>

DİYET

İnceltici ürünler

İster selülit deyin, ister kapiton, ister portakal kabuğu…ne isim verirseniz verin kalça ve bacaklarımıza yerleşen o minik sıradağlar gözümüze batmaya ve canımızı sıkmaya başladıysa...
 
   
 
 
     
İster selülit deyin, ister kapiton, ister portakal kabuğu…ne isim verirseniz verin kalça ve bacaklarımıza yerleşen o minik sıradağlar mayo mevsimi yaklaştıkça iyice gözümüze batmaya ve canımızı sıkmaya başladı.

Umudumuz incelticiler ise, hızla parfümeri raflarındaki yerlerini aldı. Çeşitleri bol, reklamlarındaki mankenler tam olmak istediğimiz gibi, vaatler birbirinden çekici. Peki, işe yarıyorlar mı? Cildi daha sıkı, daha pürüzsüz yaptıkları, kapitonu silikleştirdikleri, doğru seçim ve doğru kullanım ile uygulanan bölgeyi incelttikleri bir gerçek.
Kullanmaya kararlı iseniz sayfamızı okuyun ve en iyi sonucu alın.

İNCELTİCİ ÜRÜN NEDİR?
Vücudu forma sokan pek çok ürün tipi vardır. Bu nedenle, öncelikle, ürünlerin üzerinde yazan kelimelere dikkat etmek gerekir.
Özellikle, sıkılaştırıcılar ile incelticileri birbirleriyle karıştırmamak gerekir.
Sıkılaştırıcı bir krem yağ kümeleri üzerinde etkili değildir; cilde esneklik ve sıkılık verir. Etkisi üst deriyi aşamaz.
Sadece üzerinde "inceltici", "anti-sellülit", "anti-kapiton" yazan ürünler yağ dokuları üzerinde etkilidir. Bölgesel portakal kabuğu görünümünü silikleştiren bu ürünler aynı zamanda uygulanan bölgenin birkaç santim incelmesine de yardımcı olur.
İnceltici ürünlerin üzerinde genellikle fransızca tanımlamalar vardır.

Fransızca bilmiyorsanız aşağıdaki kelimelere bir göz atarak, doğru ürüne rahatlıkla ulaşabilirsiniz: 
Sıkılaştırıcı: “raffermissant”
İnceltici: “minceur” veya “affinante” veya “amincissante”
Anti-selülit: anti-cellulite
Anti-kapiton: anti-capiton
İnceltici ürünler, pek çok form ve yapıda olurlar: jel, sütsü veya krem. Jeller genellikle cilt tarafından daha çabuk emilir; hafif bir masajla uygulamak yeterlidir. Özellikle vakti az olanlar için idealdir. Kremler daha yağlıdır, emilmesi için daha uzun süre masaj uygulamak gerekir. Su tutma ve dolaşım problemi olanlar için daha uygundur.

İÇERİKLER NELERDEN OLUŞUR?
Selülit, kapiton veya portakal kabuğu görünümü diye adlandırılan estetik olmayan görünümün nedeni, kısaca, yağ dokusundaki aşırı birikmedir. Yağlar, adiposit denen yağ hücrelerinin içindedir. Yağı parçalayan ve eriten lipolitik mekanizmanın işleyiş bozukluğu bu yağların birikmesine ve cilde kapitone bir görünüm vermesine neden olur.
İnceltici ürünler, adiposit hücreleri üzerinde etki gösteren temel aktifler ile bu aktifleri dokulara ileten taşıyıcılar ve ürüne yoğunluk, kıvam, renk, koku veren elemanlar içerir.
İnceltici kremler içinde bulunan temel aktifler, yağı parçalayan, birikimleri elimine eden, toksinleri atan ve kan dolaşımını hızlandıran yeterince konsantre aktiflerden meydana gelir. Örneğin, kafein, bu aktifler içinde en çok kullanılandır. Temel aktifler üst deriyi geçip, selülitin yerleştiği deri altı yağ dokularına ulaşır.
İnceltici kremlerin büyük çoğunluğu cilt üzerinde tüm gün etkisini koruyan ve yağ oluşumuna neden olan enzimleri bloke eden bir film tabakası bırakmaktadır.
Küçük bir not: Cildi kuruttuğu için alkol içeren ürünler tercih edilmemelidir.

FAYDALARI NELERDİR?
İnceltici ürünlerin etkilerini şöyle sıralayabiliriz:
 
 Kapitone görüntüyü silikleştirmek;
 
 Bölgesel yağ birikimlerini ve hücrelerde hapsolmuş suyu elimine etmek;
 
 Yağ alımını ve naklini ayarlamak;
 
 Kan dolaşımını hareketlendirmek;
 
 Üst deri dokularını pürüzsüzleştirmek;
 
 Cildi güçlendirmek, esneklik ve sıkılık kazandırmak;
 
 Bir ay düzenli kullanımda 2,5 cm.ye kadar incelme sağlamak.
 

