşanma veya yoğun ve stresli bir iş günü, kötü hava ve yaşam rutinindeki değişiklikler gibi günlük problemler fazla yemeye yol açan duyguları tetikleyebilir.

NEDEN OLUMSUZ DUYGULAR FAZLA YEMEYE YOL AÇAR?

Bazı yiyeceklerin bağımlılık yapma özelliği vardır. Örneğin, çikolata gibi lezzetli yiyecekler yediğimizde bedenimiz mutluluk opiatları yani hormonları salgılar. Bu ödülbelirli duygularla belirli yiyeceklerin eşleşmesine neden olur. Yiyecekler aynı zamanda dikkatimizin dağılmasına yardım eder. Eğer gelecekteki bir olayı düşünüp endişeleniyorsanız ya da daha önce olmuş bir durumu tekrar sıkıntıyla hatırlıyorsanız sizi rahatlatan yiyecekleri yiyerek dikkatinizi bu konulardan uzaklaştırabilirsiniz. Fakat bu sadece geçici bir çözümdür. Maalesef yiyeceklerle işiniz bittiğinde endişeleriniz fazla yemenin verdiği suçluluk duygusunun eklenmesiyle katlanarak geri dönecektir. Yeme alışkanlıklarınızın kontrolünü nasıl tekrar kazanabilirsiniz? Duygusal yeme probleminizi durdurmak için aşağıdaki önerileri deneyebilirsiniz;

Gerçek açlık duygusunu tanımayı öğrenin. Açlığınız fiziksel mi yoksa duygusal mı? Sadece bir kaç saat önce yediyseniz ve midenizde bir guruldama yoksa muhtemelen gerçekten aç değilsinizdir. Kazınma duygusunun geçmesi için kendinize bir kaç dakika verin.

FARKI NASIL AYIRT EDEBİLİRSİNİZ?


• Duygusal açlık hemen tatmin edilmesi gereken bir şeydir fakat fiziksel açlık bekleyebilir.

• Mideniz dolu olduğu halde duygusal bir ihtiyacınızı karşılamak için yiyorsanız büyük ihtimalle yemeye devam edersiniz. Ama aç olduğunuz için yiyorsanız doyduğunuzda duracaksınızdır.

• Duygusal yeme arkasında suçluluk duygularını bırakır fakat fiziksel açlık bunu size yapmayacaktır.

• Sizi nelerin tetiklediğini bilin. Önümüzdeki bir kaç gün, ne yediğinizi, ne kadar yediğinizi, yerken ne hissettiğinizi ve ne kadar aç olduğunuzu yazın. Zamanla, olumsuz yeme alışkanlıklarınızı ortaya çıkaran durumları görebilir ve bunları tetikleyen şeylerden uzaklaşabilirsiniz.

• Sağlıksız yiyecekleri etrafınızda bulundurmayın. Yüksek kalorili yiyeceklerin kötüye kullanımından kaçınmak için evde bulundurmamaya dikkat edin. Kendinizi aç veya üzgün hissediyorsanız alışverişe çıkmayın.

• Sağlıklı yiyecekler atıştırın. Eğer öğünler arasında bir şeyler yemeye ihtiyaç duyuyorsanız taze meyve veya yağsız mısır gibi yiyecekler tercih edin.

• Dengeli bir beslenme programı oluşturun. Enerji ihtiyacınızı karşılayacak miktarda kalori almıyorsanız duygusal yemeye eğiliminiz artacaktır.

• Düzenli egzersiz yapın ve dinlenmeyi unutmayın. Bedeniniz dinlemiş ve zinde olursa ruh halinizi daha fazla kontrol edebilir ve stresle daha etkili bir şekilde başa çıkabilirsiniz.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>