>

KÖŞE YAZILARI | ÇAĞATAY ÖZTÜRK

Davetsiz Misafir

Yaşamımızda herşey yolundayken varlığından pek haberdar değilizdir davetsiz misafirlerin. (ÇAĞATAY ÖZTÜRK)
 
   
 
 
     

Yaşamımızda herşey yolundayken varlığından pek haberdar değilizdir davetsiz misafirlerin. Oysaki bazen bir hastalık, aldatılmak, kıskançlık, parasızlık belki de bir trafik kazası gibi yaşama dair birçok beklenmedik misafir huzurunuzu kaçırabilir. Sanırım tam bu noktada ne kadar güçlü olduğunuzun sınavını vermek için oldukça önemli bir andır. Bu gibi durumlarda çok zorlanabilir hatta isyan etme noktasına gelebilirsiniz. Ancak aslında bu durum için belki ilerleyen dönemlerde Tanrı'ya şükür bile ediyor olabilme olasılığı aklınıza pek gelmez. Çünkü gözünüzde çok fazla büyüttüğünüz davetsiz misafirlere rağmen ayakta kalabiliyorsanız işte o zaman gerçekten güçlüsünüz demektir.

Yaşamımın birçok anında farklı zorluklar karşısında hep mücadele etmek durumunda kaldım. Hatta konuşulması, paylaşılması hiçte kolay olmayan olumsuzluklar yaşamımda hep oldu. Eğer izin verseydim o zorlukların beni gölgelediği yere mahkum olarak yaşamak zorunda kalabilirdim. Ama tüm zorluklarımdan çok ama çok şey öğrendim. En önemlisi neyi öğrendim biliyor musunuz? Kendimden beslenmeyi öğrendim. Sanırım insanın kendinden beslenmesi son derece önemli bir detay. Hemde hiç hafife alınamayacak kadar önemli bir detay. Kendinizden beslenmeyi öğrendiğinizde kayıplarla baş etmek çok daha kolay. Kendinizden beslenmek demek bir anlamda da kendinize yetebilmeyi de başarmak demek. Kendinizi iyi hissetmek adına birilerine ya da birşeylere esir olmak zorunda kalmamaktan bahsediyorum. Kendinizi yalnızlığa mahkum etmek değil anlatmaya çalıştığım. Birileri ya da birşeylere tutunmadan yaşayabilmek. Varlığınızın sizi ayakta tutma gücünden faydalanarak yaşamda ayakta kalabilmek...

Kendinizden beslendiğinizde, artık kayıplarınız karşısında hiç sandığınız kadar ürkek davranmıyorsunuz. Ya da kayıplar karşısında dünyanın sonu gelmişcesine gibi bir ruh haline de kapılmıyorsunuz. Davetsiz misafirlerle baş etmeyi öğrenmek kişisel gelişim lügatında 'kriz yönetimi' ile adlandırılıyor. Yani olası davetsiz misafirler ile başetmeyi bilmeniz önlem alma metodlarını da çok iyi bilmenizi gerektiriyor.

Yaşamda hem maddi, hem manevi anlamda önlemler almışsanız ve yerine ne koyabileceğinizi biliyorsanız o zaman bocalamazsınız.

Kendi varlığınızdan her daim güç aldığınız ve beslenebildiğiniz, davetsiz misafirler karşısında yenik düşmediğiniz bir yaşam geçirmeniz ümidiyle.

Bir kez daha sizinle paylaştıklarımı okuduğunuz için gözlerinize sağlık.

Hoşça Kalın. Mutlu kalın. Bu arada unutmayın her hoşça kal bir merhabadır aslında.

Çağatay Öztürk
Psikoterapist
oztuc@aol.com


ÇAĞATAY ÖZTÜRK
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>