>

KÖŞE YAZILARI | FERHAN PETEK

10 Derste Dostluk

Arkadaş dolu dünyamda şunu net olarak anladım. (Ferhan Petek)
 
   
 
 
     

Arkadaş dolu dünyamda şunu net olarak anladım ki,asıl olay dostluktur. Ama bu öyle seçmece olmuyor işte. Arkadaş seni vurmak için sırtını dönmeni bile beklemez. Dost dediğin senin kendini kandırmana engel olur. Kendine yalan söyleyemez hale geldiğinde hemen etrafına bak, en yakın yerde dostların var demektir. Seni senden iyi tanırlar ve söyleyeceğin her yalanı sen daha yalanı kurgulama aşamasındayken anlarlar ve bir deprem tespit uzmanı edasıyla önceden bildiriverirler sana. Arkadaş dediğin çıkarcı olabiliyor çoğu zaman. onun işine gelmediğinde, sen kıçını da yırtsan yanında göremezsin onu. Herkes arkadaş olabilir. aile bağı ya da iş ilişkisi olan insanlar dışındakiler 3 ana başlıkta toplanır. Dostluk en üst kademedir. Bunun bir alt kademesi arkadaşlık en düşük seviyesi tanıdıklıktır.Dostlar keşfedilmez kendini keşfettirir. Ve dost belirleme sınavında dikkat edilecek hususlar vardır.

1) İyi bir dost senin her anında yanında olabilir dememi bekliyorsanız size uygun bir bekleme salonu arayışına girmek gerekecek. Her anında yanında herkes olabilir. Bu denk gelmedir. Ama senin bile ihtiyacın olduğunu fark etmediğin anlarda yanındadır dost. Ve o yanından gittikten sonra fark edersin,"yahu içine mi doğdu ne temiz kalpli insanmış, meğer ne kadar da ihtiyacım varmış böyle sohbet etmeye " dedirttiren kişi,temiz kalpli bir tesadüf elçisi değil,dostun ta kendidir.

2) Sen en insana ihtiyacın olduğunu düşündüğün anda en güvendiğin son 2-3 kişi tarafından da terk edilirsin. Arkalarına bile bakmadan saçma salak işler bahane edip kaybolurlar ortadan. Hali hazırda bilmediğin gizli dost adayları da bu gidenlerin içindedir. Ancak sadece bu adaylar sonradan geri dönmek suretiyle sen tam ümidi kesip bükük boyunla yalnızlığının yolunu tutarken sokağın başından görünüverirler. Sana gelmişlerdir. Çünkü bir dostun asla "içine sinmez".

3) Sana ait olanın yalnızca sana ait olduğunu da bilirler. Ve sen onlara sunmadıkça şanslarını denemeye tenezzül bile etmezler.

4) Arkadaşlar arasından kaşar da çıkabilir, hödük de, arkadaşı alır tost yaparsın anca bir anlık karnını doyururmuş gibi olur. Ama dostla sen bile fark etmeden ömrüne ömür katılır.

5) Dost olunmaz doğulur fikrinden yola çıkarak anlaşılmalıdır ki, sonradan dost olmaya çalışmak boşa gidecek bir çaba öbeği olur ancak. Olmaya çalıştıkça boğazına kadar boka batarsın çünkü çoğu zaman. Denedikçe debelenir debelendikçe daha da saplanırsın çukura. Olanına bırakacaksın bu işleri. Dostluk sonradan kazanılan bir tür hediyedir iki taraf içinde. Edinen ummadık bir anda büyük bir hazine bulmuş gibi hisseder. Olan da aynı hazineyi gerçekten hakettiğine inanan ve içine sinecek biriyle paylaşmış ve kendi hakkından memnun kişi gibidir. Küçükte olsa bir sinek türü ortalarda dolanıyorsa dostluk sanılan durum, otomatikman bir önceki evreye döner.

6) Tam "işte bu!Dostum kardeşim artık ömür boyu.." dersin ama hop,ortadan kayboluverir. Bir gün olur iki gün olur bir hafta olur bir ay olur ortada yoktur. Tamam dersin yanılmışım buraya kadarmış. I-ıh,o iş öyle değil işte. Eğer ortalarda yoksa, ve daha önce bir şekilde ilk iki kademeyi atladıysa kolay kolay yeniden o aşamalara dönmez bir dost. Eğer yanında değilse, bil ki : öyle gerekiyordur.

7) Tahammül edilmez bir hal aldığını düşünür, artık görmesem çok daha huzurlu olacağım dedirtir. Bu hala dosttur, arkadaş zaten sana bunları düşündürtmeyecek, kafanı bu düşüncelerden çok uzak tutacak kadar sana uzak ve önemsizdir.

8) Dost sana unuttuklarını hatırlatır, arkadaş unutmak istediklerini, tanıdık ise hiçbir zaman unutman gerektiğini anlayamadığın şeyleri. ama dost neyi unutman neye devam etmen gerektiğini senden önce anlayan bilen kişidir.

9) Arkadaşlarla dostlar aynı ortamda tutulmamalıdırlar. Aksi takdirde, dost yorulur,arkadaşa gün doğar,tanıdık işse kendini bir üst seviyeye geçmiş gibi gösterme fırsatı bulur.

10) Tanıdık sadece tanıdıktır, arkadaş her yerde her zaman olabilir ama dost: gerektiği kadar, gerektiği zaman, gerektiği yerdedir.

İşte 10 adımda dostluk tanımı. İster adım adım,sindire sindire yaşa,ister pata küte dal ve bu adımları yüzüne tokat misali vurdura vurdura bilinçsizce yaşa. Ama anla ve bil ki; bunlar gerçekten gerçektir. Bir şekilde karşına çıkacak ve sana " ahanda aynı dediği gibi oldu bu kızcağız bu işi biliyor yahu" dedirtecektir.

Twitter: twitter.com/#!/Fername

http://www.facebook.com/profile.php?id=573959846#!/pages/Ferhan-Petek/40815501931


FERHAN PETEK
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>