>

SAĞLIKLI YAŞAM

Menopozu bilin rahat yaşayın

Sanatçı Derya Baykal’ın da desteğiyle “Menopoz Bilinçlendirme Kampanyası” başlatıldı.
 
   
 
 
     
Kampanyanın tanıtımı için Derya Baykal ile basın toplantısı düzenleyen Türkiye Menopoz ve Osteoporoz Derneği Başkanı Prof. Dr. Erdoğan Ertüngealp, “Bugün bilinçlenin yarın rahat yaşayın” sloganlı kampanyanın, kadınların bu dönemi yaşam kalitesinden ödün vermeden sağlıklı ve mutlu geçirmeleri için bilinçlendirilmeleri amacını taşıdığını söyledi.

Yapılan araştırmalarda, 50-59 yaş arası kadınlara verilen östrojen hormonunun zararlı olmadığının ortaya çıktığını, bu nedenle suların durulduğunu ve ara verilen çalışmalara yeniden başlandığını anlatan Prof. Dr. Ertüngealp, bu kapsamda kampanyanın tüm Türkiye genelinde yürütüleceğini bildirdi. Prof. Dr. Ertüngealp, kadınlarda yaşam süresinin gelişmiş ülkelerde 80, Türkiye’de de 75’in üzerine çıktığını ve tüm dünyada 50 yaşın üstündeki kadın sayısının 1 milyar 200 milyon olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

“Türkiye’de 72 milyon nüfusun 36 milyonu kadın ve bunlar içinde 40 yaşın üstünde olanların sayısı 11 milyon. Kadınların ortalama menopoza girme yaşları ise 47. İlk adet döneminden itibaren östrojenle yaşanan süre ile östrojensiz yaşam süresi birbirine eşit. O nedenle kadınların menopoz sonrası östrojen hormonu eksikliğine bağlı sıkıntı ve sağlık sorunlarından kurtulmaları için mutlaka hormon destek tedavisi görmeleri gerekiyor.”

MENOPOZUN BELİRTİLERİ

Prof. Dr. Ertüngealp, menopozun belirtilerine ilişkin de şu bilgileri verdi:

“Adet kanamalarında düzensizlik veya kesilme. Sıcak basmaları, gece terlemeleri, çarpıntı, uykusuzluk, sinirlilik, depresyon, unutkanlık ve ağlama nöbetleri, zihinsel fonksiyonların yavaşlaması vekonsantrasyon güçlüğü, cilt kuruluğu, saç kırılması ve dökülmesi, kiloalmaya yatkınlık, idrar kaçırma, idrar yollarında yanma, ağrılı cinselilişki, eklem ağrıları, kemik yoğunluğunda azalma (osteoporoz).”

Prof. Dr. Erdoğan Ertüngealp, kadınların yılda mutlaka bir kez doktora gitmeleri, 40 yaşından sonra meme röntgeni ve ultrason çektirmeleri, bol kalsiyum tüketmeleri, haftada 3 gün dirsek ve bacaklarını 20 dakika güneşlendirmeleri, günlük egzersiz yapmaları ve kilo almamak için 3 beyazdan mutlaka kaçınmaları gerektiğini bildirdi.

DERYA BAYKAL’IN DESTEĞİ

Kampanyaya destek veren sanatçı Derya Baykal da, menopoz döneminde yaşadıklarını anlattı. Menopozdan ilk aşamada psikolojik olarak etkilendiğini, ardından diğer sıkıntıları yaşadığını ifade eden Baykal, tedaviye başlamasının ardından bu sıkıntıları aştığını söyledi. Kadınların menopoza, “kadınlığın bittiği dönem” olarak baktığına işaret eden Baykal, şöyle dedi:

“Bence yeniden kadın oluyorsunuz. Hayata bakışım değişti. Kendimi yaşlı da görmüyorum. Hayatımı sağlıklı ve kaliteli yaşamak istiyorum. Diğer kadınların da bu konuda bilinçlenmelerini sağlamak için kampanyaya destek verdim. Bu konuda Türkiye çapında yapılacak tüm etkinliklere katılacağım.”

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>