>

KÖŞE YAZILARI | BESTE KURTOĞLU

Veee İşte Ceyda Düvenci...

"O ailemizin güzel kızı, O artık evli ve mutlu..." (Beste Kurtoğlu`nun Özel Röportajı)
 
   
 
 
     

O ailemizin güzel kızı,
O artık evli ve mutlu,
Birçok sosyal sorumluluk projesine destek veren bir melek,
Düzenli yaşayan, titiz ve doğru duruşu olan, içten sıcacık gülüşüyle insanın içini ısıtan dünyalar tatlısı genç bir kadın…!!!
Veee işte Ceyda Düvenci :)


Merhabalar Ceyda hanım,şuan karşımda eski bir Türkiye güzeli var :) Gerçekten hala çok güzelsiniz. Peki biraz anlatır mısınız, güzellik yarışmasına girişiniz nasıl oldu? Aklınızda mankenlik mi vardı? 3. olduğunuzu öğrendiğinizde şaşırdınız mı?

Çok teşekkür ederim :) hiçbir zaman manken olmayı düşünmedim. Mankenlik için yeterince uygun olduğumu hiç düşünmedim. Ama oyunculuk ve sunuculuk zaten 2 senedir yapıyordum. Tek sebep daha iyi bir kanala transfer olabilmekti. İlk 20 ye kalmak bana yetiyordu. 3. olmak tabii ki çok mutlu etti ama evet şaşırdım.Ceyda düvenci dediğimizde hemen gözümüzde “ailemizin kızı” portreleri beliriyor. Bunu “sabah şekerliği” döneminizle bağdaştırmak mümkün müdür sizce? :)


Bunun cevabını gerçekten ben de bilmiyorum. Ama bu doğru beni gören ilk önce ailesinden biri sanıyor ya da komşusu… Çok yakın görüyorlar, bu da hoşuma gidiyor.

Bu kadar bu dünyanın içinde olup da, aynı zamanda magazinden uzak kalmayı nasıl başarıyorsunuz?

Hayatı yaşama şeklim ve zevklerim magazinden biraz uzak. Ama tabi ki ben de bazı zamanlar onlara denk geliyorum. Sanırım hayatım pek hareketli olmadığı için haber değeri kısıtlı oluyor.

Aslında Ceyda düvenci oldukça sosyal bir kadın:) İtalyanca kursları, film atölyeleri, workshoplar, festivaller… Birde hepsini bir arada yapmışsınız yanılmıyorsam:) baya programlı biri olmalısınız…

Evet, arada oyunculuk yüksek lisansı ve yaratıcı drama eğitmenlik kursunu unuttunuz :) İtalyanca dersi yarım kaldı onu saymıyorum. Ve tabii ki eşim, evim, ailem ve arkadaşlarım… Hepsine olabildiğince yetebildiğimi düşünüyorum. Ve evet fazlasıyla programlıyım. Ajandam her şeyim diyebilirim. Saat saat her şey yazılıdır ve gerçekten hayatıma her şeyi sığdırmamda büyük yardımcımdır :)

Ceyda düvenci televizyon oyunculuğunun yanı sıra sahnede de çok başarılı bir isim:)

Teşekkür ederim :)

Benim de izleyip çok beğenmiş olduğum “3. türden yakın ilişkiler” oyunuyla Selim Naşit ödülleri’nde komedi dalında “en iyi kadın oyuncu” adayı olmuştunuz. Ardından Sinan TUZCU’nun yazdığı “sürmanşet” oyunu geldi. Onunla da Afife JALE ve Sadri ALIŞIK ödüllerine aday oldunuz. Peki tiyatronun sizin hayatınızdaki önemi nedir? Ceyda düvenci tiyatroyu, televizyona tercih eder mi? Ve tabi ki şuanda tiyatro çalışmaları ne alemde?:)

Benim için oyunculuk hepsini içinde barındırır. Bunun tercihi olmaz. Hepsinin hazzı farklı, deneyimleri bambaşka. Hiçbirinden vazgeçmem. Sadece bu yıl tiyatro yapmamayı tercih ettim. Biraz dinlenmek istedim 15 yıldır hiç dinlenmeden çalışmıştım bu yüzden bir süre dinlenmek istedim.