NASIL UYGULAMAK GEREKİR?
Etkili bir sonuç almak için, uygulama düzenli ve sürekli olmalı: 
En az: günde 1 kez, 1 ay boyunca
İdeali: günde 2 kez (sabah ve akşam), 3 ay boyunca  
 
Uygulama öncesi:
 
İnceltici ürününüzü ilk kez uygulamadan önce mutlaka vücudunuzu ölü hücrelerden arındıracak bir vücut peelingi yapın. Daha sonra bu işlemi haftada bir kez düzenli olarak yineleyin.
Diğer günler sabahları her uygulamadan önce cildinizi temizleyin ve kıl bir keseyle uygulayacağınız bölgeleri keseleyin. Bu işlem, hem kreminizin cildinize iyice nüfuz edip etkisini en yüksek düzeyde göstermesi için cildinizi hazırlayacak hem de kan dolaşımınızı hareketlendirerek ürünün etkisini katlayacaktır.  
 
Uygulama:
 
Öncelikle uygulama zamanını metabolizma açısından doğru seçin. Vücudunuzun enerji harcadığı zamanlarda (yemek üstü, spor yaparken gibi) uygulama yapmayın. 
 
İnceltici ürününüzü uygulamanın en doğru yolu masajla uygulamaktır. Kullandığınız ürünün yapısına göre masaj için ayıracağınız süre farklıdır. Krem gibi yoğun kıvamlı ürünleri daha uzun süreli; jel, süt gibi ürünleri daha kısa süreli masajlarla uygulamak gerekir.
Masaj yaparken dikkat etmeniz gereken ilk nokta, hareketlerin mutlaka ve mutlaka aşağıdan yukarıya doğru olmasıdır. Özellikle karın bölgesinde yapacağınız dairesel hareketler mümkün olduğunca küçük bölümler halinde olmalı ve ısrarla tekrarlanmalıdır. Masaj yaptığınız bölgeler kızarıyorsa korkmayın: masajınız etkili demektir.
 
Küçük bir not: Vaktiniz varsa ürünü sürdükten sonra 1 saat kadar bölgenin üzerini bir selofanla (mutfakta kullandığınız streç film olabilir) kapatın.İNCELTİCİLERİN ETKİLERİNİ ARTIRMA YÖNTEMLERİ
İnceltici ürünlerin içeriğinde bulunan temel aktifler cildimiz tarafından ne kadar iyi emilirse etkileri de o kadar fazla olur.
Aşağıdaki yöntemler içeriklerin deriye nüfuzunu kolaylaştıracak ve ürününüzden maksimum fayda almanızı sağlayacaktır:

1) Cildi nemlendirmek
İyi bir nemlendirme ürünün cilde nüfuzunu 5 ila 100 kez daha kolaylaştırır.
En iyi düzeyde nemlendirme elde etmek için:
* İncelticinizi banyodan ya da duştan çıkıp kurulandıktan hemen sonra uygulayın. Böylece cildinizdeki su, buharlaşmaya başlamadan ürünü uygulamış olursunuz.

* İiçeriğinde nemlendirici ajanlar da bulunan ürünleri tercih edin.  

 
2) Temel aktiflerin yoğunluğu
İnceltici bir kremi seçerken tercihiniz temel aktifler açısından maksimum yoğunlukta olana yönelmelidir. Aktif yoğunluğu ne kadar fazla ise hücre zarından geçmeleri de o kadar fazla olacaktır.   
3) Kan dolaşımını artırmak
Deriyi besleyen kan damarlarının genişlemesi (dilatasyon) temel aktiflerin daha hızla dağılmasını sağlar. Aktif maddelerin organizmaya yabancı olduğu oranda kısıtlı bir ömrü vardır. Ürünün cilt tarafından hızla emilmesi, aktif moleküllerin etkileri zayıflamadan yağ hücrelerine ulaşmasını sağlar. Derideki kan dolaşımını artırmak ürünün yağ hücrelerinin derinlerine kadar etkisini göstermesine de yardımcı olur.
Damarların genişlemesine yardımcı olacak yöntemler:
- sıcaklık (sıcak su, naylonla kapatma…),
- oğuşturma (masaj, kıl eldiven...),
- ürünün içeriğindeki damar genişletici moleküller (nikotinik asit, mentol, kafur gibi).   

4) Deri kalınlığı:
Üst deri ne kadar inceyse ürünler cilde o kadar iyi nüfuz eder.
Üst derinin vücutta bulunduğu bölgelere göre kalınlığı 1 ila 10 mm arasında değişir. Avuç içi ve ayak tabanı gibi sürtünme yüzeylerinde en kalın, göz kapakları, karnın alt bölümlerinde en incedir.
En üstte bulunan ve ölü deri hücrelerinin oluşturduğu boynuzsu katmanı deriyi zedelemeden peeling yolu ile atarak, inceltebiliriz. Bu da ürünün cilde nüfuzunu iki kat artırır.   

5) Masaj
Masajla deriye uygulanan ürün daha kolay işler.  

OLMAZSA OLMAZLAR
Sıkı, güzel ve ince bir siluet için yaşam tarzınızda ve alışkanlıklarınızda da bazı değişiklikler yapmanız gerekiyor. Böylece zamanınızı ve paranızı sokağa atmamış olur, hem de kendinizden hoşnut bir yaz geçirmiş olursunuz.
İşte size 1 kutu incelticinin yanında, 1 kutu da olmazsa olmazlar:
  
Çok bol su için.
Su en iyi temizleyicidir; dokuları zehirli ve atık maddelerden temizler.
Spor yapın.
Fiziksel aktivite metabolizmanın işleyişi, kan dolaşımı ve dokuların oksijen alması açısından çok önemlidir. Maraton koşmak zorunda değilsiniz! Biraz y
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>