>

SAÇ BAKIMI

Stres, Bağışıklık Sistemini Güçsüzleştiriyor

Saçlarda matlaşma ve dökülme tehlikeli mi?
 
   
 
 
     

SAÇLARDA MATLAŞMA VE DÖKÜLME TEHLİKELİ

Tiroit ve kolesterol: Tiroit hormonunun yetersiz salgılanmasının kan kolesterol seviyesini yükselttiği bulunmuştur. Tiroit hormonunun az salgılanması; kabızlık, saçlarda matlaşma, dökülme ve kırılma, tırnaklarda beyazlaşma ve çabuk kırılma, adet düzensizliği, isteksizlik, omuz, boyun, sırt ve bel ağrıları, kilo artışı, ciltte kalınlaşma, kuruma, saçlarda ve kaşlarda kepeklenme, dilde şişme ve büyüme gibi belirtiler gösterir. Eğer bu belirtilerden birkaçı varsa ve kolesterol seviyeniz yüksekse bir endokrinoloji uzmanına gidin.

STRES BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ DE GÜÇSÜZLEŞTİRİYOR


Psikolojik hastalıkların tamamı, fizyolojik hastalıkların da yüzde 60'ı stres kaynaklı. Psikolojik kronik stresin bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etki meydana getirdiği ve bağışıklık sistemi kapasitesinin hastalıklarla savaşta azaldığı belirlendi. Kalbin strese karşı duyarlılık gösterdiğini saptayan araştırmacılar, bu tepkinin kalp hastalıklarında rol oynadığını belirtiyor.

ÇAY, KAHVE VE ASİTLİ İÇECEKLER HAZIMSIZLIK YAPAR

Modern yaşam biçiminin getirdiği aşırı stres, düzensiz yemek yeme alışkanlığı, çay, kahve ve asitli içeceklerin fazla tüketilmesi hazımsızlık ya da tıbbi adıyla dispepsi sorununun görülme sıklığını artırıyor. Hazımsızlık; diyabet, ülser, yemek borusu iltihabı, gastrit, safra kesesi taşı, bağırsak hastalıkları ve kanserlerin de belirtisi olabilir.

TUZUN FAYDALARI


• Yemeklere tat kazandırır.

• Vücudun asit-baz dengesini korur.

• Vücudun elektrolit dengesini sağlar.

• Aşırı sıcakta kalan kişilerde, kas krampları meydana gelir. Bu kramplarda tuzlu su eriyikleri verilerek hasta tedavi edilebilir.

• Tansiyonu düşük hastalara tuzlu yiyecek ve içecek verilerek tansiyon yükseltilebilir.

• Sofra tuzu idrar oluşumunu sağlar. İdrar oluşmadan metabolizmanın tehlikeli olan son ürünleri dışarı atılamaz.

• Tuz aynı zamanda antiseptik, yani mikrop öldürücüdür. Besinlerin saklanmasında, salamura ve tuzlamalarda kullanılabilir.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>