>

DİYET

Yılbaşı Kaçamakları Nasıl Telafi Edilir?

Yeni bir yıla günler kala herkesi yılbaşı gecesinin heyecanı sardı.
 
   
 
 
     

Belki evde, belki dışarda birçok kişi eğlenmek, stres atmak için 31 Aralık gecesini bekliyor. Peki, yılbaşı gecesi diyet mi yapacağız? Tabi ki hayır… Diyetin vazgeçilmez bir parçası olan kaçamakları yılbaşı gecesi yapabiliriz; çünkü nasıl telafi edeceğimizi bu yazıda konuşacağız. Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı, diyette yapılan kaçamakların nasıl telafi edileceği konusunda bilgi verdi.

KURUYEMİŞ VE CİPSİ 40 DAKİKA YÜRÜYÜŞLE YAKIN


Yılbaşı gecesinin favori yiyecekleri arasında cips, kuruyemiş ve kestane yer alır. Kuruyemiş, zaten her gün bir avuç olacak şekilde tüketebildiğimiz bir besin. Doğru bir diyet planında bunun zararı yoktur. Ancak bu sınırı aşarsak bize fazla yağ olarak dönmemesi için ertesi gün ya da aynı gün en az 40 dakika yürüyüş gerektirir. Yılbaşı gecesi cips de yine karşı koyamadığımız bir yiyecek olacak. Eğer 2 avuçtan fazla cips yediyseniz, ertesi gün en az 40 dakika yürüyüş yapın. Kestane masum gibi görünse de 2 avuçtan fazlası telafi edilmesi gerekenler arasına girer. Bunun için ertesi gün iki öğünde de salata tüketin.

YAĞLI ET ÜRÜNLERİ VARSA ERTESİ GÜN DETOKS YAPILMALI

Yılbaşı gecesi özel ana yemekler olmazsa olmazdır. Ve bu ana yemeklere mutlaka pilav ya da ekmek eşlik eder. Çok yağlı et ürünleri tüketildiyse ertesi gün mutlaka detoks yapılmalı ya da sebze ağırlıklı bir liste ile bol su içilmelidir. Bir saate yakın yürüyüşe de mutlaka zaman ayırın. Hamburgeri ertesi iki gün öğle ve akşam öğünlerinde sebze yemeği ve salata tüketerek yakabilirsiniz. Mümkünse bir saate yakın yürüyün. Bir orta boy pizza ise ertesi iki gün boyunca birer saat yürüyüş ve iki öğünde çorba ve sebze ağırlıklı bir beslenme ile toparlanabilir. Et yemekleri ile genelde pilav ya da ekmek tüketilir. Haftada bir, 6 yemek kaşığı kadar pilav aslında kaçamak sayılmaz; ama daha fazlası tüketildiyse bir saat yürümeli ve ertesi gün bir öğünde çorba ve salata şeklinde bir plan izlenmelidir. Bir dilimden fazla ekmek yiyenler ya da listede yok ise ekstra tüketenler bir sonraki gün bir öğününü sebze ile geçirmelidirler.

PATATES KIZARTMASI YA DA BÖREĞİ NASIL TELAFİ ETMELİ?

Patates kızartması, zeytinyağlılar, börek ve daha fazlası… Peki, bu kaçamakları nasıl telafi edeceğiz? Patates kızartması orta boy bir patatese denk gelecek şekilde ise, o gün ya da ertesi gün bir saat yürümek yeterli olur. Patates salatası da yılbaşı akşamı tercih edilebilen lezzetlerdendir. Soğuk halde 6 yemek kaşığı kadar patates salatası öğün yerine geçer. Daha fazlası yenildiyse sonraki öğünlerde salata ile toparlanabilir. Aynı şekilde kısır da 6 yemek kaşığa kadar öğün sayılır. Daha fazlası tüketildiyse, bir sonraki akşam yemeği mutlaka sebze olmalıdır. 3-4 adet zeytinyağlı sarma gibi bir kaçamak, bir sonraki akşam yemeğini sebze ağırlıklı geçirmeniz halinde sorun yaratmaz. Börek de yılbaşı akşamı tercih edilebilen yan lezzetler arasındadır. 2 dilim börek, iki saat yürüyüş ve ertesi gün salata ağırlıklı beslenme ile telafi edilebilir.

TATLILARIN TELAFİSİ ERTESİ GÜN SALATA TÜKETMEK

Bir dilim pasta için ertesi iki gün birer saat yürüyüş yapmalı hem de öğünleri sebze ya da çorba ile geçirmelisiniz. Bir dilim ya da daha fazla kek için, ertesi gün bir saat yürümeli ve o gün öğle ve akşam yemeklerinde yoğurt ve salata ile beslenmelisiniz. 3 dilim baklava için, ertesi iki gün bir saat yürüyüş şart ve o iki gün sebze yemeği ve salata ağırlıklı bir plan izlemelisiniz. 3-4 parça bitter çikolata kaçamak sayılmaz. Yine eğer sossuzsa 1-2 top dondurma da kaçamaz listesine girmez. Ancak daha fazlası tüketilirse telafi etmek için bir saat yürüyüş gereklidir.


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>