>

EVLİLİK

Kim Korkar Evlenmekten?

Evlilikle ilgili endişelere mi sahipsiniz? Bağlanma korkusu yaşıyor ve bir türlü evliliğe cesaret edemiyor musunuz?
 
   
 
 
     

Evlilikle ilgili endişelere mi sahipsiniz? Bağlanma korkusu yaşıyor ve bir türlü evliliğe cesaret edemiyor musunuz? Başarısız evlilik örnekleri ve sorumluluk almak istememe gibi birçok nedenden ortaya çıkan evlilikle ilgili korku ve kaygıları günümüzde daha sıklıkla duyar olduk. Yapılan istatistikler de, günümüzde evlilik yaşının geciktiğini ortaya koyarak, bu durumu kanıtlıyor. Peki evlilik korkusunu yenmek için neler yapılabilir?

Evlilikmerkezi.com Danışmanı Evlilik Terapisti Uzman Psikolog Mine Eren, ortak ilgi alanları olan, birlikte zaman geçiren, sağlıklı cinsel yaşantısı olan, kişilik ve aile yapıları uyumlu, sosyal ve kültürel açıdan dengeleyici olan kişilerin mutlu ve sağlıklı bir evliliğe sahip olabileceğini belirtiyor. Evlilikmerkezi.com, yoğun ve stresli iş yaşamı, sosyal ortam eksikliği ve vakitsizlik gibi nedenlerden dolayı aradıkları nitelikte bir eş bulamayanlara alternatif bir çözüm oluşturuyor. Türkiye’nin kişilik analiziyle eşleştiren ilk ve tek bilimsel evlilik sitesi olan evlilikmerkezi.com, Akıllı Eşleştirme Sistemi’ni (AES) kullanarak kişilerin kişilik özelliklerine ve kriterlerine en uygun eş adayını bulmalarına imkan sağlıyor.

Bir türlü evliliğe cesaret edemiyor ve bu konudaki korkularınızla başa çıkamıyor musunuz? Yapılan istatistiklerle evlilik yaşının geciktiğinin kanıtlandığı günümüzde bekar bireyler, bağlanma korkusu, başarısız evlilik örnekleri, sorumluluk almak istememe gibi nedenlerden dolayı evlenmekten korkabiliyorlar. Ayrıca yoğun ve stresli iş hayatı, sosyal ortam eksikliği ve vakitsizlik gibi nedenler de evlilik yaşının gecikmesine neden olabiliyor. Evlilikmerkezi.com Danışmanı Evlilik Terapisti Uzman Psikolog Mine Eren, kişilik ve aile yapıları uyumlu ve dengeleyici olan, birbirlerinin duygularını anlayan ve paylaşan, sağlıklı cinsel yaşantısı olan, ortak ilgi alanları bulunan, birlikte zaman geçiren kişilerin mutlu bir evlilik hayatına sahip olabileceklerini belirtiyor.

EVLİLİK KORKUSUNU YENMEK İÇİN NELER YAPILABİLİR?

