>

KÖŞE YAZILARI | BESTE KURTOĞLU

Arda Asla Yıldız Değil, Olamaz!!!

Türk futbolunun unutulmaz yıldızı Tanju Çolak çarpıcı açıklamalarda bulundu. (Beste Kurtoğlu Röportajı)
 
   
 
 
     

Türk futbolunun unutulmaz yıldızı Tanju Çolak, “Telekulak Operasyonu”nu bile engel görmedi ve ifade vermeye gittiği gün söz verdiği için benimle olan röportajını gerçekleştirdi. Yani Telekulak Operasyonu bile futbolun yıldızına engel olamadı:)Gelin futboldan, eşi ve çocuklarına, Galatasaray’ın Arda’sından yıllara sığdırdığı başarılarına ve tabi ki adının karıştığı Telekulak Operasyonu’na kadar ‘’Tanju ile en samimi’’ röportajımı okuyun.

Dillere destan Tanju ÇOLAK : ) Anlatınız lütfen futbol serüveninizi : )

Ben Tanju ÇOLAK:)10.11.1963 doğumluyum. Futbola Samsun ‘’Yol Spor’’minik takımlarında 10 yaşında başladım.12 yaşında devam ettim.14 yaşına gelince yıldız takıma geçtim. Yıldız takımında 2 sene oynayıp,16 yaşında ilk lisansiyel kulübüm olan ‘’Yol Spor’’a geçtim. Birkaç yıl oynadıktan sonra ilk profesyonel takımım Samsun Spor’a imza attım.16 yaşıma kadar genç takımda oynamaya devam ettim.23-24 yaşına gelirken Galatasaray’a transfer oldum.Galatasaray’da 4 yıl oynadım.Sonra Fenerbahçe’ye geçtim.Fenerbahçe’de 3 yıl oynadım.Sonra İstanbul Spor’da oynadım ve futbol hayatım bitti. Şu anda ‘’Fanatik Gazetesi’ne yazıyorum.Evliyim 2 çocuğum var:)Tanju ÇOLAK deyince bir dönem herkes heyecanlanırdı. Peki siz en çok hangi maçta heyecanlandınız?

Bir Monoco maçım var, bir Doğu Almanya-Türkiye maçım var, bir Avusturya maçım var, bir Galatasaray-Sakarya maçım var. Çok güzel maçlarım var ama Neuchatel Xamax ile yaşadığımız 1-0 lık skor çok önemliydi.

“BUGÜNE KADAR 241 TANE GOL ATTIM”

Samsunspor -Galatasaray- Fenerbahçe…Bu formaları giydiniz…

61 defa milli oldum. Bugüne kadar 241 tane gol attım.5 defa Türkiye gol kralı oldum.39 golle Türkiye’nin en çok gol atan futbolcusuyum.1 maçta da en fazla 6 gol attım.Yine 6 golle bir maçta en fazla gol atan benim.

Tanju çolak hangi takımlı?

Galatasaraylıyım aynı zamanda Galatasaray kongre üyesiyim.

‘’TÜRKİYE DE ALTIN,GÜMÜŞ VE BRONZ AYAKKABI ÖDÜLÜM VAR’’

Peki Galatasaraylısınız ama yüreğinizin bir parçası mesela Fenerbahçe’de olabilir mi?

Olamaz. Ben Fenerbahçe forması giyerken, Galatasaray’a 2 gol atmıştım. Benim için giydiğim forma önemli,yediğim lokma önemli.O formayı en iyi şekilde temsil etmek önemli.Aldığın parayı hak etmek önemli.O yüzden başım çok dik.Kimseye boyun eğmiyorum.Beni Galatasaraylılar da çok seviyor,Fenerbahçeliler de ,Beşiktaşlılar da,Trabzonsporlular da…Türkiye de altın,gümüş ve bronz ayakkabı ödülüm var.Ben halka malolmuşum bir kere.Bu sevgiye layık olmaya çalışıyorum.Benim için bu saatten sonra en önemli şey sevgi sevgi sevgi…İnsanoğlu; 1-zamanı durduramaz 2-sevgiyi satın alamaz…Özetlersek ben sevgiyle yaşıyorum.

Sevgiye çok önem veriyorsunuz. Maneviyatçınız da:)Aile yaşantınız nasıl?

