>

GÜZELLİK

Meme askılama yöntemi

Kadın göğüslerinin güzelliğinde 3 temel özellik aranır... Meme askılama yöntemi hakkında merak ettikleriniz ...
 
   
 
 
     
Op.Dr. Tuğrul Turan meme askılama yöntemini anlattı.

Kadın göğüslerinin güzelliğinde 3 temel özellik aranır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

1. Doğru yerleşim (sarkma olmayan)
2. Uygun büyüklük (büyük ya da küçük olmayan)
3. Güzel şekil (göğüs kafesi üzerinde yarım küresel)

Hem kadınların kendileri ve hem de başkaları tarafından "güzel" olarak nitelendirilmesi için göğüslerin bu üç niteliğe de aynı anda sahip olması beklenmektedir. Tekrarlayan kilo değişiklikleri, tekrarlayan gebelik - emzirme dönemleri, ve yıllar içinde yer çekimi ya da yaşlanma gibi etkilere bağlı olarak göğüslerin bu nitelikleri kaybedilmektedir.

Örneğin her doğumdan sonra emzirme dönemi bittiğinde az ya da çok bir miktar değişiklik mutlaka kalmaktadır. Bazı kadınlarda emzirme döneminden sonra sarkma ve hacim kaybı görülürken, bazı kadınlarda da aksine emzirme döneminden sonra büyüklük kalıcı olabilir. Hiç hamilelik geçirmemiş kadınlarda da kilo değişiklikleri ya da deri niteliklerinden ve meme bezinin doğumsal olarak büyük, küçük ya da sarkık olması da onları çıplak ya da giyindiklerinde rahatsız eden bir şekil bozukluğu yaratabilir.

Kadın göğüslerinde ortaya çıkan bu sarkma ve şekil değişiklikleri, ya da rahatsız edici büyüklük askılama, toparlama (mastopeksi) ya da küçültme ameliyatı (redüksiyon) ile "doğru yerleşim, istenen büyüklük ve güzel şekil"e kavuşturulabilir.

Meme kitlesi askılama - toparlama yapıldığında bile yeterli büyüklüğe (hacime) ulaşmayacak çok küçük - az gelişmiş göğüsleri olan kadınlar dışında bütün kadınlar böyle bir girişimden yarar sağlayabilirler.Meme askılama yönteminin diğer yöntemlerden farkı nedir?

Estetik cerrahinin yıllar içindeki gelişimi içinde, meme küçültme ve meme askılama amacıyla uygulanmış birçok teknik vardır. Bunların birçoğu zaman zaman popüler olmuş ve daha sonra da terk edilmişlerdir. Yılların süzgeci içinden birkaç teknik günümüze kadar ulaşabilmiştir. Daha önce uygulanan birçok teknik memeye şekil vermek için meme cildini kullanmaktadır.

Meme cildinde gerginlik yaratan bu tekniklerde izler çoğunlukla istendiği kadar belirsiz olamadığından teknikler daha az kesi yapmaya yönelmişlerdir. Bu defa da hemen, yapıldığı anda, ya da kısa vadede "güzel" netice alınamayan, deride uzun zaman beklemeyi gerektiren bolluk ve potlar bırakan ve bu nedenle de ileri dönemde ciddi düzeltmeler gerektiren kısa izli ameliyatlar ("vertikal mamoplasti" ya da "short skar mamoplastiler) ortaya çıkmıştır.

Bu girişimlerde de yine deriye çok görev yüklenmekte, memenin zaman içinde kabul edilir bir güzelliğe kavuşması beklenmekte; ve aylar içinde yerleşen meme şekli çoğu kez çok tatmin edici sonuçlar verememektedir. Bu tekniklerde derideki düzensizliklerin ve potların sonradan düzeltilmesi gerekebilmektedir.

