>

KÖŞE YAZILARI | Dr. BORA ÇAVUŞOĞLU

Sağlıklı Yaşam İçin Bilinçli Spor Yapın

Spor ne zaman, nerelerde ve nasıl yapılmalıdır? (Bora Çavuşoğlu)
 
   
 
 
     

Britannica ansiklopedisi spor'u " Belirli ölçüde güç ve beceri gerektiren yarışmalı ve eğlenceli etkinlikler." olarak tanımlamaktadır. Peki, spor ne zaman, nerelerde ve nasıl yapılmalıdır?

Bu soruya tam olarak cevap verebilmek için öncelikle içinde yaşadığımız yüzyılda sporun başlı başına bir bilim konusu olduğunun ve düzenli spor yapmanın yaşam kalitesi açısından ne kadar önemli olduğunu kavramak gerekmektedir.

İş yaşamının stresinden uzaklaşmak, fazla kilolardan korunmak ya da kurtulmak isteyen, yaşlanmanın olumsuz etkilerini geciktirmek için mücadele eden, kısaca sağlıklı ve kaliteli bir yaşam arzulayan herkes günümüzde düzenli spor yapmalıdır.

Doğru ve sağlıklı bir şekilde spor yapmak için öncelikle bir doktor kontrolünden geçmek ve daha sonra beden ve spor eğitimi alanında uzmanlaşmış kişilerden yardım alınması gerekmektedir. Çünkü spor bilinçsiz bir şekilde yapılırsa yararından çok sağlığınıza zarar verecektir. Örneğin bilmediğiniz bir kalp hastalığınız varsa, yüksek tansiyon ya da şeker hastasıysanız vücudunuza yapacağınız bilinçsiz yüklenmeler hayatınızı riske atmak anlamına gelebilir. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için mutlaka profesyonel bir yardım alınması şarttır.

Günümüz modern toplumunun en büyük sorunu stres, sigara, fazla alkol tüketimi, düzensiz beslenme ve sürekli koşturmacadır. Bu faktörlere bağlı olarak da bilimsel araştırmalar gösteriyor ki kronik hastalıklara bağlı ölümler artmış durumdadır. Düzenli spor yapmayan insanlar başta kalp damar hastalıkları olmak üzere çeşitli kanser türleri gibi çok ciddi rahatsızlıklara yakalanabilmektedirler. Ve yine araştırmalar gösteriyor ki düzenli spor yapmayan insanlar, düzenli spor yapanlara oranlara bu tip hastalıklara dört beş kat daha fazla oranla yakalanmaktadırlar.

Özellikle bu bilimsel araştırmaların merkezini oluşturan Amerika’da, ″fast food″ hızlı yeme kültürünün getirdiği dengesiz beslenme ve düzenli spor yapma alışkanlığının olmayışı ciddi sağlık sorunlarına ve erken yaşta ölümlere neden olmaktadır. Bu sorunları ortadan kaldırılmak ve yaşam kalitesini artırmak için, İnsanların düzenli olarak spor yapabilecekleri spor salonları açılmakta, golf, tenis gibi spor branşlarının yapılabilmesi için tesisler kurulmaktadır. Çocuklar için çeşitli spor okulları her sene açılmakta ve faaliyet vermektedir.

Aslına bakarsanız bizde de durum Amerika da olduğundan pek farklı değildir. Aynı şekilde bizde de hızlı yeme alışkanlığı, düzensiz beslenme ve düzenli spor yapmamak büyük bir sorun teşkil etmektedir. Sağlıklı bir yaşam için bizim ülkemizde de sürekli spor merkezleri açılmakta, çocuklarımız için yaz ve kış spor okulları organize edilmektedir.

Peki, açılan bunca tesise rağmen spora olan ilgi ülkemizde ne durumdadır? Maalesef bu sorunun yanıtı pek parlak değil. Bunun iki nedeni var. Birincisi iyi bir spor merkezinin üyelik aidatının çok yüksek olması, ikincisi de toplumda düzenli spor yapma bilincinin henüz tam anlamıyla oluşmamış olmasıdır.

Bu yazıyı okuduktan sonra düzenli spor yaparak sağlıklı ve kaliteli bir yaşam arzulayan herkes bu arzusunu istediği gibi gerçekleştirebilir. Belki içerisinde kapalı yüzme havuzu olan, aylık aidatları yüksek bir spor merkezine gidemeyebilirsiniz ya da evinizde özel spor hocası denetiminde spor yapamayabilirsiniz, ama emin olun yaşadığınız yerde sizin bütçenize hitap eden bir spor merkezi mutlaka bulabilirsiniz. Aynı şekilde küçük yaşlardan itibaren çocuğunuza spor sevgisini aşılayabilmek ve sağlıklı bir şekilde büyümelerini sağlayabilmek için çeşitli spor okullarına çocuklarınızı yönlendirebilirsiniz. Yani düzenli spor yapmak ve sporu bir yaşam biçimi haline getirmek için hiçbir engeliniz bulunmamaktadır. Spor yapmanın sağlık açısından yemek, içmek kadar önemli olduğunun farkına varılmalıdır.

Ya sağlıklı bir bireyken spora zaman ayıracaksınız ya da sağlığınızı kaybettiğinizde doktorlara ve hastanelere zaman ayıracaksınız. Seçim sizin.


Dr. BORA ÇAVUŞOĞLU
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>