>

DİYET

Yaşlılara Özel Diyet

Bazen yaş ilerlese de alınan kiloları vermek mümkün olmaz.
 
   
 
 
     

Yaşlılar için diyet her zaman ihtiyaç olan bir durum değildir. Yaş ilerledikçe insanların zayıfladıkları görülebilir. Ancak bazen yaş ilerlese de alınan kiloları vermek mümkün olmaz.

Yüksek kilolar zayıflamış kaslara ve kemiklere baskı yaparak ağrıya başlarlar. Bu da büyük bir sorun demektir. Bu nedenle diyetisyenler yaşlılara çok kontrollü bir diyet listesi hazırlamaktalar. Detaylı testler sonrası verilen bu diyet öncelikle sindirim güçlüklerini önlemek üzerine oluyor.

Yaşlıların enerji ihtiyacı gençlere göre düşük olduğundan öncelikle enerjiden kısılan bir diyet programı hazırlanmakta. Ayrıca tuz tüketimi oldukça düşürülen diyette sıvı tüketimi de arttırılıyor. Yemekler için genellikle ızgara önerilmekte.

Sabah ilk uyanıldığında bir elma ile başlayan diyet öğle et veya sebze yemeği ile devam ediyor. Enerji ihtiyacını karşılamak için bir kâse tatlı yenebiliyor. İkindi ara öğünü ile peynir ile geçilirken akşam yemeğinde et veya sebze yemeğinin yanına yoğurt ve iki dilim ekmek konuyor. Yaşlıların bu diyet süresince akşam otururken de bir elma yiyerek metabolizmayı sürekli canlı tutması gerekli.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>