Evlilikmerkezi.com Danışmanı Evlilik Terapisti Uzman Psikolog Mine Eren kimlerin evlenmekten korkabileceğini ve bu korkuyu nasıl yenebileceklerini şöyle açıklıyor: “Bağlanma korkusu yaşayanlar, ailesinden 0-6 yaş döneminde 6 aydan fazla ayrılanlar yani erken dönem kesintisi yaşayanlar, anne ve babasının başarısız evliliklerini tekrarlamaktan korkanlar ya da sadakatsizlik yaşayanlar, travmatik yaşantıya sahip kişiler, ilk evliliği başarısızlıkla sonlanmış ya da eşini kaybetmiş kişiler, babalık ve annelik korkusu olanlar, çocuk ya da ergen benlik düzeyinde olanlar, sorumluluk almak istemeyenler evlenmekten korkabiliyorlar. Evlilik korkusunu yenebilmenin ilk koşulu bu korkunun temelinde yatan şeyleri bulmakla başlar. Farkındalık, ne olduğunu bilmek, kişilerin neyi değiştirmesi gerektiğini gösterir. Fizik kanunları yeni bir şeyin gelebilmesi için eskinin boşalması, alan açılmasından bahseder. Evlilik korkusu yaşayan kişilerin de neden korktuklarını keşfedip bu korkuları bırakıp yani alan açıp yerine evlilikle ilgili pozitif şeyleri koymaları gerekir. İnsanlar beklenti kaygısıyla, yani ailesi ve çevresindeki tüm kötü ilişkilerde yaşananları kendi evliliğinde de potansiyel tehlike olarak görür. Oysa ki her insanın yaşamı biriciktir ve kendi gerçekliğini yaşar. Kendi ailesinde yaşadığı olumsuz şeyleri mutlaka yaşayacağını düşünmek yaşamın gerçekliğiyle bağdaşmaz. Kendi yaşamımızın belirleyicisi olduğumuzu ve sorumluluk ve kontrolün bize ait olduğunu bilmek, cesaretle korkularınızın üzerine gitmek evlilik korkusunu yenmede size yardımcı olacaktır. Bu bağlamda, eylül ayından itibaren her ay İstanbul ve sonrasında Türkiye’nin çeşitli illerinde gerçekleştirecek olduğumuz evlilik seminerlerinin yanısıra, 26 Temmuz’dan itibaren her hafta pazartesi akşamları evlilikmerkezi.com üzerinden canlı olarak yayınlayacak olduğumuz online danışmanlık hattında da asil üyelerimizin sorularının yanısıra, evlilik ve ilişkiler konusunda bireylerin merak ettikleri konuları da sıklıkla işliyor olacağız. Elbette, buradaki temel amaç, asil üyelerimize verdiğimiz hizmetin kapsamını genişletmenin yanısıra toplum genelinde de evlilik konusunda bilincin oluşturulmasında fayda sağlamak. Bu sebeple, evlilikmerkezi.com’un her iki projesi de Türkiye’de ilk olma özelliğine sahip.”

Ayrıca yapılan istatistikler günümüzde evlilik yaşının geçmiş dönemlere oranla geciktiğini ortaya koyuyor. Evlilikmerkezi.com’un üye sayısı 400.000’e ulaşmış bulunuyor. Evlilikmerkezi.com üyelerinin %93’ü iş hayatının içinde aktif olarak çalışıyor. Evlilikmerkezi.com üyelerini ağırlıklı olarak 35-45 yaş arası, üniversite mezunu, çalışan ve metropollerde yaşayan kadın ve erkekler oluşturuyor. Sitede eş arayanlar arasında pek çok orta ve üst düzey yönetici hatta çeşitli sektörlerde genel müdür pozisyonunda görev yapan kişiler bulunuyor. Üyelerin %56’sı gelir seviyesinin 3.500 TL ve üzerinde olduğunu ifade ediyor. Tüm bu rakamlar, yoğun iş yaşantısı nedeniyle bireylerin uygun eş adayıyla tanışma fırsatı yakalayabilecekleri sosyal yaşama yeterince zaman ayıramadıklarının altını çiziyor. Bunu doğrular bir şekilde sitede eş arayanların önemli bir bölümünü, yoğun iş temposuyla bilinen sağlık ve finans sektörlerinde görev yapanlar oluşturuyor.

MUTLU VE SAĞLIKLI BİR EVLİLİĞİN OLABİLMESİ İÇİN GEREKLİ FAKTÖRLER

Evlilikmerkezi.com Danışmanı Evlilik Terapisti Uzman Psikolog Mine Eren mutlu ve sağlıklı bir evliliğin olabilmesi için gerekli olan faktörleri şöyle sıralıyor: “Mutlu ve sağlıklı bir evliliğin olabilmesi için bireylerin kişilik ve aile yapılarının uyumlu ve dengeleyici olması, bireysel farklılıkların kabul edilmesi, sosyal ve kültürel açıdan uyumlu olmaları, birlikte zaman geçirmeleri, açık ve gizli beklentilerin karşılanması, duygularını anlayabilmeleri ve paylaşmaları, ortak ilgi alanlarının olması, ilgi ve sevgi duygusunun iletilmesi, geçmişte yaşanılan olumsuz yaşantıların bugünün üzerine olan izlerinin silinmesi, sağlıklı bir cinsel hayatlarının olması, çiftlerin kendi ailelerinden ayrışması ve farklılaşması, bir önceki ilişkiyle vedalaşmaları, etkili bir iletişime sahip olmaları, sorunla başa çıkma becerilerini kazanmış olmaları gerekir.”

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>