>

GÜZELLİK

Selülitleri uzaklaştırma yöntemleri…

Hareketsiz kış günlerinden sonra ışıl ışıl bir yaza ideal bir vücutla girmek hayal değil… Transmed Kozmetik Cerrahi Kliniği Dermatoloji Uzmanı Dr. E.Pınar Güzel...
 
   
 
 
     


Selülit problemi genetik olarak eğilimli kişilerde hormonlar, diyet, pasif yaşam, alışkanlıklar (sigara, alkol…) gibi çeşitli nedenlerin yol açtığı zayıf lenf ve kan dolaşımı sonucu ortaya çıkıyor. Zamanla giderek genişleyen yağ hücreleri dolaşımsal problemin daha da artmasına yol açıyor ve dokularda toksinler birikmeye başlıyor. Ödem ve dokuya esneklik veren elastik liflerde bozulmalara eklenen düzensiz yağ dizilimi sonuçta “portakal kabuğu görünümü” olarak bilinen görüntüye yol açıyor.

Kadınlarda östrojen hormonu etkisiyle erkeklere oranla belirgin şekilde daha sık görülen selülitin tedavisinde sebeplerin olabildiğince ortadan kaldırılmasına yönelik uygulanabilecek ameliyatsız ve etkili tedavi yöntemlerinin başında LPG ve Mezoterapi geliyor.

LPG kan ve lenf dolaşımını düzenleyerek sellülite yol açan metabolik atıkların uzaklaştırılmasını sağlayan ve endermoloji (vakum) ile masajlama etkisinin birleşimine dayalı olan bir sistemdir. Uygulamaları ağrısız olan bu yöntem yaklaşık olarak 45 dakikadan oluşan ve haftada iki kez uygulanan seanslardan meydana geliyor. Vücut şekillendirmede olumlu sonuca ulaşabilmek için düzenli olarak haftada iki kez olmak üzere toplam 15 seanslık bir kür genellikle yeterli oluyor. Esas amacı vücudu şekillendirmek ve forma sokmak olan bu yöntemle kombine edilen mezoterapi, diyet ve aktif sporla kişi kilo verme amacına da daha kısa sürede ulaşabiliyor. LPG, sellülit ve vücut konturlarındaki düzelmelerin yanı sıra liposuction ameliyatları sonrası vücutta biriken yoğun ödemi atmak amacıyla uygulanan ödem programıyla da operasyon sonrası iyi bir seçenektir.

MEZOTERAPİ ise sorunlu bölgenin lokal olarak tedavisini hedefliyor. Saç dökülmeleri, ağrı, cilt gençleştirme yanı sıra sellülit ve lokal zayıflama en başta gelen kullanım alanlarındandır. Sadece sorunlu vücut alanına çok kısa ve ince uçlu iğnelerle uygulanan ağrısız bir yöntemdir. Yan etki olarak işlem sonrası birkaç günde iyileşen hafif morluklar oluşabilir. Kullanılan sıvı karışım yağ eritici, dolaşım düzenleyici, sıvı atılımını arttırtıcı ve yıpranmış olan konnektif dokunun yeniden yapımında kullanılacak pek çok vitamin ve minerallerden meydana geliyor. Mezoterapi ile yağ hücrelerinin sıkışmasına yol açan doku arası sıvı birikimi (ödem) de dolaşımın artması ile birlikte bölgeden uzaklaşır ve yağ hücreleri baskıdan kurtulmuş olur. Bu yöntemle 1 aylık sürede 1-2 beden incelme hedeflenir. Tedavi bitiminden sonra 2 aylık aralarla hatırlatma seansları yapılması etkinin devamlılığı açısından önemlidir.

Transmed Kozmetik Cerrahi Kliniği Dermatoloji Uzmanı Dr. E.Pınar Güzel “Yaz aylarına girerken estetik kaygılar artıyor, özellikle selülitler tatil hayalleri kuran kadınlar için kabus halini alıyor. Selülit tedavisinde LPG ve Mezoterapi yöntemlerine uygun zamanlamayla başlandığı takdirde çok olumlu sonuçlara ulaşmak mümkündür. Bu tedavilerin selülit oluşumunun nedenlerini ortadan kaldırmaya yönelik olarak sigara ve alkol tüketimi gibi zararlı alışkanlıkların değiştirilmesi, kişiye uygun egzersiz programı, dengeli ve sağlıklı beslenme ve selülit kremleri ile de desteklenmesiyle başarı oranı artmaktadır. Dikkat edilmesi gereken bu işlemlerin mutlaka alanında uzman kişler tarafından yeterli teknik donanıma sahip merkezlerde gerçekleştirilmesidir.” dedi.


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>