>

GÜZELLİK

Ayaklarınıza İyi Davranmayı Öğrenin

Ayaklarınızın hayatınız boyunca büyüyüp değişmeyi sürdürdüğünü biliyor muydunuz?
 
   
 
 
     

• Ayaklarınızı iyice inceleyin. Her parmağı, topukları, ayaklarınızın başını sonunu inceleyin. Herhangi bir mantar, su toplaması ya da nasır olup olmamasına dikkat edin.

• Duş alırken ayaklar genellikle unutulur. Her yıkandığınızda ya da duş aldığınızda ayaklarınızı fırçalayın.

• Tırnaklarınızın kare biçiminde kesilmiş olmalarına dikkat edin. Tırnaklarınızı fazla kısa kesmeyin, aksi takdirde batık olabilir.

• Nemlendirici bir kremle ayaklarınıza masaj yapın.

Batık, tırnağın parmağın içerisine doğru uzamasıdır. Nedeni de çoğunlukla tırnakların fazla kısa kesilmesi ya da dar ayakkabıların giyilmesidir. Söz konusu bölge enfeksiyon kapmışsa bir doktora görünün. Herhangi bir enfeksiyon söz konusu değilse tırnağın uzamasını bekleyin, uzadıktan sonra da düz olarak kesin.

Tırnaklarınızı yuvarlak değil kare şeklinde keserseniz ve dar kesimli ayakkabılara pek rağbet etmezseniz parmağınızın maruz kalacağı hain baskıları engellemiş olursunuz. Parmaklarınızı ayakkabının içerisinde kımıldatacak rahatlıkta olursanız mutlu adımlar atabilirsiniz.

Bunyon, başparmağın iltihaplanıp şişerek ikinci parmağın üzerine çıkma halidir. Kemiğin fırladığı yere bunyon denir. Bunyonlar kalıtımsal olabilir. Genellikle kadınlarda erkeklerden daha çok görülür Yüksek topuklu dar ayakkabılarda parmakların zorlanması baş nedendir. Yürürken canınız yanıyor ya da sürekli olarak ayaklarınızda bir ağrı hissediyorsanız bir uzmana görünmelisiniz.

ANAHTAR: UYGUN AYAKKABI

Bütün bunlar demek oluyor ki, biz kadınlar gözümüze hoş hatta seksi görünen o ince topuklu dar ayakkabı ve çizmeleri aralıksız giyince ayaklarımızın katilleri oluyoruz. O zaman birkaç noktayı gözden kaçırmamakta fayda var;

• Yeni ayakkabı alırken her iki ayakkabıyı da giyip tur atın.

• Ayakkabı satın almayı günün sonuna, ayaklarınızın yürümekten yorulup şiştiği zamana denk getirin.

• En az şıklık kadar ayağınızın rahatını da önemseyin.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>