>

KÖŞE YAZILARI | AHMET ÇELİK

Kadın Sürücülerin Zaafları…

Topuklu ayakkabıyla otomobil kullanmayın... (Ahmet Çelik)
 
   
 
 
     

Geçenlerde açıklanan bir istatistikte son on yılda trafikte kadın sürücü sayısının iki kat artarak 1.8 milyondan 3.5 milyona çıktığını belirtiliyordu. Yani aslında bu rakamlara bakıp “iki kat artmış mı” demek lazım, yoksa “son on yılda neden bu kadar azmış” mı demek lazım diye düşünmeli bence. İşte bu rakamlar ışından yola çıkarak kadın sürücülerin trafikteki zaaflarına bir göz atalım isterseniz. Tabii erkek gözüyle! Kadın sürücülerin ortak özellikle çık ama çok fazla temkinli davranmaları diyebiliriz. O temkin o kadar fazla ki, kadın sürücüleri trafikte ağır, kararsız ve endişeli kılıyor. Tedirgin bir kadın sürücü, yola fırlamış bir boğa kadar tehlikelidir aslında. İnsanın tehlike saçması için mutlaka süret yapması gerekmiyor. Çok ağır, tedirgin ve kararsız bir sürücü de kazaya sebebiyet verebilir.

Gelelim park etme konusunda. Sanki genetik bir kodmuş gibi hemen hemen tüm kadınlarda park etme zafiyeti var. Bu aslında biraz çalışarak üzerine gidilerek kapatılabilecek bir eksiklik. Ama anladığım kadarıyla bu konuda kadınlar da ipin ucunu bırakmışlar. Son aylarda trafikte kadın sürücüleri gözlemlediğinde çoğunun otomobillere ve yayalara yol vermediğine tanık oluyorum. Bu “yol verilmez alınır” gibi bir mantıktan ortaya çıkıyor sanıyorum. Aslında bunda en büyük pay bence erkeklere ait. Yani erkekler kadınları bu hale getirdiği diye düşünüyorum.

Trafikte taciz edilen, aşağılanan ve sıkıştırılan kadınlar ne yazık ki, yol vermez, sabretmez ve hoş görüsüz sürücüler haline getirildiler galiba. Oysa kadınların özelikle yayalara, özellikle de çocukla kadınlara yol vermesi gerektiğine inanıyorum. Ama inanın karşıdan karşıya geçecek kadını gören kadınların süratlaerini arttırdığına tanık oluyorum. Neyse kadınları daha fazla eleştirmeyeceğim. Şimdi kısa küçük ipuçları vermek istiyorum. Öncelikle arkadan çalılan kornalar konusunda kadınların daha duyarsız olması lazım. Çünkü o korna sesiyle panikliyorlar. Siz siz olun korna sesinden dolayı telaş yapmayın. Otomobilinizi park ederken de arkada bekleyenleri düşünüp acele etmeyin. Topuklu ayakkabıyla otomobil kullanmayın, mutlaka otomobil kullanırken rahat edeceğiniz bir ayakkabıyı otomoblinizde bulundurun. Ve lütfen makyajınızı evden çıkmadan önce yapın, yapamadıysanız, gideceğinz yere kadar bekleyin. Tüm bu zaaflara yolda makyaj yaparak otomobil kullanmayı da eklersek ortaya facia çıkabilir çünkü. İçinizdeki otomobil kullanırken makyaj yapma ve telefonda konuşma canavarını öldürün!


AHMET ÇELİK
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>