>

KÜLTÜR-SANAT

“Bir Temsilin Hikayesi” Perdelerini Olympus Galeri’de Açıyor!

Sergi, sahnede göz kamaştıran tütüleri, uçuşan kostümleri ile pointlerinin üzerinde danseden balerinlerin fotoğraflarından oluşuyor...
 
   
 
 
     

Tuğba Kırallı, rahatça oturduğumuz koltuklarda sahne ışıkları içinde keyifle ve hayranlıkla seyrettiğimiz temsillerin 5 yıl süreyle provalardan sahne arkasına, soyunma odalarından sahnelenmesine kadar her anını kaydettiği çalışması, “Bir Temsilin Hikayesi” ni 08 Nisan 2017 Cumartesi gününden itibaren Olympus Galeri’de sergiliyor!

“Bir Temsilin Hikayesi” perdelerini Olympus Galeri’de açıyor !

Sahnede göz kamaştıran tütüleri, uçuşan kostümleri ile pointlerinin üzerinde danseden balerinler... Rahatça oturduğumuz koltuklarda sahne ışıkları içinde keyifle ve hayranlıkla izlediğimiz temsiller.

Bu temsillerin kahramanları nasıl hazırlanıyorlar? Neler yapıyorlar? Salonları yıkan alkışları duyana kadar geçen çalışma süreçleri nasıl geçiyor? Fotoğraf sanatçısı Tuğba Kırallı tüm bu sorulara yanıt aramak için onları fotoğrafladı. Özel izinlerle kulislerine girdi sahneye nasıl hazırlandıklarını 5 yıl süren fotoğraf çalışmasıyla seyircisiyle buluşturdu.

2012 yılında İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğünden ve baş kareograflardan aldığı özel izinle çalışmasına başlayan Kırallı, bir temsile hazırlanmanın her safhasını adım adım gözlemleyip fotografladı.

Ter içinde kalan bedenleri, sakatlanmaları, pointlerinin içindeki acı çeken ayakları... Defalarca ve titizlikle tekrarlanan provaları, makyaj sırasını ve kuliste sahneye çıkmadan önce yaşadıkları sonsuz heyecanlarına tanıklık etti ve bu tanıklığı fotoğraflayarak ölümsüzleştirdi.

Perde kapandığında o yoğun alkış kulaklarına dolduğunda, o yorgun bedenlerine rağmen yüzlerindeki mutluluğu da belgeleyen Tuğba Kırallı’nın ‘Bir Temsilin Hikayesi’ Projesi tüm bu yaşanılanların fotoğrafla belgelendiği bir hikayeye dönüşüyor ve bu hikaye perdelerini Olympus Galeri’de açıyor...

08 Nisan 2017 Cumartesi saat 17:00’de açılacak olan sergi 09 Mayıs 2017 SALI gününe kadar gezilebilecek.

Art Loft Fototrek - Olympus Galeri
Gümüşsuyu İş Merkezi Dümen Sokak No:11 Giriş Katı Beyoğlu-İstanbul
0212 251 90 14 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>