>

KÖŞE YAZILARI | ÇAĞATAY ÖZTÜRK

‘Korku’ Korkaktır

Yaşamınızın bir döneminde birileri size kendinizi aciz hissettirmek için sizinle alay etmiş olabilir. (Çağatay Öztürk)
 
   
 
 
     

Lise yıllarında ve daha önceki yıllarda okulda hep alay edilen, kimi zaman fazla mükemmeliyetçi olduğum için dışlanan ve bazen de ‘hanım evladı’ olmakla suçlanan biriydim. Çoğu zaman korkarak, çekinerek giderdim okula.

Birçok kişinin lise anılarını anlatmasına özendim uzunca bir süre... Çünkü benim o yıllara dair hatırladıklarım pek bana kendimi iyi hissettirmezlerdi. Ne var ki, derslerimi ve okulumu bir gün bile ihmal etmedim. Birilerinin benimle alay etmesi ya da eleştirip dışlamaları beni korkularımla yüzleşmeye bir o kadar daha itti. Ve işte şimdi buradayım. Bir psikoterapistim. Korkularıyla yüzleşmiş. Korkuyu korkutmuş ve korkuları karşısında zaferini ilan etmiş bir psikoterapist...

Bu nedenle birçok kişinin yaşam hikayesini dinlerken, onları çok daha iyi anlayabiliyorum. Danışanlarımı korkularıyla yüzleştirirken, bende onların hissettiklerine yakın duyguları bir şekilde, yaşamış olduğum için onları çok daha iyi anlayabiliyorum.

Yaşamınızın bir döneminde birileri size kendinizi aciz hissettirmek için sizinle alay etmiş olabilir. Onların sizinle alay etmeleri sizi bir takım yaşamsal korkularla karşı karşıya da bırakmış olabilir. Ne var ki, önemli olan ve size kendinizi güçlü hissettiren, yaşamdaki zorluklara ne kadar katlanabildiğinizdir. Sizi güçsüz düşürmeye çalışan kişilere ne kadar katlanabilirseniz onları alt etme gücünüz bir o kadar artıyor. Zaman onları değil, sizleri haklı çıkarıyor. Ve bir bakıyorsunuz ki, bir zamanlar sizinle alay eden ve güçsüz düşürmeye çalışanlar karşınızda en güçsüz ve en aciz halleriyle sizden medet umuyorlar.

Sanırım zaferin ta kendisi de işte bu. Tezgahın iki ayrı tarafında olmak güçlenmeniz için belki de en gerekli nokta. Güçlü olabilmek için, güçsüz olmanın ne demek olduğunu da bilmek gerekiyor. Zira, kendinizi güçsüz hissettiğiniz yere yeniden dönmemek adına güçlü hissettiğiniz yerde kalmak için olnca gücünüzle çaba gösterirsiniz...Daima güçlü olmanız ve hissetmeniz ümidiyle.

Bir kez daha sizlerle paylaştıklarımı okuduğunuz için gözlerinize sağlık. Hoşça kalın. Bu arada unutmayın her hoşçakal bir merhabadır aslında.


ÇAĞATAY ÖZTÜRK
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>