Aile yaşantım müthiş. Özellikle son 10 yıldır çok güzel bir aile yaşantım var.Babayım,ilgili ve iyi bir baba olduğumu düşünüyorum.Bir oğlum,bir kızım var.Oğlum Radyo-Tv’yi bitirdi,askere gidecek.Kızım hukuk fakültesi 3.sınıf öğrencisi.Mutluyuz,gururluyuz,Galatasaraylıyız.:)Sizin çok revaçta olduğunuz dönemler oldu. Eşiniz Tanju çolak ile neler yaşadı acaba?

Zor tabi ki. Bikere kamplardan ailemin yüzünü göremedim. Bir gidiyordum bir dönüyordum çocuklar büyümüş.Onların nasıl büyüdüğünü anlamadım.Ama şu anda çok huzurluyuz çok mutluyuz ama işin kötü tarafı bilgisayarlar çıktı, mertlik bitti.Eve gidiyorum yemeği filan zaten beraber yiyiyoruz,sabah kahvaltıyı beraber yapmaya çalışıyoruz,onları öper koklarım… Ama onun dışında kızım kendi odasında,oğlum kendi odasında…Sorunun cevabını en iyi eşim verir,ben onun adına vermeyeyim ama bir denge tutturduk..

‘’ADAM GİBİ ADAMIZ, EŞİMİN YANINDA BÖYLE BİR ADAM VAR’’

Size hiç ‘’ah Tanju seninle evlenmekle hayatımın hatasını yaptım’’dedi mi?

Olur mu canım! Adam gibi adamız,yanında böyle bir adam var.İnsancılız,sevgi doluyuz,yanlışımız yok,duygusalız,bunlar ne kadar güzel şeyler.

Ama futbolcu eşi olmak kolay değil…

Ama her futbolcu eşi için geçerli bunlar şekercim. Hayatın da bazı zorlukları var.

‘’EŞİME CANIMI VERİRİM’’

Size bu kadar yıl katlanmış, bu kadar kahrınızı çekmiş,bu kadar kadınlık yapmış eşinize ödülünüz ne oldu ya da ne olur?

Canımı veririm ya… onun için canımı her şeyimi veririm…O bizim annemiz,o bizim canımız,o bizim kadınımız.Hayatı paylaştığımız güzel bir varlık o.“BEN KÖY ÇOCUĞUYUM, BURALARA TIRNAKLARIMLA GELDİM…”

Futbolu bıraktıktan sonra hayatınızda çok şeyler değişmiştir. O hızlı hayat yavaşladı, o enerji azaldı.Böyle kısa süreli bir depresyon durumu yaşamadınız mı?

Depresyon durumu olmadı ama kısa süreli bir durgunluk dönemi oldu. Onu nasıl atlattığın önemli.Kendini bilmek önemli nereden geldiğini bilmek önemli.Ben köy çocuğuyum.1974 harbinde Samsun Bafra Türbe Köyü’nde kazma çapalıyordum.Tarla çapalıyordum.Ben buralara tırnaklarımla geldim.O yüzden futbolu bıraktığım zaman depresyona girmedim,daha çok dinlendim,aileme daha çok zaman ayırdım,daha mutlu olmaya çalıştım,sporuma devam ettim,köyüme gittim. Orada belki çapa yapmadım ama karpuzu yere vurdum, 4’e böldüm yedim:)balık tuttum, eski Kızılırmak da yüzdüm.

‘’KÖYÜME GİTTİĞİMDE MAL GÜDÜYORUM,ÇAPA YAPIYORUM,DOMATES SATIYORUM’’

Peki köyünüze gidince insanlar nasıl karşılıyorlar sizi?

En iyi, en mükemmel. Çok mutlu oluyorlar.Onlarla beraber büyüdüm,onlarla beraber yüzdüm,onlarla mal baktım mal.Mal güttüm derler :)mal güttüm,çapa yaptım,domates sattım pazarda.Yoktan var oldum,tırnaklarımla buralara geldim ben.

‘’HAYATIN GERÇEKLERİNİ BİLİYORUM, BİLDİĞİM İÇİN DE KİMSEYE BOYUN EĞMİYORUM,O YÜZDEN BASIN BENİ SEVMEZ!

Çok zorluk çektiniz mi?

