>

EVLİLİK

Boşanma Stresi

Evlilik gibi boşanmak da ayrı bir stres... Peki boşandıktan sonra ne yapmalıyız? İşte cevaplar...
 
   
 
 
     

YOLCULUĞA ÇIKIN

Evli olduğunuz zamanlarda hep gitmeyi istediğiniz fakat bir türlü gidemediğiniz yolculuğa şimdi çıkmanın tam sırası. Yabancı bir ülkeye ya da hiç gitmediğiniz bir şehire gidebilirsiniz. Biten bir evlilikten sonra kendinizi iyi hissetmeniz için eğlenmeye bakmalısınız.

KENDİNİZİ GELİŞTİRİN

Boşandıktan sonra kendi ilgi alanlarınıza yönelebilirsiniz. Mesela sanat kurslarına yazılabilirsiniz. Böylece kendinizi biraz olsun geçmişinizden soyutlayabilir ve başka şeylerle ilgilenebilirsiniz. Yeni bir hayata başlamanın en önemli yolu okula dönmektir. Eğer imkanınız varsa yarım bıraktığınız ya da hep okumak istediğiniz bölümde okuyabilirsiniz. Yaşın hiçbir önemi olmadığını artık hepimiz biliyoruz.

FİZİKSEL DEĞİŞİKLİK

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki insanlar boşandıktan sonra fiziksel değişiklikler geçiriyorlar. Örneğin kadınlar genelde saçlarını değiştiriyorlar. Erkekler ise daha genç görünmeye çalışıyorlar. Gardırobunuzu değiştirebilir, saçınızı kestirebilir ya da boyayabilir, makyaj stilinizi farklılaştırabilirsiniz.

ARKADAŞ EDİNİN

Evlendikten sonra arkadaşlarınızdan ayrılmış olabilirisiniz. Belki onlarla bir daha biraraya gelmeniz imkansız. Bu durumda yeni arkadaşlar edinmeye çalışın. Çeşitli klüplere üye olun. Sosyal çevrenizi genişletin. Boşanmadan önce kızınızı düşünün

BOŞANMA SENDROMU


Boşanma sözcüğü aslında her evli kadının uykularını kaçıran, aklına sorunları, acıları ve mücadeleleri getiren bir sözcüktür. Toplumların çoğunda ise boşanmak artık iyice kolaylaştı. Eğer kadın da erkek de evliliği yürütmek istemiyorsa, daha ilk duruşmada boşanma kararı alınabilir. Eğer bu evlilikten doğmuş çocuklar varsa, onların velayeti bazı sorunlar yaratabilir. Ama sonuçta boşanma gerçekleşir. Daha bir hafta öncesine kadar ortak bir kaderi paylaşan, aynı çatı altında yaşayan kadınla erkek bir anda birbirlerine yabancı olurlar. Eğer çocukları varsa, eski karı kocanın birbirlerinden tamamen kopmaları imkansız olur. Anne ve babalarının sorunlarında hiç payları olmayan çocukların sorumluluklarını onların ortaklaşa paylaşmaları gerekecektir. Çünkü çocuklar bu durumdan fazlasıyla etkileneceklerdir.

ZAMAN HERŞEYİN İLACIDIR

Sorunların hepsini bir günde çözümleyemezsiniz. Telaşa kapılmadan hayatınızı yavaş yavaş düzene sokmaya çalışın. Eşlerinizle birlikte katıldığınız toplantılara, önceleri sizin de tek başınıza katılmanız istenecektir. Ama zamanla, çiftlerin arasında kendinizi yalnız hissedebilirsiniz. Bu nedenle bir süre o tür toplantılardan uzak durun. Sizden boşanmanızın öyküsünü anlatmanızı isteyecek gruplara katılmayın. Hikayeyi tekrar tekrar anlatmak sizi hem yorar hem de içinize kuşku düşürür.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>