>

ESTETİK

Estetik Cerrahi Estetik-Plastik Cerrahların İşidir!

Dünyada ve Türkiye’de estetik uygulamaların yeterli eğitimini veren estetik cerrahi dışında bir tıp alanı yoktur.
 
   
 
 
     

Geçtiğimiz günlerde, bir liposuction operasyonu sırasında, Ekvator güzellik kraliçesi Catherine Canto’nun ölümü; henüz tam olarak nedeni bilinmeyen bu trajik olaydan bağımsız olarak, estetik operasyonların hangi koşullarda, kimler tarafından ve nasıl yapıldığı sorusunu yeniden gündeme getirdi.

İsminin başında estetik kelimesinin gelmesinin, bu tür müdahalelerin sanki tıbbın alanı dışındaymış izlenimi uyandırdığını vurgulayan uzmanlar; estetik cerrahi operasyonların ve hatta medikal estetik uygulamaların, estetik-plastik ve rekonstruktif cerrahi uzmanı tıp doktorları tarafından, gelişmiş tıp merkezlerinde yapılması gerektiğinin önemle altını çiziyorlar.

Hasan Fındık: Dünyada ve Türkiye’de estetik uygulamaların yeterli eğitimini veren estetik cerrahi dışında bir tıp alanı yoktur ve bu eğitimi alan, estettik cerrahlar dışında tıp mensupları da yoktur.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan, dünya çapında önemli isimlerin estetik cerrahı olan, ülkemizin önde gelen estetik-plastik ve rekonstruktif cerrahi uzmanlarından Operatör Doktor Hasan Fındık; bir estetik uygulamada en çok dikkat edilmesi gereken hususun, bu tür operasyon ya da uygulamaların sadece estetik plastik rekonstrüktif cerrahlar tarafından yapılması gerekliliği olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Çünkü bunun eğitimini alan tek branş estetik cerrahidir. Herhangi bir branşın isminde “estetik” kelimesinin olması, bu işin herkes tarafından yapabileceği anlamına gelmemelidir. Dünyada ve Türkiye’de bu alanın yeterli eğitimini veren estetik cerrahi dışında bir tıp alanı yoktur ve bu eğitimi alan, estettik cerrahlar dışında tıp mensupları da yoktur. Bu işlemi yaptırmak isteyen kişilerin ilk dikkat etmesi gereken konu, doktorunun estetik plastik cerrah diplomasına sahip olmasıdır.”

Güray Yeşiladalı: Estetik uygulamalar için, güzellik merkezine gider gibi bazı yerlere neden ve nasıl gitmeye cesaret edebiliyor insanlar?

Konuyla ilgili görüşlerini aktaran bir başka uzman olan Özel Newest Plastik Cerrahi Merkezi hekimlerinden estetik-plastik ve rekonstruktif cerrahi uzmanı Operatör Dr. Güray Yeşiladalı ise, işlemin ister lokal anestezi ile 10 dakikalık bir işlem olsun, isterse genel anestezi altında 1 saatlik bir işlem olsun, kesinlikle bir hastane ortamında, ameliyathanenin steril şartlarında ve anestezi doktoru eşliğinde yapılması gerektiğini vurguladı. Yeşiladalı sözlerine şöyle devam etti: “Örneğin, dünyada yaygın olarak kullanılan ve geçenlerde bir güzellik kraliçesinin ölümüyle sonuçlanan liposuction işlemi günah keçisi ilan edilmeye çok uygun bir uygulamadır. Liposuction dünyada en çok yapılan estetik cerrahi işlemidir. Bırakın genel anestezi işlemini lokal anestezi işlemi bile herhangi bir komplikasyona neden olabilir. Bu işlem, ofislerde, muayenehanelerde ve merdiven altı yerlerde yapılmamalıdır. Ayrıca her türlü estetik müdahale öncesi mutlaka kan tahlilleri yapılmalıdır. Bu kan tahlillerinde hastanın kendisinin de bilmediği bazı rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Genel anestezi altında yapılan ameliyatların, ameliyathane dışında her hangi bir yerde yapılması, 5 yaşındaki çocuğun bile aklına yatmaz. O zaman, estetik cerrahi uygulamaları için, kuaföre, güzellik merkezine gider gibi bazı yerlere neden ve nasıl gitmeye cesaret edebiliyor insanlar?”

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>