>

KÖŞE YAZILARI | FERHAN PETEK

Yine…

Yeni yıl dediğin yılda bir gelir insanın başına. (Ferhan Petek)
 
   
 
 
     

Yeni yıl dediğin yılda bir gelir insanın başına.

Ama ne işler açar ne işler.

Yeni yıl ruhunun içine işlemesi bir ay sürer zaten. İşledikten sonra da hediye telaşı yeni yıla hangi model kırmızı don giysem derdi nasıl umutlansam ne planlar yapsam neleri değiştirsem ne yaparken girsem de bütün yılım öyle geçselerle karman çorman olur insanın aklı.

Ama güzeldir be!

her şey farklı gelir insana o dönemde. Güneşler açsa da bölgesine şehrine göre, kafanda hep kar yağar ve hep bembeyazdır baktığın her yer.

Tüm dükkânların vitrinleri beni al diye bağıran iç taraftan cama yapışıp dikkatini çekmeye çalışan elbiseler oyuncaklar eşyalarla dolar taşar.

Eski yılın bir gün içinde eskimesiyle kendini kötü unutulmuş ve istenmeyen yıl olarak hissetmesi yeni yıl ruhunun içimize işler işlemez onu dışlayışımızdandır.

Oysa neler yaşamışızdır o yılın her gününde. “Bunu asla unutmayacağım” dediğimiz anlar hiç mi olmamıştır sanki?

Bu yıl yanımızda kalanlara kalması muhtemel olanları düşünür onlara bakarız yakından. Canhıraş sarılırız sonra onlara. İyi ki var oldukları için iyi ki bizimle kaldıkları için.

Yeni yıla hangi fotoğrafları hangi anıları, anları götüreceğin de önemlidir. Dönüşü yoktur çünkü artık yaşanmış yılın anların zamanların. Yaşamışsındır olmuştur. Ama ya hangilerini mazine gömüp hangilerinin yeni umutlarının başladığı o yeni kapıdan seninle birlikte geçeceği sana kalmıştır.

Yeni yılda tüm şarkılar tüm filmler buna göredir. Herkes yeni yıla kalan sayılı saatlerin hesabını yapar filmlerde. Şarkılar daha sevimli müzikler daha anlamlı iç çektirici hafif gülümsettiricidir.

Hatta gözlerinin dolması da bazen bu yüzdendir.

O geçmek üzere olan yılı düşünürsün, koca bir yılı devirmenin zaferi yanında koca bir yıl daha yaşlanmanın hüznü de vardır içinde. Korkusu belki. Yaşlanmak değildir ne de olsa insanın korktuğu yaşlılık ölüme yaklaşmaktır çünkü. Ve ölüm korkutur ne kadar korkmam dese de insanı. Ölümden korkmamak cesaret değildir rahat ol. Yaşamak cesaret işidir keyfine bak. Hem bu yazıda yeniler yepyeniler yineler olmalı ölüm çook uzak durmalı bize olduğu kadar.

hediye meselesi diyorduk, yarı kabus yarı keyif. Kime ne alacaksın? Tamam, biliyoruz yılbaşının anlamı doğum günlerinden uzak. Küçük hediyelerle paçayı kurtarman mümkün. ama ne kadar küçük?

Bunun da önceden belirlenmiş bir sınırı yok ki? işin zor anlayacağın. bir kere o gece kimlerle olacaksan birer kırmızı donu listene koyacaksın yanında da birer KÜÇÜK hediye.

bana yıllardır enn güzel hediye küçük bir karlı küre. Küçük dediysem usuldendir. Yoksa küre ne kadar büyük verenin kalbi bana göre de o kadar büyür gözümde. Ve bu büyüme rekoru her yıl ananemindir. İşi bilir bir hafta önceden başlar hediye almaya. işin sonudan 31. aralık gecesinde 7 farklı hediyem olur ama o gece verecek bir şeyi kalmaz. Hatunda gününde hediye verme huyu yok ki. Sürprizler hiç ona göre değil. Eh yaşlandı diyeceğim ama 895426785 yıldır böyle bu kadın.

Yeni yıl demek yılbaşı demektir. Aynı zamanda bir yılın sonu da demektir. Bir yılın sonu demek başka bir yılın başka umutların belki de bambaşka hayatların başlangıcı demektir.

