>

GÜZELLİK

Parfüm Hakkında Herşey

Parfüm seçimi yaparken nelere dikkat edilmeli? Parfüm nasıl saklanmalı? İşte en popüler güzel koku kategorileri…
 
   
 
 
     

Güzel kokuların çekiciliği aslında bizi yıllar öncesine; bitkilerin, hayvan kaynaklarının ve tütsülerin kullanıldığı yıllara götürüyor. Yıllar geçtikçe her medeniyetin güzel kokuyu farklı kullanım şekilleri ve yorumları olmuştur. Güzel koku, çekiciliği ve güzelliği sağlar.Modern güzel koku ve parfümler geliştikçe, endüstrisi trilyonlara ulaşmıştır. Çeşitli türlere, çeşitli fiyatlar biçilmiştir.

Parfümler, güzel kokuların en değerlisi, en pahalısıdır aslında.

• Parfüm: En pahalı ve en kalıcı olanıdır.
• Eau de Parfum: Daha az yağlı ve güçlüdür.
• Eau de Toilette: Ofislerde ve iş yerlerinde kullanımda elverişlidir.
• Eau de Cologne: En ucuz ve basit kokudur.

En Popüler Güzel Koku Kategorileri

• Taze, doğal, yeşillik ve çiçek kokuları
• Meyve, turunçgil ve baharat kokuları
• Misk kokuları
• Oryantel kokular
• Odunsu kokular
• Sportif kokular

Parfüm Seçimi

Genellikle bayanlar, kokuları uygulamadan, markasına veya kişiliklerine göre satın alıyorlar. Aslında parfümler tenden tene göre değişiklik gösteriyor, farklı kokuyor. Bu yüzden bir koku alırken arkadaşınızın üstünde denememeye özen gösterin. Ayrıca hepsini bir arada sıkmamaya da dikkat edin, karışınca hangisinin hangisine ait olduğunu anlayamazsınız, bu yüzden kokular için olan koku kartlarına sıkın ve birkaç dakika beklettikten sonra karar verin.

Parfümü Uygulamak

Parfümü çarpıcı noktalara uygulamaya ve cildinizin kuru olmasına özen gösterin. Parfümü bileklerinize sıktığınızda birbirine ovalamayın, kokusunu ve etkisini azaltırsınız. Yüzünüze ve kulaklarınızın arkasına sıkmamaya özen gösterin çünkü burada parfüm kalıcı olmaz sadece cildinizi kurutur.

Takılarınıza ve kıyafetlerinize sıkmayın ve kıyafetlerinizi giymeden önce parfümünüzün kurumasını bekleyin çünkü parfümlerin içindeki kimyasal madde boyayı çıkartabilir. Ayrıca kokuların üzerindeki kurallara da uymaya özen gösterin ki hemen bozulmasın.

Parfümlerin kalıcı olmasını sağlayan duş sabunu, jeli ve vücut losyonları da size özel günlerinizde çok yardımcı olacaktır. En az 6 ile 8 saat ilk sıktığınız kadar taze duracaktır.

Ofis ve iş yerlerinde güçlü parfümler sıkmamaya özen gösterin çünkü gerçekten kimi insanların ağır kokulara karşı alerjisi yada baş ağrısı, astım gibi hastalıkları olabilir.

Parfümünüzü Saklarken

Koku ve parfümlerinizi saklarken çok yüksek sıcaklıklara dikkat edin. Şişenin ağzını sıkıca kapayın ve direk güneş ışığı vuran yerlerden uzak tutun. Buzdolabı gibi soğuk yerlerde saklamak parfümünüzün ömrünü uzatacaktır.
 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>