>

GÜZELLİK

Lazer Epilasyon Kalıcı Mı?

Lazer epilasyon konusunda merak ettikleriniz...
 
   
 
 
     

Epilasyon uygulamalarının kalıcılığı, kozmetik sektorünün en önemli gündem maddelerinden biridir. Bu alanda yıllardır süregelen çalışma ve araştırmalar sağlanan epilasyonun süresini olabildiğince uzatmak şeklinde olmuştur. Ne yazık ki en gelişmiş epilasyon yöntemi olan foto epilasyon (lazer ve İPL) sistemlerinde bile kalıcılık konusunda, kişiden kişiye değişen sonuçlar alınmakta, her olguda uzun süreli epilasyon sağlanamamaktadır. Toplumun büyük kesiminin, kalıcılıktan anladığı, ömür boyu kılsız bir yaşam olmaktadır. Ancak foto epilasyon uygulanan herkes bu kadar şanslı olamamaktadır. Epilasyonda sağlanan başarı kişiden kişiye değiştiği gibi aynı kişide bölgeden bölgeye bile farlılıklar gösterebilmektedir. Yüzde 10 olgu ise lazer/İPL epilasyona hemen hiç cevap vermemektedir. Her nekadar Lazer/İPL uygulamaları, günümüzde en uzun süreli kalıcı epilasyon sağlayan yöntemler olmakla birlikte,bu sistemler ile epilasyon yaptırmayı düşünenler, büyük beklentiler içine girmeden olumsuz sonuçlarla da karşılabilecekleri konusunda bilinçli olmalıdırlar.

LAZER TEDAVİSİ AĞRILI MIDIR?

Ağrısız bir epilasyon uygulaması henüz geliştirilememiştir. Ancak lazer epilasyon en ağrısız olan uygulamadır. Ten rengine ve uygulanan bölgeye göre değişmek üzere paket lastiği çarpmasına benzer bir ağrı duyulabilir.

Yaklaşık 8-10 yıldır laser epilasyon güvenle kullanılmakta olup, çok geniş kapsamlı bilimsel araştırmalar yapılarak, sistemin uzun dönemli kalıcı ya da sonradan ortaya çıkabilecek bir yan etkisi olmadığı kanıtlanmıştır.

En sık görülen durum tedavi sırasında uygulanan bölgede ortaya çıkan kızarıklık ve hafif yanma hissidir. Birkaç gün içinde kaybolan bu durum herhangi bir tedavi gerektirmez.

Uygulamadan 4-6 hafta öncesinde ağda, iğneli epilasyon veya diğer yöntemlerle kıl kökünün tahrip edilmemiş olması gerekmektedir. Uygulama öncesi, cilt üstünde maksimum 1-2 mm kıl kalacak şekilde traş veya tüy dökücü kremler ile temizlik yapılmalıdır. Ten renginin koyulaşmaması için güneşe çıkmadan önce en az SPF 15 yada daha büyük faktörlü kremler ile koruma sağlanmalıdır.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>