>

KÖŞE YAZILARI | AHMET ÇELİK

Otomobil Almanın Püf Noktaları!

Yıllarca kadınların otomobil alış-veriş alışkanlıklarını gözlemledim. Önce yapılan en büyük yanlışı söyleyeyim. (Ahmet Çelik)
 
   
 
 
     

Yıllarca kadınların otomobil alış-veriş alışkanlıklarını gözlemledim. Önce yapılan en büyük yanlışı söyleyeyim. Kadınlar aracın dışına ve rengine bakıp alıyorlar. Oysa otomobil, ayakkabı, kemer veya bir başka aksesuar gibi sizin de giderken görebileceğiniz bir eşya değil. Yani dışından beğendiğiniz aracın hep içinde oturacaksınız. Yani sizi ve aracınızı hep başkaları görecek. Siz aracın içinde olacağınıza göre sizi öncelikli olarak içi ilgilendirmeli. Kadınlar aracın içine oturur oturmaz direksiyonun büyüklüğüne dikkat ederler. Hepimiz biliyoruz ki, her konuda büyüklük hiç bir şey ; işlev her şeydir :) … Burada önemli olan aracın içindeki tuşları, kullanım alanları rahatlıkla kullanabiliyor musunuz?. Tırnağınızı kırmadan klimayı açabiliyor veya kapatabiliyor musunuz? Bunlara bakmanız gerekmektedir. Örneğin ilk bakacağınız şey sürücü güneş siperliğinde makyaj aynası var mı?. Yolcu tarafında var mı?. Aynanın ışığı var mı? (Gece kontrolleri için) Ön cam değil de arka cam görüş mesafesi nasıl. Artık herkes kabul etmeli ki çoğu kadın park konusunda hafif kusurlu. Bu yüzden bu kusuru kapatabilecek en önemli unsur arka camın büyüklüğü ki arkayı iyi görebilesiniz. Öncelikle alacağınız aracı rahatlıkla park edebiliyor musunuz, önce buna dikkat etmeniz gerekmektedir. Sakın unutmayın hiç direksiyon koltuğuna oturmadan ve belirli bir yol kullanmadan araç satın almayın. Alacağınız aracı mutlaka en az yarım saat kullanın. Artık tüm bayiler bu tür kullanımlara izin veriyorlar. Bu devirde araç satmak kolay mı?. Ayrıca bir küçük ayrıntı da koltuk kumaşların kalitesi çok önemli. Hem bekar hem de çocuklu kadınlar için koltuk kumaşı kalitesi önem taşıyor.

Bütün bu küçük ince püf noktaların dışında pazarlık yapmadan ve birkaç ayrı yerden fiyat almadan otomobil almaya kalkmayın. Şehir içi ve şehir dışındaki bayilerden aynı özellikleri taşıyan araç için fiyat aldığınızda farkı göreceksiniz. 2evcut indirim ve kampanyalarla sakın yetinmeyin. Artık bir çok bayi, park sensörü adı verilen ve park etmeyi kolaylaştıran aksesuarı hediye ediyor. Park sensörünü mutlaka hediye olarak isteyin.

Bu arada alacağınız veya satacağınız otomobille ilgili soracağınız bir şey olursa bana e-mail atmanız yeterli olacaktır.

acelik@otomobilgazetesi.com


AHMET ÇELİK
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>