>

GÜZELLİK

Hangi güneş tipine aitsiniz?

Ten renginize göre güneşte ne kadar kalmanız gerektiğini biliyor musunuz? Peki tuzlu suyun güneş yanığı tehlikesini arttırdığını? İşte güneşin günahları.
 
   
 
 
     
Açık ten rengi, kızıl/sarı saçlar, mavi/yeşil gözler:

Doğal koruma süresi 5-10 dakika, sürekli güneş yanığı tehlikesi. Açık ten rengi, sarı/kumral saçlar, mavi/kahverengi gözler: Doğal koruma süresi 15-20 dakika, çok hızlı güneş yanığı tehlikesi.

Buğday ten, koyu sarı/kahverengi saçlar, kahverengi gözler: Doğal koruma süresi 15-25 dakika, güneş yanığı riski fazla değil.

Esmer ten, koyu kahverengi/siyah saçlar, kahverengi gözler: Doğal koruma süresi 20-30 dakika. Güneş yanığı tehlikesi pek yok.

Yedi güneş günahı

1. günah: Bulutlu havada güneşten koruyucu krem kullanmamak. Halbuki kapalı ve bulutlu yaz havalarında bile cildin güneşin zararlı ışınlarından korunmaya ihtiyacı vardır. Bulutlar UV ışınlarının en fazla yüzde 20 sini engeller. Geri kalan oran da zaten güneş yanığı oluşturmaya yeterlidir.

2. günah: Parfüm kullanmak. Belirli kokular ve alkol güneşin altında deride koyu renk lekelerin oluşmasına neden olur.

3. günah: Hassas cilde güneş yağı sürmek. Gerçi yağ cildin kurumasını önler ama koruyuculuk oranı fazla değildir. Bunun için koruma faktörlü ürünlerden faydalanmalısınız.

4. günah: Koruyucu krem sürmeden yüzmek ve dalmak. Güneş suyun üç metre altına kadar etkilidir. Bu durumda yüzerken dahi yüzünüz, omuzlarınız ve sırtınız güneş tehlikesiyle karşı karşıyadır.

5. günah: Islak cildinizi güneşin altında kurutmak. Derinin üstündeki su damlacıkları mercek gibi güneş ışınlarını kendine çeker ve yoğunlaştırır. Deniz banyosu aldıktan sonra iyice kurulanın, ardından kremlenin.

6. günah: Şapkasız güneşe çıkmak. Saçların kuruyup, renginin solmasının dışında başınıza güneş geçmesi ihtimali son derece yüksektir.

7. günah: Optik camlı gözlük takmadan güneşe çıkmak. Bu tip camlar güneş ışınlarını yüzde 90 oranında kırar.

Güneşte siesta

Siz de Akdenizliler gibi yapın ve saat 11:00 ile 15:00 arasında kesinlikle güneşe çıkmayın. Çünkü bu zaman diliminde gökyüzünün UV dozu en tepededir! Gölgede kestirseniz bile yine de kremlenmeyi unutmayın.

Tuzlu kalmayın

Deniz ve klorlu su teninizde iz bırakır. Tuz yalnızca cildin nemini çekmekle kalmaz güneş yanığı tehlikesini de artırır çünkü tuz kristalleri mercek camı gibidir. Klor ise şiddetli cilt yıpranmalarına yol açar. Bu nedenle denize ya da havuza girdikten sonra mutlaka tatlı su ile duş alın

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>