>

DİYET

Sahilleri Siz Kavurun

Her şeyin kalorisinin arttığı ya da arttırıldığı günümüzde zayıflayıp bu yaz sahilleri kavurmak istiyorsanız önce tabağınızı dörde bölmeniz gerekecek...
 
   
 
 
     

Yediğimiz porsiyonların miktarları arttıkça bel çevresi genişliyor. Zayıflama programınızda başarıya ulaşmak için öncelikle porsiyon kontrolünü öğrenmeniz gerekir. Yemekler için küçük tabak, salatalar içinse büyük tabak kullanılması gerekiyor. Yiyeceklerin boyutları yani miktarları arttıkça kalorileri de doğru orantılı olarak hızla artar.

Çoğumuz aldığımız gıda maddelerinin etiketlerinde sadece son kullanma tarihlerini bakıp, diğer kısımlarını göz ardı eder ve alışverişi tamamlarız. Oysa ki; doğru seçimler için tüm etiket bilgileri gözden geçirilmeli. İçeriğindeki besin etiket açıklamaları, kalori değerleri, porsiyon miktarı, günlük alım yüzdesi, vitamin ve mineraller, diğer besin öğeler ive yağ yüzdesinin dikkatli incelenmesi gerekir.

Besin etiket bilgilerinin en üstünde porsiyon miktarını görebilirsiniz. Porsiyon miktarı bize yediğimiz besinin gramajını ve bu garamaja bağlı olarak yapılan analizler sonucunda da ortaya çıkan besinsel değerlerini gösterir. Bu arada paketlerin üstündeki bir çok etiket bilgisi, porsiyon miktarına göre düzenlenmiştir. Ancak aldığınız besinin gramajı daha yüksek olabilir. Örneğin bir paket cips, bisküvi ya da çikolata yediyseniz , üzerinde yazan kalori ve diğer besinleri 3 kat daha fazla aldınız demektir. Ama paket üstünde sadece 1 porsiyon değeri yazmaktadır o yüzden seçim yaparken dikkatli olmakta fayda var.

Dışarda ya da evde genelde püre, kızarmış veya haşlanmış patates, pilav, makarna vardır. Eğer yanında ekmekte yemek istiyorsanız ve zayıflama hayali içersindeyseniz vaya kilonuza dikkat etmek istiyorsanız bunlardan vazgeçmeniz gerekir.

Tabağınızı dört yapraklı yonca gibi görün ve dörde bölün, zayıflayın. İki parçasını salata ve sebze ile, bir parçasını et-tavuk-balık ile kalan parçasını ise tahıl grubu ile dengeleyin.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>