>

DİYET

Tek Besin Grubu İçeren Diyetler İşe Yaramıyor

Yulaf diyeti, lahana diyeti birçok adını bile duymadığımız otlarla yapılan diyetler... Peki ne yapmalıyız?
 
   
 
 
     

Tek bir besin grubunu içeren diyetler zayıflamada, formda kalmada işe yaramıyormuş.

Çünkü bu diyetlerle insan, vücut sağlığı için gerekli maddeleri alamıyor. Bazı insanlarsa aç kalınarak vücudun toksinlerini attığı iddia edilen diyetlerle kilo verebileceklerini düşünüyorlar. Oysa beklendiğinin aksine bu tip diyetler vücutta istenmeyen maddelerin oluşmasına neden oluyor; böbreklere gereksiz yük bindiriyorlar. Terleyerek, iştahı baskılayan ilaçlarla, kas uyancılarıyla uygulanan programlar da zaman kaybı ve para tuzağı.

Bu üzücü sonuçlar ışığında bilimsel çalışmalar, yetersiz ve dengesiz beslenmeye bağlı kalp-damar hastalıkları, kanser, seker hastalığı, tansiyon, kemik erimesi gibi kronik hastalıkların görülme sıklığının giderek arttığını gösteriyor.

PEKİ NE YAPMALIYIZ?


Sebze ve meyve tüketiminin arttırmalıyız. Tereyağı, margarin, kuyruk yağı gibi doymuş yağlarla şekerin tüketiminin kısıtlamalıyız. Tam taneli tahıl ürünleri tüketmeli, posadan zengin beslenmeli, daha az şeker ve şekerli besin tüketmeli, daha az tuz kullanmalı, güvenli miktarda alkol almalı, daha tok kalmak için kan şekerini uzun zamanda ve az yükselten besinlerle beslenmeliyiz.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>