>

DİYET

Son 3 kilo...

Kalan son inatçı kiloları da verip, kışa incecik girmek mi istiyorsunuz? Beslenme ve spor uzmanlarının önerilerine kulak verin...
 
   
 
 
     
Rejim yapanlar çok iyi bilirler, sona kalan birkaç inatçı kiloyu vermek. Tatlıyı hayatınızdan tamamen çıkartmanıza ve saatler boyu koşu bandının üzerinde ter dökmenize rağmen, tartının üzerine çıktığınızda ibrenin bir gıdım bile gerilemediğini görürsünüz. Peki ama bu son birkaç kiloyu vermek neden bu kadar imkansız? Çünkü, az yediğinizde ya da öğün atladığınızda vücudunuz açlık alarmına geçiyor ve depoladığı yağ hücrelerini korumak için elinden geleni yapıyor. Aslında zayıflamaya giden yol yemek yemekten geçiyor. Ama her öğünde ve özellikle de sabahları yağsız protein tüketmelisiniz.

Özellikle somon ya da ton balığı. Öncelikle tahıl kaynaklı bütün karbonhidratları hayatınızdan çıkarın ve yerine basmati pirinci, mercimek ve kök sebzeler gibi daha "zararsız" karbonhidratları tercih edin. Beslenme biçiminizi değiştirmek savaşın ilk raundunu kazandınız. Ancak son noktayı koymak için doğru egzersiz yöntemlerini de bulmalısınız. Zayıflamanın yolu kardiyovasküler egzersizlerden geçiyor ama aynı egzersizi uzun bir süre tekrarlarsanız, tıkanırsınız.

Doğru beslenme ve metabolizmanızı hızlandıracak egzersizin yanı sıra kadınların genellikle üzerinde durmadıkları için kendi kendilerini sabote ettikleri çok önemli bir ayrıntı da uykudur. Uykusuzluk kilo vermeyi engeller. Uykusuzluk çektiğiniz zaman vücudunuz "kortizol" adı verilen stres önleyici bir hormon salgılar. Kortizol aynı zamanda beyninize doygunluk sinyalleri gönderen hormonları etkiler ve gereğinden çok yemenize yol açar. Kendinizi sıkmayın Her şeyin ötesinde kendinize zaman tanıyın. Biraz bakım, biraz masaj gibi küçük şımarıklıklar hakikaten işe yarıyor. Terazinin ibresinin hangi rakamı gösterdiği önemli değil. Önemli olan kendinizi giysilerinizin ya da bedeninizin içinde nasıl hissettiğiniz. Arada bir yoldan çıkmak iyidir, yeter ki oraya temelli yerleşmeyin.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>