En son “ejder kapanı” nda gördük sizi… Uğur Yücel’le çalışmak nasıl bir duygu?‘’UĞUR YÜCEL BİR OYUNCUNUN MUTLAKA ÇALIŞMAK İSTEYECEĞİ BİR İSİM’’

Bir oyuncunun mutlaka karşılıklı oynamak isteyeceği ve çalışmak isteyeceği bir isim uğur yücel. Bu yüzden çok şanslıyım çalışma süresi bana kısa geldi tabii ki keşke daha uzun olsaydı. Ama yine de onu tanımış olmak ve karşılıklı çalışmış olmak kesinlikle okul gibiydi ve çok keyifliydi.

Aslına bakarsanız benim size en çok sormak istediğim soru “her şey çok güzel olacak” filmi ile alakalı:) O film çoğu insanın hayatında yeni kararlar almasına sebep olduğunu düşündüğüm bir film. Ve bana sorarsanız Cem YILMAZ’ın kariyerindeki altın vuruşlardan biri:) peki nasıl oldu bu ekibe dahil olmanız? Cem yılmaz ve Mahzar ALANSON’la çalışmak nasıldı? Setler oldukça eğlenceli geçmiş olmalı:)

Oyunculuğa ilk başladığım zamanlarda Film Makas Ajansı’na çağırıldım oyna dediler oynadım.10 gün sonra tekrar çağırdılar kalın tekst verdiler, oku gel dediler.2 saat içinde okudum ve dışarıda aramıza hoş geldin dediler.Sonra sete çıkıldı.Çok eğlenceliydi.Ömer Vargı ve Mine vargı çok tatlıydı.

Bugüne kadar birçok film ve dizi çektiniz. Peki çalışmaktan en fazla keyif aldığınız yönetmen ve oyuncular kimlerdi?

"KUDRET SABANCI İLE ÇALIŞMAKTAN ÇOK KEYİF ALDIM,TARDU BENCİL DEĞİL,ONUNLA KARŞILIKLI OYNAMAK MÜTHİŞ..
"

Kudret Sabancı (1001 gece), Gül Oğuz(sil baştan) ilk aklıma gelen yönetmenlerden. Tardu ile 3 yıl karşılıklı oynamak müthiş keyifliydi. İyi bir ikili olduğumuza inanıyorum. Çok iyi bir oyuncu ve bencil değil. Karşısındaki ile alışverişi muhteşem. Onunla çalıştığım için çok şanslıyım.

Maşallah Ceyda hanım:) 10 parmağınızda 10 marifet:) kıskandım doğrusu:) siz aynı zamanda oldukça iyi de bir programcısınız:) Bu aralar var mı herhangi bir proje?

Uzun zamandır televizyonda program yapmıyorum. Ama özel gecelerde sunuculuk yapıyorum. Festival açılışları, bayii toplantıları,seminerler ya da özel tanıtım organizasyonlarında… Televizyonda ise kültür sanat programı yapmak istiyorum. Bu yüzden doğru proje için bekliyorum. Yeni dizi için görüşmelerimiz devam ediyor. Ben de heyecanla yeni işe başlamayı bekliyorum :)

Gelelim biraz kadınca sorulara:) bir televizyon programında annenizi de görmüştüm, güzelliğinizi genlerinize borçlu olduğunuzu düşünüyorum:) Ama onun dışında, Ceyda düvenci bakımını neye borçlu? ne yer, ne içer?


Zararlı alışkanlıklarım olduğunu söyleyemem. Gazlı içecekler, kahve, içki ve sigara ile yollarım hiç kesişmez. Hiçbirini sevmem. Dolayısıyla kendiliğinden gelen bir korunma durumu var vücudumun. Ama yemek yemeği severim. O yüzden her zaman dikkat etmek zorunda kalıyorum. İçecek olarak en çok tükettiğim şey su. Bu da cildime fazlasıyla yararlı.

Koç burcu kadınısınız…Özelliklerini taşır mısınız?

Liderlik noktasında evet taşıdığımı düşünüyorum. Yükselen burcum başak. Onun da özelliklerini taşıyorum derli topluyumdur mesela ve koç burcundan dolayı olması gereken hırsımı başak burcum dengeliyor. Yoğun bir hayat sürmeyi seviyorum, programlıyım, yaptığım şeyi en iyi yapmaya çalışırım, eğitime düşkünüm,seyahat severim sanırım bunlar da burcumun özelliklerinden bazıları.