E tabi babam memurdu.3 kardeşin en büyüğü bendim. Okul yokken köye geçerdik,okul açılana kadar çalışırdık,para kazanırdık.Turşu,salça,tarhanamızı alır dönerdik.Babam ne yapmış biliyor musunuz ben ortaokula giderken?Beni Almanca’ya vermiş.Almanca kursuna…O zaman 75-76 almanca serüveni vardı.O zaman aileler Almanya’ya gidiyormuş para kazanmaya.Ne olur ne olmaz bu çocuk memur çocuğu,Almanca bilsin de yarın öbür gün Almanya’ya giderse dil bilsin diye düşünmüş.Hayatın gerçeklerini anla.Tanju Çolak nereden geldiğini biliyor.O yüzden kimseye boyun eğmiyorum.Boyun eğmediğim için de basın tarafından sevilmiyorum.

‘’BENİ ÇOK SEVEN AMA BENİ OKULA KABUL ETMEYEN BİR YARATIK KIZIM VAR,AŞKIM VAR’’

Peki bu alçak gönüllülüğünüzü çocuklarınıza aşılayabildiniz mi?

Kızımın daha okuluna gitmedim beni kabul etmiyor. Lise hayatı boyunca asla beni okulda istemedi.’’Babacığım mezun olunca diploma törenime gel’’dedi.Ve ben diploma törenine gittim,kızım okul üçüncüsüydü.Şimdi de kızım hukuk fakültesi 3.sınıf öğrencisi.’’Babacığım ne olur geleyim seni okulda bir kere göreyim’’diyorum asla kabul etmiyor.Ama geçen gün çok enteresan bir şey oldu.Kızım ‘’baba bana inanmıyorlar’’dedi.Neden dedim?’’Senin baban Tanju ÇOLAK değil yalan söylüyorsun’’diyorlarmış.Telefon açtım kızım yanlarındayken.’’Bana bakın gelirim döverim sizi’’ dedim.Bütün arkadaşları ‘’vayy Tanju ağabeyciğim nasılsın’’demeye başladılar.Kızım hayatta söylemez benim kızı olduğunu.Beni çok seven ama beni okula kabul etmeyen bir yaratık kızım var,aşkım var:)Oğlum da öyle.O kadar mütevazidirler ki inanamazsın.

Haftaya köye götürüp çapa da yaptırabilir misiniz?

Yok onu yaptıramam. Onlar(yeni nesil) daha çok tüketmeyi seviyorlar.“TÜRKİYE’DE BAZI KUVVETLER ANTRENÖR OLMAMA ENGEL OLUYOR…”

Antrenör olmayı düşündünüz mü?

Çok istedim ama olmadı. Türkiye’deki bazı kuvvetler bana engel oluyorlar. Bu konuyu konuşmak istemiyorum,bütün foyaları ortaya çıkacak.

‘’ALÇAK GÖNÜLLÜ VE YILLARA DAMGASINI VURMUŞ BİR FUTBOLCU OLARAK BEN BURADAYIM, HALKIM SAĞOLSUN’’

Tanju Çolak nasıl kalıcı oldu?

Ben futbolu bırakalı 16 yıl oldu.Ne çabuk geçmiş değil mi?Ben halkın sevgisiyle yaşıyorum.Bu memlekete demek ki bir şeyler bırakmışım.1988 Avrupa gol kralı,1986 Avrupa gümüş ayakkabı,1984 bronz ayakkabı..Bizi kimse silemeyecek.Her ne kadar basındaki o güçler bizi bir yere getirmemek için uğraşsada… Onlar bigün kaybolup gidecekler ama biz yaptıklarımızla ve halkın sevgisiyle hep burada olacağız. Duruşumuzla,başarılarımızla,attığımız gollerle hep burada olacağız. Alçak gönüllü ve yıllara damgasını vurmuş bir futbolcu olarak ben buradayım, halkım sağolsun…

Türkiye’de ve dünyada beğendiğiniz golcüler kimler?

Wannbestn, Ronaldo, Messi klasikler ama özetlersek bu kadar.

“ARDA, YILDIZ DEĞİLDİR OLAMAZ!!!”

Arda bu ara çok konuşuluyor. Hem aşk hayatıyla hem de futboluyla. Nasıl buluyorsunuz Ardayı?

Arda yıldız değil!!! Yıldız skor tabelasını değiştirendir. Yıldız alacak o topu, golü atacak ya da attıracak.Arda yeteneklidir ama yıldız asla değildir.Bir maçı kurtaran yıldızdır.

Yıldızlık anlamında gelecek vaat ediyor mu?