Kimi gevur icadı der kimi para tuzağı kimi her şeyini yenilemeyi umar kimi yeni bir yıla daha sağ çıkabildiği için şükredecek haldedir.

Eninde de sonunda da herkese gelir yeni yıl. Hepimize. Herkes içindir bu meret. Kimine göre içmek dağıtmak azıtmak saçmalamaktır. Ama yenidir işte yıldır. Umutlarınıza da hazırlıklarınıza da değsin. Hiçbir duygunuz hayaliniz karşılıksız kalmasın.

Dizilere dikkat edin. Her birinin tam da o güne denk gelen ya da özellikle getirilen bölümleriyle uyuşmayın. Görmekten en keyif aldığınız birkaç kişinin bir arada bulunduğu kanala rastlarsanız ne ala. Ya da dışarıdaysanız. Kim bilir ne zamandır planlayıp özenle seçtiğiniz mekânın tadını çıkarın. Ama orada çalışanları unutmayın. Siz yenisine girerken onlar eski yılda kalmayacak. Sadece mecbur oldukları için oradalar. Bunu hatırlayıp azıcık da olsa gülümseyin. Hatta abartın hiç tanımadığınız birine sarılın. Ulaşabildiğiniz kadar çocuğu mutlu edin. Ufak tefek şeylerle mutlu olabilecek bir sürü küçük yürek olduğunu unutmayın.

Hiç olmadı meşhur kolanın yayınlanan en son yılbaşı reklamını izleyin bol bol . Gaza gelin. Bir arada arttığı mutluluğun sadece o kolanın sloganı olarak kalmasın. Sizinde dilinize dolanıp hayatınıza işlesin. Ne de olsa haksız kazanç sağlayan bir kişiye karşılık hiç tanımadığı bir insan için kan veren 50 kişi var.

Sokakta peşinize takılan ya da hiç ummadığınız anda kapınızda bulduğunuz yavru bir kediyi ya da köpeği kucaklayın. Bilin ki seçilmişsiniz o sizi seçmiş. Onun güvenini boşa çıkarmayın onun yeni yıl umudu siz olmuşsunuz belli ki umudunu kırmayın hiç bir canlının. Unutmayın; o kırılan umut sizinki de olabilirdi.

Geçmiş yılda yaşanılan hiçbir acıyı unutmayın ki yenilerine neden olacak şeyler yapmayın. Kırgınlıkları dargınlıkları unutun ki devamını yeni bir yıla taşımayın.

Yeni yılda,

Sizden yaşlılara daha dikkatli bakın. Yüzündeki çizgilere saçlarındaki aklara saygı duyun. Onları dinleyin ve gerçekten anlayın.

Sizden daha gençlere küçüklere daha çok ve daha içten gülümseyin. Onlara cesaret verin.

Cesaretleri olun.

Sizden farklı türdeki canlıların yaşama haklarını daha çok farkına varın. Aynı dünyada yaşadığınızı sık sık kendinize hatırlatın.

Takmayın öyle kim ne dedi niye dedi face de book da ne paylaştı, o öyle miymiş bu bununla mıymış bu ona mı bakmış şu şuna mı yazmış ,dahi yazdı da de yi ayrı mı yazdı vsyi. Öyle de hayattayız böyle de. Sadece tadını çıkarsak ne olur sanki? Bu yılda böyle deneyin mesela.

Bu yıl bir de her şeye daha önceki yıllarda baktığınız yerden değil de tam tersinden bakın. Bakış açınızı değiştirin demek istiyorumdur belki de.

Dilek tutun bol bol. Yükte ağır pahada hafif dilekler. Hayallerinizin ayağıyla yorganınız denk olsun.

Sevdiklerinizi daha çok sevin sevmediklerinizi sadece sevin. Ama illa sevin. Sevgi bu dünyadaki kalbi olan her canlıya iyi gelebilecek tek çaredir. Bunu bilin yeter. Hem de öyle bir yeter ki.

Mutlu uğurlu hayırlı huzurlu yeni yepyeni ama sağlık şefkat en önemlisi bol bol sevgi dolu bir yıl olsun. Yeni yılımız kuskutlu musmutlu olsun….

https://twitter.com/#!/Fername
http://www.facebook.com/pages/Ferhan-Petek/40815501931


FERHAN PETEK
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>