Siz de müsaade ederseniz birkaç özel soru sormak istiyorum…

İkinci evliliğiniz… Ve yüzünüz gülüyor:) Bu evlilik Ceyda düvenci’ye baya iyi geldi diyebilir miyiz!:)


Kesinlikle evet.

Aslında oldukça sessiz sedasız oldu evliliğiniz:) En azından basın olarak son anda öğrendik :) Eee biraz anlatır mısınız?, nasıl ne zaman aldınız evlilik kararını?"EŞİMLE ARKADAŞTIK AMA O AİLESİNE BEN BİR GÜN CEYDA İLE EVLENECEĞİM DEMİŞ"

Eşimle sekiz yıl önce tanıştık ama bu süreçte hep arkadaştık. Beni gördüğü ilk gün ailesine 'Ceyda'yla evleneceğim' demiş. Ama zaman vermemiş. 2008 Haziran ayında bir gün aniden 'Evlenir misin benimle?' dedi. Ben 'Arkadaş değil miydik?. Ben hiç düşünmemiştim...' diyebildim ama Engin 'Sen hiçbir şeyi düşünme artık. Bundan sonra her şeyi ben düşüneceğim. Sen işine gücüne bak, mesleğini düşün. Seni çok mutlu edeceğim. Benimle evlen, hayat uğurlu gelecek sana. Ve beni her gün daha çok seveceksin ' karşılığını verdi. Ben de 'Peki' dedim. Ve gerçekten kocamı her gün daha çok seviyorum ve çok mutluyum. İyi ki hayatımın bana tanıdığı bu fırsatı değerlendirmişim.

Eşiniz bu sektörden değil bildiğim kadarıyla… Bu evdeki durumları olumlu mu etkiliyor? Mutluluğunuzu buna borçlu olduğunuzu düşünebilir miyiz?

Çok anlayışlı bir eş. Mesleğime ve bana saygısı ve desteği çok büyük. Her şeyden önce güven ve saygı duyuyoruz birbirimize böylelikle saçma sapan kısıtlamalar ve kıskançlıklar yaşamıyoruz. Bu düzeni eşim kurdu.

Ceyda Düvenci yemek yapmayı sever mi:) en çok hangi yemekleri yapar ?

Her yemeği yapabilirim. Çünkü yemek yapmayı çok seviyorum. Yemek kitapları ile de aram oldukça iyi. :)

Her oyuncu biraz şarkıcıdır:) Müzikle aranız nasıl? Mutfakta yemek yaparken şarkı söyler misiniz mesela!:)))))

‘’MÜZİKLE ARAM ÇOK İYİ, EVDE HEP ŞARKI SÖYLERİM!!"

Müzikle aram fazlasıyla iyi. Her şeyden önce annem müzik öğretmeni. Müzikten uzak duramam. Evimizde hep müzik olur. Kulağım çok iyidir. Sesim de fena sayılmaz. Eğitim görseydim mutlaka daha iyi olurdu. Evde şarkı söylerim.

Ne tarz müzik dinlersiniz, kimleri yada?

Genelde jazz dinlerim Madeline Peyroux, Diana Krall, Jamie Cullum, Amy Winehoouse aklıma ilk gelenler. Ama bu aralar biraz hareketli şarkılar dinleme ihtiyacı duyuyorum yazın yaklaşmasının etkisi olabilir.

Eğer kabul ederseniz ufak bir oyun oynayalım sizinle :) İlk, son ve en oyunu:)

İlk aldığınız albüm?

New Kids On The Block tüm albümleri

En ciddi kararınız?

Meslek olarak oyunculuğu seçmek ve kocamla evlenmek

En korktuğunuz şey?

Böcekler, gök gürültüsü, yalan

En büyük hayaliniz?

Tüm dünyayı dolaşmak ve sevdiğim tüm kitapları okumak

En çok eğlendiğiniz film?

En son ‘eyvah eyvah’ filminde çoook eğlendim :)

Son izlediğiniz film?

A prophet

Son aldığınız kitap?

Yaratıcı drama ile ilgili eğitim kitabı ve Mimesis adındaki tiyatro dergisinin son sayısı.

