>

KÜLTÜR-SANAT

CNR Fuarı Kitapseverleri Bekliyor

Bu yıl 2.’si düzenlenecek olan fuar 600 marka, 250’nin üzerinde yayınevinin katılımı ile 27 Şubat-8 Mart tarihleri arasında, CNR EXPO’da kitapseverlerle buluşacak.
 
   
 
 
     

CNR Kitap Fuarı’nda, söyleşi, panel, çocuk etkinlikleri, sergi, imza günleri ve dinletilerle birlikte 550’nin üzerinde etkinlik gerçekleştirilecek. “Çanakkale Zaferi’nin100. Yılı” temasıyla düzenlenecek fuarda, Çanakkale Zaferi ruhunu anlatan onlarca etkinlik yapılacak. CNR EXPO Yeşilköy etkinlik salonlarında ziyaretçilere Çanakkale Destanı üzerine yazılan şiirler dinletilecek. Fuarı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, MEB, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi de destekliyor.

Yayıncılar CNR Kitap Fuarı’ndan umutlu

Zambak Yayın Grubu Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Ceylan, kitap fuarlarının yayıncılık sektörünü canlandırdığını ve pozitif ivme kazandırdığını ifade etti. Türkiye’de yayıncılık sektörünün her yıl büyüdüğünü hatırlatan İbrahim Ceylan şunları söyledi; “Yayın sektörü geniş yelpazedeki ürünlerle sürekli büyüme kaydediyor. Son beş yılda yayıncılık sektörünün sürekli büyüdüğünü görüyoruz. Yayıncı Meslek Birlikleri Federasyonu rakamlarına baktığımızda 2014 yılında Türkiye yayıncılık sektörünün 345 milyon bandrol tüketildiği görünüyor. Bu büyüme fuarlara da yansıyor. İstanbul gibi büyük bir şehir iki büyük kitap fuarına ev sahipliği yapıyor. Yayıncılar olarak fuarlara gösterilen ilgiden memnunuz.”

2014 yılında Eylül, Mart ve Ağustos aylarında en çok kitap satıldığını söyleyen Ceylan, “İstanbul’da iki önemli kitap fuarı var. CNR Fuarı da bahar ayında kitap okumayı sevenler açısından önemli bir fırsat. Yeni çıkan kitaplar ve farklı seçenekler değerlendirilebilir. ” diye konuştu. Türkiye’de en çok kitabın sonbahar ve ilkbahar ayında satıldığını hatırlatan Ceylan şöyle devam etti; “Geçen yıl en çok kitap okulların açıldığı sonbahar aylarında satıldı. Kitap satın alma oranlarını incelediğimizde ilkbaharda artış olduğunu görüyoruz. Bahar ile birlikte yenilenmek isteyen okurlarımızı CNR’a bekliyoruz. ”

Fuarlar Aileler İçin Güzel Bir Gün

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte Ailelerin birlikte vakit geçirmekten uzaklaştığını hatırlatan İbrahim Ceylan, “Ailelerin kitap fuarında birlikte vakit geçirmesi açısından önemli. Ayrıca çocukta okuma alışkanlığının oluşturulmasına da önemli katkı sağladığına inanıyorum. Özellikle çocuk kitapları alanında artan kalite, yayın sektörünün değişen koşullara gösterdiği pozitif refleksi yansıtıyor. Fuar, bu anlamda yayıncılar ve aileler için okuma alışkanlığı oluşturmaya yönelik bir platform işlevi üstleniyor.” şeklinde konuştu. Türkiye’de çocuk yayınlarının oldukça iyi seviyede olduğunu ifade eden Ceylan, “Çocuklara aileleri ile birlikte fuarları gezmeyi, yazar, yayınevi, konu gibi değişik başlıklarda kitapları incelemelerini tavsiye ediyoruz. Kitapları ve yazarları tanımak onlar için güzel bir fırsat olacak. Aileler de çocuklarının ilgi alanlarını görebilecek ve birbirlerini daha yakından tanıma fırsatına kavuşacaklar. Fuarlarda geçirilecek zamanın aileler için eğlenceli bir gün olacağını düşünüyorum." dedi.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>