>

SAĞLIKLI YAŞAM

Sigara ve kiloya mucizevi ilaç!

İki yıl sonra piyasaya çıkacak olan bir ilaç sigarayı bıraktırıyor, kolesterolü düşürüyor, kilo verdiriyor ve diyabeti önlüyor. İlaç, beyinde iştahı kontrol eden sistemi kapatıyor...
 
   
 
 
     
Hem sigarayı bıraktıracak, hem de kilo verdirecek mucize hap iki yıl içinde hazır. Şimdilik Rimonabant adı verilen ilaç üzerinde bir yıldır yapılan araştırmaların sonucu, Avrupa Kardiyoloji Derneği'nin toplantısında açıklandı.

Acomplia adıyla satışa çıkarılması beklenen ilaç, beyinde yeni keşfedilen, motivasyon ve iştahı kontrol eden 'endocannabinoid' bölgesi üzerinde etkili. Araştırmacılar hapın test aşamasında aşırı kilolu ve obez kişilerin yüzde 45'inde, yüzde 10'luk bir kilo kaybı sağladığını açıkladı.

Hap ayrıca kandaki zararlı yağları azaltıyor, diyabete karşı koruyor. Endocannabinoid sistemi, vücudun açlık ve iştah düzenini belirliyor. Esrar içen kişilerin iştahlarında artma olduğu bilgisinden yola çıkan araştırmacılar, 'endocannabinoid' sistemi aşırı aktif hale geldiğinde iştahın ve sigara içme isteğinin arttığını gözledi. Aşırı yemenin sistemi daha aktif hale getirdiğini belirten uzmanlar, bunun sonucunda sürekli bir yeme isteğinin oluştuğunu söyledi.

İlaç, endocannabinoid sisteminin reseptörlerini kapatarak hem beyindeki hücreler, hem de kandaki yağ hücreleri üzerinde etkili oluyor. 1500 kişi üzerinde yapılan incelemelerde, günde 20 miligram ilaç kullananların bir yıl içinde 6.6 kilo, 5 miligram kullananların 3.4 kilo ve etkisiz ilaç (placebo) kullananların ise 1.8 kilo kaybettiği açıklandı. Bütün deneklerin test süresince günde 600 kalori kaybettiren bir diyete tabi tutulduğu ve egzersiz önerildiği bildirildi. Sanofi-Synthelabo tarafından üretilen ilaç öncelikle kalp krizi ve felç riski yüksek kişilere fayda sağlayacak.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>