Memenin kendi içinde bir protez gibi şekillendirildiği ve göğüs kafesi üzerinde bu yeni şekliyle kendi başına konumlandırıldığı askılama tekniğimiz ile deride potlar ve gerginlik olmadan, güzel şekil için hiç beklenmeksizin ve ikincil düzeltmelere gerek duyulmaksızın silikon proteze benzeyen sonuçlar elde edilebilmektedir.


Meme askılama yönteminin sonuçları nelerdir?

Meme kitlesinin o vücut üzerinde kendi içinde şekillendirilmesi daha önce de uygulanan bir yöntem olmakla birlikte, bu yöntemler son yıllarda daha da gelişmiş ve mükemmelleşmiştir. Yaygın, sarmış bir meme dokusundan arzu edilen güzellikte "yarım küresel" şekilli bir meme yaratmak artık mümkündür. Bu teknikle ameliyat gününde dahi bir meme protezi kadar güzel şekilli bir meme askılama - küçültme ameliyatı yapılabilmektedir.

Süt kanallarında hasar yaratmadan ve silikon protez kullanmaksızın, kişinin kendi meme dokusu şekillendirilerek yapılan bu askılama - küçültme tekniğiyle 12 - 14 günlük bir iyileşme döneminin ardından meme protezleri ile elde edilen sonuçlara benzer ve çoğunlukla da çok daha doğal güzellikte göğüslere ulaşmak mümkündür. Bu teknikle meme derisine hemen hemen hiç ağırlık yüklenmiyor olması izleri mükemmelleştirir ve ameliyat sonrasında ağrı - acı - sızı hissedilmeden

3. günden itibaren masa başı işlere ve normal ev hayatına dönüşü mümkün kılar. Memede arzulanan "yarım küresel" şeklin meme derisine gerginlik yüklenmeden; memeye hemen ve yıllar boyu kalıcı olarak verilebilmesi bir yenilik olarak değerlendirilebilir.

Silikon protez kullanılmadan, protez kullanılmış gibi sonuçlar elde edilen bu teknikle silikon protezlerin çok ileri yaşlarda ortaya koydukları "hep diri kalma" sorunları da görülmez, ve göğüsler vücudun doğal yaşlanma sürecine paralel olarak yaşlanırlar.


Meme askılama yöntemi kimlere uygulanamaz?

Bu teknikten yararlanamayacak kadınlar, askılama yapıldığında dahi ortaya çıkan büyüklüğün hala o bedene göre küçük kaldığı kadınlardır. Bu kadınlar istenilen büyüklüğe ancak bir meme protezi yardımı ile ulaşabilirler. Bazı olgularda, askılama ameliyatları meme yerleşimini sarkıklığını düzeltirken aynı zamanda bir meme protezi ile memeyi istenen büyüklüğe ulaştırmak da gerekebilir.


Meme askılama yöntemi ile protez arasında görünüm olarak fark var mıdır?

Çok çeşitli silikon meme protezleri vardır. Silikon meme protezlerinin kullanılması mutlaka gereken olgularda silikon protezler serbest silikon içermediğinden zannedildiği gibi zararlı bir yöntem de değildir. Silikon jel protezler serumla doldurulan protezlere kıyaslandıklarında hacimlerinden hemen hiç kaybetmez ve bu nedenle de uzun vadede yenileme - düzeltme çok nadir olgularda gerekli olur. Askılama ile istenen büyüklüğe ulaşmanın mümkün olmayıp da bir meme protezi mecburen gerekli olduğu durumlarda askılama yapılırken aynı anda meme protezi de yerleştirilerek sonuçta 3 temel amaca yine de ulaşılmaktadır:

1. Uygun yerleşim
2. Yeterli büyüklük ve
3. Güzel şekil

Silikon protezlerin kullanımı zararlı olmamasına rağmen, yine de protez kullanılmasını arzu etmeyen, ve aslında meme dokusunda kendileri için yeterli doku bulunan kadınlarda meme askılama ile protezlere benzer sonuçlar elde edilebilmektedir.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>