>

ESTETİK

6 Adımda Yılları Nasıl Alt Edersiniz?

Op. Dr. Serdar Bora Bayraktaroğlu, 80 yaşını devirmiş insanların bilim dünyası tarafından açıklanmış 6 sırrı olduğunu ifade ediyor.
 
   
 
 
     

Tarih boyu efsanelere ve sanata konu olan uzun yaşamın sırları elbette bilim dünyasının da temel meselesi. Nörolojiden psikolojiye uzanan her alanda bilim, insanın uzun yaşaması için elde ettiği bulguları paylaşıyor. Şimdi bunlara yakında bakalım.

Çok yemeyi bırakın!

Japonya’nın Okinawa şehrinde yaşayanlar dünyanın en uzun ömürlü insanları olarak biliniyorlar. Hoş bizim Karadeniz insanı da öyle. Dünyada uzun yaşayan insanlar üzerine ciddi çalışmalar yapan ‘The Blue Zones’ kitabının yazarı Dan Buettner bu veriye yaptığı araştırmalar sonucunda ulaşmış.

Yine bilim insanları uzun yaşayanların az yemek yiyip ve egzersizi eksik etmediklerinde Tiroit hormonu olan T3’ün düşük seviyelerde seyrettiğini buldular. Bu da metabolizmayı yavaşlatıyor. Yavaşlayan metabolizma daha uzun ve sağlıklı yaşıyor.

Aşk yapın:))

Özellikle seks hayatı aktif olan insanların uzun yaşadığı bir gerçek. Dr. Mehmet Öz’ün de belirttiği gibi tatmin edici ilişki yaşayanlar diğerlerine göre daha uzun ve elbette mutlu yaşıyorlar. Seks sırasında salgılanan hormonlar ve sonrasında hissedilen mutluluk duygusu vücuttaki dengeyi olumlu etkiliyor.

Beyninizi kullanın:))

Yine gündelik hayatta beyninizi kullanmanız daha uzun yaşamanızı sağlıyor. Araştırmalar beynini kullanan yani kolaya kaçmayan insanların yaşıtlarına göre daha sağlıklı olduğunu ve Alzheimer gibi hastalıklara yakalanma oranlarının az olduğunu gösteriyor. Peki o güzel beyninizi nasıl kullanabilirsiniz?

Kitap okuyarak, İtalyanca öğrenerek, çello çalarak hiç olmadı işe giderken her günkü rotanız yerine başka bir güzergahı kullanarak!

Göbeğinizden kurtulun!

Herkesin derdi olan göbek yağları gerçekten başa bela! Araştırmalar göbekli kişilerin diğerlerine göre üç kat daha fazla bunama riski olduğunu gösteriyor. Bizden söylemesi..

Sebze yiyin

Uzun yaşayanların diğer sırrı ise bol bol sebze tüketmeleri. Her zaman çok önemli tartışma konusu olan “et mi sebze mi?” konusunda 80 yaş üstünde yaşayanlarla yapılan araştırmalar sebze diyor! Özellikle soya, fasulyesi ve fındık tüketenlerin daha uzun yaşadıklarına dair bulgular var.

Şarap için!

Kırmızı şarabın kalp sağlığı ile olan ilişkisi yeni değil.

İçindeki Resveratrol maddesinin kalp sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğu yıllardır söylenir. Günde bir kadeh kırmızı şarap uzun ömrün sırlarından birisi. Bilim dünyasının tamamı bu konuda hem fikir olmasa bile 80 yaş üzeri yaşayanlarda olumlu etkisi olduğu iddia ediliyor.

www.serdarborabayraktaroglu.com
www.clinicsbb.com 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>