Ceyda düvenci bir günde neler yapar? :) Bugün neler yaptınız mesela:)

Günlerim dopdolu geçiyor. Bugün sabah 7 buçukta kalktım. Eşimle beraber spora gittik. Saat 11 de spor bitti. 12 de Siren Ertan’da elbise provam vardı. Saat 13’te eve geldim. Evdeki işlerimi hallettikten sonra saat 15’te İstanbul Kültür Sanat Vakfı’na gidip film festivali ve tiyatro festivali biletlerimi aldım. Oradan Nişantaşı’na geçtim. İşlerimi bitirdim. Bu arada eşim işinden Nişantaşı’na geldi beraber eve döndük. Akşam da yengemde kuzenimle yemek yedik. Ve tabii ki ev saat 23:00 uyku :) sabah erken kalkacağız…

Gelelim sosyal sorumluluk projelerinize… En son içerisinde bulunduğunuz sosyal sorumluluk projesi ‘’karanlıkta yemek’’gerçekten çok emek isteyen bir proje. Benim de içimi titretti açıkçası. Biraz anlatır mısınız projeyi?

‘’Galata Diyalog Derneği, Kör Fotoğrafçılar Sergisine katkı sağlamak amacıyla karanlıkta, sponsorların yemekleriyle kişi başı 100 TL ödeyerek yemek yeniyor ve karanlıkta yemek yemenin deneyimi yaşanıyor.Görmeyen garsonlar servis yapıyor.Yani her şey zifiri karanlık.

Karanlıkta yemek yerken kulaklarınızın adeta gözlerinize yaklaştığını,omuzlarınızın eğildiğini ve bütün amacınızın tabağınıza konulan yemeği bitirmek olduğunu söylüyorsunuz…Çok zor bu durum…Bir de ‘’Karanlıkta yemek’’ayda 3 kez cumartesi geceleri düzenlenecek değil mi?

Karanlıkta vücut kendini korumak istiyor bunu denemek ayrıcalık. Yemek organizasyonu da 41 kişi tamamlandığında yapılıyor.

Körler için kitap da okuyorsunuz değil mi?.

Evet ama uzun zamandır okumuyorum. Ama Galata Diyalog Derneği’nde var bu sistem…

Annenizin görme engelli olduğunu biliyorum, bu durum sizin çabuk olgunlaşmanıza yol açmış olabilir mi? şuan sosyal sorumluluk projelerinde bu kadar hassas ve faal olmanızın bir sebebi de bu durumu yaşamış olmanız olabilir mi? Bu durumu yaşayan biri olarak, okuyucularımıza söylemek istedikleriniz vardır elbet..

"SOSYAL SORUMLULUK PROJEMİN ANNEMLE İLGİSİ ÇOK BÜYÜK, İNSAN YAŞAMADAN ANLAYAMIYOR"

Annemin durumuyla ilgisi çok büyük. İnsan başına gelmeyince anlayamıyor .Bu zor bir durum ve hassas davranıyorsunuz. Ben etraftaki insanları daha çok inceliyorum.

‘’Karanlıkta yemek’’in dışında da bir sürü sosyal sorumluluk projesinde yer alıyorsunuz biraz onlardan bahseder misiniz?

“Yasam hakkına saygı”, “Askıda ilaç ve mama”,”Sağlıklı toplum için sağlıklı kadın”,”kör fotoğrafçılar derneği ve “Çağdaş yaşamı destekleme derneği”…

10-12 yaş çocukları için 3 aylık yaratıcı drama atölyesi açıyormuşsunuz biraz bahseder misiniz?

Aslında yaratıcı drama dersleri veren bir oluşumumuz var. Burda 4-6 yaş 7-9 ve 10-12 yaş sınıflarımız var. Yaratıcı drama dersleri veriyoruz. Eylül ayından itibaren de ben ders vereceğim. Çünkü eğitim alıyorum. Şu anda işletmeci konumundayım. Sümbül sok no:37 Levent adresimiz.

Yeni projeleriniz var mı?

Görüşmeler sürüyor.

Bütün sorularıma içtenlikle cevap verdiniz. Çok teşekkür ederim.

Estağfurullah bu kadar çok soru sorma :)


BESTE KURTOĞLU
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>