>

GÜZELLİK

Yaz mevsiminde cildinizi koruma yöntemleri

Yaz mevsiminde güneş ışınları, deniz, havuz gibi nedenlerle yıpranan cilde özel bir bakım uygulamak gerekiyor.
 
   
 
 
     

Dış etkenlerle kuruyan cilde yapılacak bakım konusunda Memorial Hastanesi Dermatoloji Bölümü’nden Uzm. Dr. Ayfer Bankaoğlu şu bilgileri verdi.

Cilt Bakımının önemi nedir ?

Cilt bakımı her şeyden önce cildin normal fonksiyonlarını yerine getirmesine imkan veren, bu fonksiyonları koruyan ve uyaran bir işlemdir. İyi bir cilt bakımının esas kuralı, cildin yapısına uygun temizlik ile başlar. Bu temizliğin sadece akşamları değil sabahları da yapılması gerekir. Cildin üstüne oturmuş (toz, makyaj artığı, yağ gibi) pisliklerin, mikroorganizmaların ve iltihap odaklarının ortadan kaldırılması temizlikle sağlanabilir. Cildin üstündeki pislik veya kirlilik dışında nikotin, alkol, kötü beslenme, kötü uyku ve kötü alışkanlıklar gibi etkenlerle de, cildin yapısı bozulabilir.


Yaz aylarında cilde nasıl bir bakım uygulamak gerekiyor?

Yaz mevsiminde güneş ışınları, deniz, havuz gibi nedenlerle yazın cilt daha fazla kurur. Nem ve bakım ihtiyacı artar. Yazın evde uygulanan günlük bakıma haftada en az 1-2 kez nem maskesinin eklenmesi yerinde olur. Nem maskesiyle beraber cildi soyucu ve temizleyici maskeler de ihtiyaca uygun sıklıkta uygulanmalıdır. Bu arada yaz boyunca kullanılan kremlerdeki koruyucular, bronzlaştırıcılar cilt altında birikintilere ve çok fazla ölü tabaka tutulmasına yol açar. Soyan ve arındıran maskeler, yaz boyunca cildin daha temiz ve canlı kalmasını sağlar.


Güneşin cilde verdiği zararlar nelerdir ?

Yaz mevsimiyle birlikte başlayan tatil programları, güneşle iyi ilişki kurulamazsa, kötü sonuçlar doğurabilir. Yeryüzüne ulaşan güneş ışınlarının en önemli faydaları; D vitamini sentezi, çeşitli zararlı mikroorganizmaların yok edilmesi ve insan psikolojisi üzerindeki olumlu etkileridir. Ancak güneş ışınları, cildin erken yaşlanmasını hızlandıran en önemli faktördür. Güneş, ciltte istenmeyen lekeler ve çiller oluşmasına yol açar, deri kanseri oluşum riskini artırır. Brozlaşma tüm dünyada ve toplumda sağlıklı bir görünüm ile ilişkilendirilse de, aslında bronzluğun anlamı deri hasarıdır. Deri ne kadar bronz ise o kadar hasar almış demektir. Deriye ulaşan güneş ışınlarının bir kısmı yansır bir kısmı da deri tarafından emilir. Bu yüzden koruyucu önlemlerin hepsi beraber uygulanmalıdır.


Cilt bakımının yanı sıra yazın alınması gereken önlemler nelerdir ?
Sıkı dokunmuş, açık renkli giysiler giyilmelidir. Bunun yanı sıra geniş kenarlı şapka ve güneş gözlüğü de, güneşin zararlı etkilerinden korunmada etkili olacaktır. Kum ve deniz güneş ışınlarını yansıtacağı için güneş koruyucular kullanmak ve beyaz renkli giysiler tercih etmek yerinde olacaktır. 11.00 - 15.00 saatleri arasında güneşe maruz kalınmamalıdır. Yaz aylarında özellikle açık tenli kişilerin gün örtüsü denilen güneş koruyucu ürünleri kullanmaları gerekmektedir.


Güneş koruyucu krem seçerken nelere dikkat edilmesi gerekiyor ?
Güneş koruyucular, güneşin zararlı ışınlarını (ultraviyole) emme, yansıtma ve dağıtma yolu ile deriye ulaşmasını engeller. Güneş koruyucu kremlerin etkinliğini güneş koruma faktörü (SPF) belirler. Güneş koruma faktörü, güneş koruyucu kullanılmış bölgede kızarıklık oluşma zamanının, koruyucu kullanılmamış bölgede kızarıklık oluşma zamanına oranı ile belirlenir. Güneş koruma faktörü ne kadar yüksekse, etkinlik o kadar artacaktır. Yaz aylarında en az 30 koruma faktörlü güneş kremleri kullanılması uygun olacaktır.

Cilt sağlığı için yaz veya kış mevsiminde cilt tipine ve yapısına uygun, bilinçli ve doğru bakım için en doğru yol, bir cilt hastalıkları uzmanından yardım almaktır.Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>