Hiç hiç.kesinlikle…Performansı hep aynı noktalarda olmuyorsa,top kazanmıyorsa,yoruluyorsa,hava toplarında yoksa yıldız değildir.Hele gol atamıyorsa asla yıldız değildir.Milan Baroş bir yıldızdır, Alex bir yıldızdır… Ama yıldız Arda değildir,olamaz!!

‘’BU KADAR KOLAY DEĞİL MESSİ OLMAK.DÜNYA MESSİ’Yİ KONUŞUYOR,TÜRKİYE’DE ARDAYI BİRTEK GALATASARAY KONUŞUYOR.AVRUPA DA OYNAMAK ÖYLE KOLAY DEĞİL.BÖYLE GİDERSE ARDA 2 YILA YOK!!!

Peki neden arda bu kadar çok konuşuluyor?

E var mı başka konuşulacak kimse? Yok ama yazık ediyorlar Arda’ya.Bu çocuk daha 22-23 yaşında. Şimdi böyle yaparlarsa bak yaz bu dergiye 2 sene sonra konuşalım tekrar, dibe vuracak.Avrupa takımlarında hiç oynayamaz.Gücü yok ki,kapasitesi yok ki.Yanlış anlamasın ben Arda’yı çok seviyorum. Duruşunu seviyorum,adamlığını seviyorum ama benim için sahadaki performans önemli.Performansı düşük ama kariyeri çok önden gidiyor,bir tuhaflık var.Arda bu kadar önemliyse neden Galatasaray 7 puan önde değil?Arda’ya Messi diyorlardı bunu kim çıkardı bir bilsem.Üzülmüyor mu,darlanmıyor mu,sıkılmıyor mu?Rezil bir adam bunu çıkartan kimse.Bu kadar kolay değil Messi olmak.Dünya Messi’yi konuşuyor,Türkiye’de Ardayı birtek Galatasaray konuşuyor.Avrupa da oynamak öyle kolay değil.Fizik lazım,güç lazım,dayanıklılık lazım.

“ŞAMPİYON YA FENERBAHÇE YA DA BURSA SPOR..”

Daum neden bu kadar tartışılıyor sizce?

Bu konuda yorum yapamayacağım.

Siz bilmezseniz ben hiç bilemem Tanju bey:)

Türkiye’de futbolu bilmeyen yok ama oynayıp da yorum yapan yok.

Peki şampiyon kim?

Oynayan :)

Ya Fenerbahçe ya Bursa.

‘’BENİ EKRANDA İSTEMEYENLER YOK OLACAKLAR’’

Sizi neden televizyonlarda maç yorumu yaparken göremiyoruz?

Güçler devreye giriyor. Benim duruşum var o yüzden kabullenemiyorlar ama önemli değil.Tekrar söylüyorum hepsi yok olacaklar.

Futbol okulunuzdan kısaca bahsedebilir misiniz?

Baktım teknik direktörlük yaptırmıyorlar. Tanju Çolak futbol okulları kurdum. Samsun’da başladım,doğduğum yerde.İstanbul,mersin,İzmir ve şimdi bursa bir de Antalya yolda.Onlarla gurur duyuyorum.Yarının gençleri de onlar olacak.Çok iyiler var.Yetenekler geliyor:)Yarın bu okullardan yıldız çıkabilir.Değer bilen yok ama olsun ben bunları bilerek kurdum bu okulları.

“TELEKULAK OPERASYONU’NDA BEN MAĞDURUM…”

Her şeyden bahsettik. Aile,futbol,maneviyat ama bugün ben bu röportaja gelmeden canınızı sıkan bir şey oldu.Telekulak Operasyonu’na adınız karıştı.Sıcağı sıcağına söylesenize nedir durum?

Ben mağdurum. Bugün sabah 8:30 da arandım.Mağdur olan bendim,gittim ifademi verdim ve geri döndüm.Özetle bunu söyleyebilirim.

Bu neden oldu ama… neden?

Bilmiyorum, birileri benim telefonlarımı dinlemiş. Şimdi avukat aşamasında, bu kadar söyleyeyim,konuşmam yasak çünkü…

Tanju bey Telekulak bile engelleyemedi röportajımızı,sözünüzü tuttunuz vallahi çok teşekkür ederim:)

Ne demek. Çok güzel röportaj oldu.İçtenlikle cevapladım, iyi yaz tamam mı :)

Tamam merak etmeyin :)


BESTE KURTOĞLU
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>