>

ESTETİK

Güzellik Salonuna Gider Gibi Plastik Cerrahi Merkezine Gidiliyor!

“Estetik cerrahi, sadece operatif değil, biraz da psikolojik bir uygulama alanıdır.
 
   
 
 
     

İşimizin, vücudunun değiştirilmesi ile ilgili talebi olan hastanın arzusunu yerine getirmekle; talebin vücut bütünlüğüyle uyumu, kişinin yaşı, psikolojisi gibi faktörler arasında denge kurmak gibi oldukça zor bir boyutu var. İşimizin en zor kısmı, operasyonun kendisi değil; öncesi ve sonrasıdır.”

“Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi” ya da yaygın adıyla ve kısaca Estetik Cerrahi… Özellikle kadınların bu alana ilgisinin her geçen gün arttığı, hatta bu ilgide yaş seviyesinin her geçen yıl düştüğü; estetik operasyon yaptırmak isteyen kadınların ortalama yaşının giderek gençleştiği bilinen bir gerçek. Alana yönelik bu yaygın ilgi, bu bilim dalı ve uygulama alanının bizzat kendisinin, haklı ya da haksız ama daha da yaygın olarak sorgulanmasını beraberinde getiriyor.

Uzmanlar, bu sorgulamanın yapılmasının, bu tıp dalının daha çok yaşam kurtaran değil, yaşam kalitesini yükselten girişimlerin toplamı olmasından kaynaklandığını düşünüyorlar.

Estetik Cerrahi, Biraz da Psikolojik Bir Uygulama Alanıdır…

Konuyla ilgili bir açıklama yapan ülkemizin önde gelen estetik-plastik ve rekonstruktif cerrahlarından ve Hollywood ünlülerinin talep ettiği uzmanlardan Op. Dr. Hasan Fındık; estetik cerrahinin, sadece operatif değil, biraz da psikolojik bir uygulama alanı olduğunun altını çizerek; “İşimizin, vücudunun değiştirilmesi ile ilgili talebi olan hastanın arzusunu yerine getirmekle; talebin vücut bütünlüğüyle uyumu, kişinin yaşı, psikolojisi gibi faktörler arasında denge kurmak gibi oldukça zor bir boyutu var. İşimizin en zor kısmı, operasyonun kendisi değil; öncesi ve sonrasıdır.”dedi.

Göz Göre Göre Kendinizi Çirkinleştirmeyin…

Bazen estetik operasyon talep eden kişinin yaşının küçüklüğünden dolayı ve bazen de, estetik operasyon talebinin kişinin vücut bütünlüğüne uygun olmamasından dolayı; kişiyi ikna yoluyla talebi ortadan kaldırdığı ya da farklılaşmasını sağladı zamanlar olduğunu vurgulan Fındık; sözlerine şöyle devam etti: “ ‘Estetik cerrahlar, estetik operasyon talebiyle başvuran herkesi hemen ameliyat ediyorlar…’ türünden yanlış bir yaygın kanı var. En azından kendi adıma, bana estetik operasyon için başvuran insanların aşağı yukarı yarıya yakınını, asla hemen ameliyat etmediğimi söyleyebilirim. Bazılarını ise, hemen ya da ikna sonrası değişiklik olmuyorsa, geri çeviriyorum. Bizler öncelikle tıp doktorlarıyız ve her hekim gibi, Hipokrat Yemini ediyoruz. Göz göre göre bir kişinin vücut bütünlüğüne, yüz bütünlüğüne uygun olmayan talepleri hemen yerine getirerek, onları çirkinleştiremeyiz.”

Plastik Cerrahi Merkezleri Güzellik Salonları Değildir…

Estetik cerrahinin “güzellik” kısmının çok dışında boyutlarına da değinen Fındık; “Plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi uzmanlığı; tıp fakültesi lisans eğitiminin üstüne, tıpta en uzun uzmanlık eğitimi olan 5-6 yıllık bir süre sonunda ulaşılan bilimsel ve tıbbi bir yeterliktir. Mesleğimizin, “güzellik” olgusu dışında çok hayati boyutları da var ve genellikle bunlar unutuluyor. Kapanmayan yaralar, genetik, doğuştan gelen ya da sonradan oluşan şekil ve işlev bozuklukları, zorlu tümörler, meme kanseri sonucu memesi alınan kadınlara sıfırdan meme yapmak gibi hayati sorunları çözen önemli bir bilim ve uygulama alanıyız ama bazen güzellik merkezleri ve neredeyse kuaförlerle bir tutulacağız. ”dedi.


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>