>

GÜZELLİK

Kozmetik ürünlerine dikkat!

Güneşe karşı alerji ya da ciltte lekelere karşı sorunları olanların, renkli ve hoş kokulu kozmetik ürünlerini kullanırken dikkatli olmalarını gerekiyor.
 
   
 
 
     
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Varol Lütfü Aksungur, güneşe karşı alerji ya da ciltte lekelere karşı sorunları olanların, renkli ve hoş kokulu kozmetik ürünlerini kullanırken dikkatli olmalarını önerdi.

İnternette yer alan ailem.com sitesindeki yazısında far, pudra, ruj gibi renkli makyaj malzemeleri, parfüm kolonya ile kokulu sabun ve nemlendirici kremlerin hassas ciltlerin güneşe karşı duyarlılıklarını artırdığını kaydeden Dr. Aksungur, "Hassas ciltler yoğun güneş ışığından olumsuz etkilenir. Ancak bir de hoş kokulu ve renkli kozmetikler kullanılarak güneşe çıkılmasın halinde bu etkiler bir kat daha artar" dedi.

Halk arasında 'gebelik maskesi' olarak bilinen ve gebelik sonrası ortaya çıkan lekelerin de aşırı güneş ışığından korunması gerektiğini vurgulayan Dr. Aksungur, sivilceye bağlı lekeleri olan kişilerin de yoğun makyaj ya da kokulu kozmetikler kullanarak güneşe çıkmamalarını önerdi. Bu kozmetik ürünlerindeki renk ve koku verici maddelerin yoğun güneş ışığına maruz kalınca, ciltteki duyarlılığı artırıcı etki yapabildiğine dikkat çeken Aksungur, cildinde alerjik rahatsızlık ve leke olanların, renkli ve kokulu ürünleri güneş altında yoğun olarak kullanmalarının başta egzama olmak üzere çeşitli hastalıklara yol açabileceğini belirtti. Prof Dr. Aksungur, sağlık sorunları ile karşı karşıya kalınmaması için kullanılan kozmetik ürünlerinin seçiminde gerekli testlerden geçmiş ve Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği standartlara sahip ürünlerin tercih edilmesi gerektiğini hatırlattı.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>