>

KÖŞE YAZILARI | Diş Hekimi Deniz Kantar

Hangi Diş Fırçası Ya Da Hangi Diş Macunu Kullanılmalıdır?

Ağız bakımının püf noktaları nelerdir? (Diş Hekimi Deniz Kantar)
 
   
 
 
     

Ağız sağlığını korumanın en önemli yolu diş fırçası ve diş macunu kullanmaktır. Hastalarımdan diş tedavileri ile ilgili soruları dışında en çok karşılaştığım soruların başında hangi diş fırçasını veya hangi diş macununu kullanmalıyım oluyor.

Ağız sağlığını korumanın altın anahtarı dişleri mekanik olarak temizlemek(diş fırçalamak )tan geçer. Yani sadece yediğimiz gıdalara dikkat etmek yetmiyor dişleri düzenli fırçalamak da gerekiyor. Bunun için doğru diş fırçası seçmemiz çok önemlidir.HANGİ DİŞ FIRÇASINI TERCİH ETMELİYİZ ?


Günümüzde birçok firmanın ürettiği farklı özelliklerde diş fırçaları vardır. Bu fırçaların kimi yumuşak kıllara kimisi sert veya orta sert kıllara sahiptir. Ayrıca diş fırçasının başlık büyüklüğü de değişmektedir. Büyük başlıklı veya orta büyüklükte ya da çocuklar için küçük başlıklı fırçalar vardır. Bir de bunlara ilave olarak şarjlı veya pilli döner başlıklı fırçalar vardır.

Bu fırçaları seçerken diş hekiminize danışırsanız size en doğru fırçayı seçmenize yardımcı olacaktır. Bazı kişiler dişlerini farkında olmadan çok bastırarak fırçalarlar, dişetlerinde çekilmeler bulunan bu kişilerin sert kıllı fırçalar kullanması yanlış olur çünkü sert kıllı fırçalar dişetlerine daha çok travmaya uğratır ayrıca dişlerde de aşınmalar yapabilir, yumuşak kıllı fırçalar kullanmaları daha doğru olur. Bazı kişilerin ağız yapıları küçüktür ve bilmeyerek büyük başlıklı fırça alırlar bunun sonucunda ağzın arka bölgelerine ulaşmaları zor olur böyle kişiler orta büyüklükte fırça başlığı seçmeleri gerekir. Ayrıca döner başlıklı fırçalar da tercih edilebilir. Manuel olanlara göre arka bölgedeki dişlere ulaşmak daha kolay olur ayrıca dişlerin arka kısımlarını yani dil yüzeyine bakan kısımlarını temizlemek daha kolay ve etkin olur. Çünkü çoğu zaman dişlerimizin arka kısımlarında kolay oluşan lekelerden şikayet etmişizdir. Sigara, çay, kahve kullanımı bu lekelenmeleri arttırır fakat düzenli fırçalamada bu lekeleri en aza indirmek mümkündür.

Burada vurgulamak istediğim marka değil doğru fırçanın seçilmesidir. Diğer önemli bir nokta ise fırçalarımızı düzenli aralıklarla değiştirmeliyiz. Bunu için fırçaların kıllarının bazıları mavi renklidir, bunlar indicator kıllardır yani kullandıkça beyazlamaya başlar ve bu beyazlık yarıya kadar gelince fırçamızı değiştirme zamanı gelmiş demektir. Gereğinden uzun kullanılan fırçanın kılları yana doğru eğilir hem dişetlerine batar hem de mekanik temizliği yeni bir fırçaya göre %30 oranında azalır.HANGİ DİŞ MACUNUNU ALMALIYIZ ?

Fırçalarda olduğu gibi diş macununda da birçok çeşit mevcuttur. Bunlar da kendi içinde değişik özelliklere ayrılır. Örneğin diş ve dişeti koruyucu, çürük önleyici, beyazlatıcı gibi çeşitleri mevcuttur.

Burada önemli olan dişlerimizi fırçalama sıklığıdır. En iyi macunu alırız fakat günde 1 defa fırçalamayla ya da yetersiz fırçalamayla ne çürükleri önleriz ne de dişlerimiz beyazlar. Burada püf nokta yine dişlerimizi günde 2 veya 3 defa yemeklerden sonra yeterli süre fırçalamadan geçer. Ayrıca diş rengimiz koyuysa diş macunuyla beyazlatırım düşüncesi yanlıştır, aksine beyazlatmak için dişlerimize çok basınç uygulayarak fırçalarız ki bu da bir müddet sonra dişeti çekilmesine ve dişlerin aşınmasına neden olur. Diş beyazlatma farklı bir yöntemle olur. Çocuklarımıza onlar için üretilmiş macunlar alınmalıdır.

DOĞRU DİŞ FIRÇALAMA NASIL OLUR?

Yemeklerden sonra ağız yapımıza en uygun diş fırçasıyla günde en az 2 defa yemeklerden sonra en az 2dk. diş etlerinden dişe doğru dairesel hareketlerle çok bastırmadan fırçalanmalıdır. Ayrıca her akşam diş arası temizliği için diş ipi kullanılmalıdır. Düzenli aralıklarla fırçanızı değiştirmeyi ve 6 aylık periyodlarla diş hekimi kontrolüne gitmeyi unutmayınız..

Web: www.primadentist.com.tr


Diş Hekimi Deniz Kantar
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>